GameX 2012 - Hasan Çolakoğlu Röportajı

GameX 2012 - Hasan Çolakoğlu Röportajı

Rönesans Fuarcılık ve Yayıncılık A.Ş. tarafından bu yıl 2.si düzenlenen ve 4-7 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da yerli ve yabancı oyun şirketlerini bir araya getiren, Türkiye'nin tek oyun fuarı olan GameX 2012'de Tamindir olarak bizler de yerimizi aldık. GameX oyun fuarı kapsamında bir çok firma yetkilisiyle birebir görüşerek röportaj yapma şansı bulduk.

Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Hasan Çolakoğlu röportaj yapma fırsatı bulduğumuz isimler arasındaydı. Kendisine samimi ve içten röportajı için çok teşekkür ediyoruz ve kendisiyle yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Merhabalar, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Hasan Çolakoğlu, Riot Games Türkiye Ülke Müdürü.
Hasan Bey, öncelikle GameX oyun fuarı hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
GameX Türkiye'nin tek oyun fuarı. 22 milyon oyuncunun olduğu bir ülkede, yıl içerisinde sadece bir oyun fuarının olması aslında çok üzücü. Bu sayıyı arttırmamız lazım, bu nedenle biz Riot Games olarak League of Legends oyunumuzla fuarın sonuna kadar destek veriyoruz. Elimizden geldiğince 100 binlerce olan oyuncumuza bunu duyurarak, fuara gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu tip fuarların artması için elimizden geleni yapıyoruz.
Biz GameX gibi bir oyun fuarının ülkemizde yazılı basından yeterince destek görmediğini düşünüyoruz, bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir?
Aslında bu tarz şeylerin sadece fuara özgü değil, yazılı basın ve oyun dediğimizde genel olarak örtüşmediği açık. Zaten internet üzerinden yayın yapan o kadar çok mecra var ki, zaten oyuncu kitlesine baktığınızda yazılı basını takip ediyor demek çok doğru değil. Yazılı basından çok, oyuncuların birbirini fuara katılmak için motive etmeleri, buraya gelip fuarı ziyaret etmeleri ve fuara katılmayan firmalara da bu fuara neden katılmadınızın hesabını sormaları gerekir.
Peki Riot Games olarak Türkiye oyun pazarında ne gibi hedefleriniz var ve kendinizi şu an nerede görüyorsunuz?
Riot Games'in felsefesi dünyadaki en oyuncu merkezli firma olmak. Bunun için çalışıyoruz ve Türkiye'de ofis açmamızın sebebi de bu. Yoksa şu kadar oyuncu gelsin, şu kadar para kazanayım diye bir hedefle yola çıkmadık. Baktık Türkiye'de çok sayıda oyun oynayan insan var, onlara daha iyi şekilde nasıl servis verebiliriz, daha iyi şekilde nasıl hizmet verebiliriz, nasıl daha yakın oluruz, oyun oynamayan geniş kitleyi de bu aileye nasıl katarız diye düşündük ve bu yüzden ofisimizi kurduk. Türkiye'de ki hedefimiz de tüm diğer ülkelerde olduğu gibi, en beğenilen oyun olmaya çalışmak.
League of Legends bu konuda gerçekten başarılı diyebiliriz. Ülkemiz adına bizi temsil eden takımlar çıkarabilmek için liglerimiz bulunmadığı için adımızı dünyada oyun konusunda pek duyuramıyoruz. Bu konuda herhangi bir çalışmanız var mı?
Daha iki hafta oldu başlayalı. Şaka bir yana Türkiye sunucumuzu açalı iki hafta oldu ve bunların hepsinin planı programı yapıldı. Önümüzdeki haftalardan itibaren bunları oyuncularımıza duyurmaya başlayacağız. Bir kere TÜDOF var. Türkiye'de kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu, dijital oyunlar federasyonunun da desteğiyle Türkiye'de bir League of Legends ligi başlatıyoruz. Hem de bildiğiniz bir değil bir kaç lig. Bölgesel ya da ulusalın ötesinde, amatör, yarı profesyonel, profesyonel diye oyuncuların kendini geliştirip yükseltebilecekleri ve en iyi takımlarımızın dünyadaki bu ödüllü turnuvalara doğrudan katılımını sağlayacak bir yapı üzerinde çalışıyoruz. League of Legends'ın üçüncü sezonuyla birlikte bunların hepsini başlatmış olacağız.
Gerçekten sevindirici bir haber. Bu şekilde bizim oyuncularımız da dünya üzerinde adlarını duyurma şansı bulacaklardır.
Kesinlikle. Ben basın toplantısında da söyledim. Türkiye'nin bu pazarda Kore kadar büyümemesinde hiç bir engel yok. Biz daha kalabalığız.
Şahsen bu söylediğinizin yakın gelecekte olabileceğine ben inanmıyorum. Bu konuda söylemek istediğini bir şey var mı?
Yakın gelecek değil. Kore zaten 20 senedir bu işi yapıyor. Şöyle söyleyeyim bakın, Kore dünyada elektronik sporlarda 1 numara diyoruz ama daha bir federasyonları bile yok. Herkes kendi organizasyonlarını yapıyor. Yani onlara destek olacak devlet kanalıyla, üniversiteler düzeyinde bir durumları yok. Ben bugün bir üniversiteye gidip oyun turnuvası yapmak istiyoruz dediğimde, "oyun ne", "nerden çıktı" falan diyor okul yönetimleri. Ama Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu'ndan geliyoruz dediğinizde, bu aynı Türkiye Futbol veya Basketbol Federasyonu'ndan geliyoruz gibi algılanacak. Dolayısıyla okullar olsun, aileler olsun size kapılarını açıyor ve oyunun kötü birşey olmadığını, çocukları hayattan kopartan birşey değil, yeni çağın eğlence ve spor kültürünün bir parçası olduğunu duyurabiliyoruz.
Devlet, Türkiye Oyun Federasyonu konusunda destek oldu. Peki Devlet oyun sektörü ve oyun sektörünün ilerlemesi hakkında ne düşünüyor, nasıl bir yol izliyor?
İki üç tane şey var. Bir, bu kadar çok elektronik sporcu varken devlet bu işlere şu manada meraklı. Federasyonların yetiştirdikleri sporcuların Türkiye'yi, Türk bayrağı ile çıkarak yurt dışında temsil etmeleri ve başarılı olmaları. İşin bir tarafı bu diğer tarafıysa, Türkiye'de internet, bilişim teknolojileri BTK'nın yönetiminde. BTK'nın aile filtresi uygulaması diye bir şey var ve oradaki insanlar oyun işini kesinlikle bilmiyorlar ve anlamıyorlar. Bu noktada baktığınızda, onlar gelip TÜDOF'a dediler ki; "Bu oyunların hangisi zararlıdır, hangisi hangi yaşa uygundur?". Bizim şu anda üzerinde çalıştığımız derecelendirme projesi de, aileleri ve toplumu bilinçlendirerek çocukların yaşına uygun oyun oynaması. Yani 12-13 yaşındaki çocukların 18 yaş oyunlarını oynamaması. Çünkü şu an ki durumda aç kapa yapıyorlar. "Oyun mu? Kapat!" gibi bir mantık var. TÜDOF'un bu alanda da çalışmaları sürüyor.
Merak ettiğimiz bir konu var. League of Legends'ın piyasada bir çok yakın rakibi olmasına rağmen bu kadar hızlı büyümesinin ve sevilmesinin nedeni nedir?
Demin ilk başta bahsettiğim şey. Biz oyuncularla o kadar yakın duruyoruz ki, oyuncularımız biz oyunda bunu sevmedik dedikleri zaman bir sonraki yamada hemen istediklerini onlara sunmaya çalışıyoruz. Ben bir kostüm tasarladım diyen kullanıcılarımızın beğendiğimiz çalışmalarını tasarlayıp oyunun içerisine entegre ediyoruz. En basitinden hepimiz oyuncuyuz, az önce sahnede oyunda darma duman ettiler bizi, kahkahalar atarak dayak yedik. Zaten ben hiç bir oyun fuarında Riot Games takımı olarak bir oyun kazandığımızı göremedim.
Yani diyorsunuz ki tasarlamakla o kadar meşgulüz ki, oynamaya pek zamanımız kalmıyor?
Ama şimdi bizim yapmak için harcadığımız vaktin daha fazlasını insanlar oynamak için ayırıyor.
GameX oyun fuarı kapsamında son League of Legends dünya şampiyonu Fnatic takımı Türkiye'ye gelerek, fuar şampiyonu takım ile bir gösteri maçı yapacak değil mi?
Bu rekabetçi bir maç olmayacak. Geçen senenin dünya şampiyonunu buraya getiriyoruz ki, işin gidebileceği noktada oyunun nasıl oynanabileceğini görmeleri için. Sadece bir şov maçı olacak. Zaten 2-3 ay içerisinde oluşmuş yeni takımlar var, onların içerisinden şimdilik Fnatic takımı gibi bu iş için 5 yılını vermiş çok profesyonel bir takım çıkmasını beklemiyoruz. Örneğin buraya Galatasaray veya Fenerbahçe özel maç için Barcelona'yı veya Real Madrid'i getirse, durum aynısı olurdu. Ha yenemezler mi? Yenebilirler o belli olmaz.
Peki başka bir sorumuz daha var. Oyunun Türkçe'leştirmesi sırasında bir çok ünlü isim görev aldı ki bunların arasında Murat Kosova'da var. Nasıl tepkiler ve geri dönüşler oldu bu konuda?
Çok acayip geri dönüşler oldu. Murat gelecek hatta bu cumartesi buraya.
İnternette gördüğümüz kadarıyla olumlu ve olumsuz eleştiriler vardı. Siz ne düşünüyorsunuz?
Her yeni şeyde, beğenmeyen bir kesim mutlaka oluyor ama insanların büyük bir bölümünden olumlu tepkiler aldığımızı söyleyebilirim. Özellikle Murat Kosova ve Cihan Ünal konusunda.
Son olarak Riot Games'in Türk oyunculara iletmek istediği özel bir mesaj var mı?
Gelin birlikte oyun oynayalım, en basiti. Pek çok yerde karşınıza çıkacağız, oyunla ilgili beğendiğiniz ve beğenmediğiniz herşeyi bizimle paylaşın ki Türk oyuncuların sesini dünyaya duyurmaya çalışalım.
Son demiştim ama bir soru daha sormak istiyorum. Riot Games'in ilerleyen zamanlarda League of Legends dışında yeni oyunları da olacak mı?
Neden olmasın?
Öyle bir çalışmanız var mı peki?
Olduğu zaman zaten duyarsınız.
Bu güzel röportaj için çok teşekkür ederiz Hasan Bey.
Biz teşekkür ederiz.

YORUMLAR