GameX 2012 - İsmet Göksel Röportajı

GameX 2012 - İsmet Göksel Röportajı

Rönesans Fuarcılık ve Yayıncılık A.Ş. tarafından bu yıl 2.si düzenlenen ve 4-7 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da yerli ve yabancı oyun şirketlerini bir araya getiren, Türkiye'nin tek oyun fuarı olan GameX 2012'de Tamindir olarak bizler de yerimizi aldık. GameX oyun fuarı kapsamında bir çok firma yetkilisiyle birebir görüşerek röportaj yapma şansı bulduk.

Rönesans Fuarcılık ve Yayıncılık A.Ş. grubu yönetim kurulu başkanı İsmet Göksel, her konuda bize çok yardımcı olduğu gibi, bizlerle küçük bir röportaj yapmayı da ihmal etmedi. Kendisine bu samimi ve içten röportajı için çok teşekkür ederek, kendisiyle yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
İsmet Göksel.
Peki İsmet Bey bu organizasyondaki göreviniz nedir?
Rönesans fuar grubunun yönetim kurulu başkanıyım. 31 yıl önce fuarcılık şirketini kurdum. 31 yıldır Türkiye'de teknoloji ve oyun fuarları yapıyoruz. Önce Compex bilgisayar fuarlarını yaptık, son 7 yıldır ise teknoloji ve oyun fuarlarını yapıyoruz.
Bilindiği üzere GameX'in bu yıl ikincisi düzenleniyor. Daha öncesinde GameX neredeydi?
Compex'in içerisinde bir alt başlıktı. Daha sonra bağımsız olarak GameX fuarı adında öne çıkmaya başladı.
Peki GameX'in geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Çok büyüyecek.
Çok büyüyecek diyorsunuz?
Bilmiyorum bugün açılışı izlediniz mi?
Açılışı izledik biz de oradaydık.
Peki ne hissettiniz?
Açıkçası söylenen hedefler baya yüksek. Türk oyun piyasasını yakın zamanda Kore standartlarına ulaştırmak istenildiğinden bahsedildi. Şahsi olarak ulaşılması istenilen hedeflerin yakın zamanda gerçekleşebileceğini pek zannetmiyorum. Peki sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
Şöyle düşünüyorum. Bir kere iyi dileklerimizi ileteceğiz. Hatta buna kartopu efekti denir. Siz kartopunu yukarıdan bırakırsınız aşağı çığ olarak iner. Negatif olarak bırakırsanız çığ olarak iner, pozitif olarak bırakırsanız katma değer olarak iner.
Biz her zaman pozitif olmasını temenni ediyoruz.
Biz pozitifiz. Biz pazarın geometrik olarak büyüyeceğine gerçekten inanıyoruz. Şu anda da büyüyor zaten, siz bunu görüyorsunuz.
Biz Tamindir olarak pazarın büyüdüğünün gerçekten farkındayız.
Siz Tamindir olarak bunun gayet iyi farkındasınız. Yarattığınız trafikten farkındasınız, tıklanmalardan farkındasınız. Bu pazar yeni hareketlenmeye başladı, yani insanlar oyun pazarını ilk defa; görmeye, dokunmaya, hissetmeye başladılar. Şimdiye kadar farkında değillerdi neler olup bittiğinin.
Yayıncı firmalar sürekli olarak kullanıcıların ilgisini çekebilecek oyunlar üretmekte ve her yeni oyun kendisine bir rakip oyun bulabiliyor. Böylelikle oyunlar için tekel ortadan kalkmış oluyor. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
Yani sizin her aldığınız pozisyon, karşınızda yeni pozisyon alan firmalar yaratıyor. Bu da pazarın beraber büyümesini sağlıyor.
Bildiğimiz kadarıyla Square Enix'in başkanı GameX oyun fuarı için Türkiye'ye gelecekti. Square Enix acaba Türkiye piyasasına girecek mi? Planladıkları bir şeyler mi var acaba? Yoksa sadece konuşma yapmak için mi geliyor?
Beraber öğreneceğiz.
Türk oyun severlere son olarak söylemek istediğiniz birşey var mı?
Biz şunu iddaa ediyoruz, aynı zamanda TÜDOF'un yönetim üyesiyim. Oyun sektörü büyürken etrafındaki katma değeriyle, yarattığı kar olanaklarıyla pozitif bir çarpan oluşturuyor. Oyun ailelerin korktuğu gibi negatif bir unsur değil. Eskiden benim çocukluğumda, bu çocuk top oynuyor adam olmayacak derlerdi. Şimdi aileler çocuklarını alıp, futbol okullarına götürüyorlar. Dünyada E-Spor başladı. E-Spor'u dünya olimpiyat komitesi 2020'den itibaren kabul etmeye hazırlanıyor. Dünyada E-Spor ile uğraşan takımların gelirleri 5 milyon dolar civarında dolanıyor ve gerçekten bu bir spor olarak algılanıyor.

Kafama takılan bir soru var ve söyledikleriniz üzerine sizinle paylaşmak istiyorum . Türkiye'de geniş oyuncu kitleleri tarafından oynanan bir çok online oyun bulunmakta. Örneğin League of Legends bunlardan bir tanesi ve dünya üzerinde yüksek para ödülleri olan bir çok turnuva düzenliyorlar. Gelin görün ki Türkiye'de oyuncuları destekleyen ve oyuncuların birbiriyle yarışabileceği resmi liglerimiz bulunmamakta. Bu konuda çalışmalar var mı firmalar tarafında?

Resmi ligler oluşuyor. Yani şöyle düşünün TÜDOF'un bir E-Spor kurulu var, benimde içinde bulunduğum. Bu E-Spor kurulu, yeni E-Spor ligini oluşturuyor şimdi. E-Spor liginin kuralları oluşuyor, hakemlerin nasıl olacağı belirleniyor, bundan sonraki turnuvaların minimum standartları belirleniyor. Yani bundan sonra internet kafede üç kişi bir araya gelip, gel abi bir turnuva yapalım diye birşey yok. Olamayacak.
Türkiye'de online oyunlar konusunda çok yetenekli oyuncularımız var ve böyle turnuvalarda kendilerine yer bulamıyorlar. Çünkü geri planda kalıyorlar.
Çok doğru söylüyorsun. Biz Türkiye'de E-Spor turnuvalarının da çok önemli yol alabileceğini düşünüyoruz. World Cyber Games'in Türkiye haklarını aldık, dolayısıyla biz önümüzdeki çok uzun olmayan bir dönemde, Türkiye'de World Cyber Games'i başlatmak istiyoruz. O yönde hazırlıklarımız var. Başka şeyler konuşacağız. Oyun pazarı çok hızlı büyüyor derken, tabi ki bir Kore olamayacağız. Yani böyle birşeyin mümkün olması şimdilik çok olası değil. Kore'de 6500 tane oyun firması var, Kore'de oyun sektöründe çalışan gençler askerden muaf. Yıllık Kore'nin oyun pazarında yarattığı ihracat 16 milyar dolar, Türkiye'nin toplam oyun pazarı 250 milyon dolar.
Arada dağlar kadar fark var tabi. Yakın zamanda olmasa da uzun zaman içerisinde oyun pazarı büyük bir yol katedebilecek diyebilir miyiz?
Sen bilmezsin bizim jenerasyon şey derdi. Küçük bir Amerika olacağız. Yani ben 54 yaşındayım yani 40 küsur yıl önce böyle diyorlardı. Yani oyun pazarında küçük bir Kore olacağız diyelim istersen. Yani Kore olamayız, çünkü Kore'de durduğu yerde durmuyor ama sana ciddi birşey söyleyeyim; Çin şu anda oyun pazarında Kore'yi ciddi bir şekilde sıkıştırıyor. Çok kısa dönemde Çin oyun pazarında Kore'nin üstüne çıkmayı planlıyor. Dehşet bir devlet sübvansiyonu var.
Söylediğiniz gibi devlette oyun sektörünü bir spor olarak görerek insanları oyuna yöneltmeli ama gelin görün ki bizim ülkemizde ailelerden başlıyor bu tür konularda baskı. Ders çalış çocuğum, ödev yap çocuğum, bilgisayar oynama çocuğum gibi tepkileri hep duyuyoruz.
Bu çocuk bilgisayarın başından kalkmıyor, bundan adam olmaz diyorlar.
Dediğiniz gibi. Yurt dışında yapılan turnuvalarda oyuncular büyük paralar kazanıyor, turnuvalarda yer almaları için ayrıca para alıyorlar. Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir?
Çok önemli sponsorları var. Bir yıl boyunca çalışmaları için onlara ortam sağlanıyor. Onlara çok ciddi yatırım yapıyorlar. Hatta sponsorlar onların bir yıl boyunca bütün harcamalarını karşılıyorlar. Çok iyi bilgisayarlar veriyorlar.
Türkiye'ye şimdilik biraz uzak gibi bu tarz şeyler, siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Türkiye bu hale gelecek. Bakın, göreceksiniz. Arkadaşlar bakın ben Compex fuarını yapmaya başladığımda Türkiye'de bilgisayar yoktu, sene 1981. Ben 1981 yılında bilgisayar fuarı yapacağım dediğimde, rahmetli babam anneme "Bu çocuktan adam olmayacak, boşuna okuttuk" demiş. Şimdi o zamandan, bu zamana çok şeyler değişti. Bu noktadan bakabilirsiniz konuya. O günlerde insanlar bilgisayar görmek için Compex'e geliyorlardı, başka yerde bilgisayar yoktu. Şimdiyse her köşe başında bilgisayar mağazaları ve internet kafeler var. Oyun pazarı bilgisayardan daha hızlı büyüyecek. Türkiye'de 22 milyon kişi oyun oynuyor, bu 22 milyon kişinin önemli bir bölümü cep telefonunda mobil oyun oynuyor ve oyun oynadığını reddediyor. Ben oyuncu değilim diyor.
Türkiye'de TÜDOF'un amacı nedir?
Devlete, Ankara'ya, kamuya, oyun sektörünün nasıl büyümesi gerektiğini anlatıyor. Bu anlatımlar sonucunda Türkiye'de dört önemli sektörden biri olarak kabul edildi oyun sektörü, Ankara'da. Bundan daha önemli bir şey olabilir mi? Eskiden valilikler şöyle çözüyorlardı. İnternet kafede çocuklar oyun oynuyor, kapatın orayı. Şimdilerdeyse internet kafelerin nasıl organize olabileceği, kalitesinin nasıl yükseltilebileceği, gençliğin buralarda nasıl buluşabileceği ve sağlıklı ortamlarda hangi oyunları oynayabilecekleri konuşuluyor.
Peki bir soru daha, aile filtreleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Türkiye'de aile filtresi, TTNET veya benzeri kurumlarda şöyle. "-Oyun istiyor musun? *İstemiyorum. -Kapat!" Hayır bir dakika benim çocuğum 3 yaşına kadar 0-3 yaş oyunu, 8 yaşına kadar 0-8 yaş oyunu, 16 yaşına kadar 16 ve benzeri şekilde olmalı. TÜDOF'un yaptığı çok şey var şu an da görülmeyen. TUDOF'u bir Iceberg olarak kabul et, sen üstündeki parçayı görüyorsun. Aşağıda deli bir devinim var, çalışıyor. Yavaş yavaş duyulacak ya da duyulmayacak. Duyulmadığı için de sosyal medyada küfür yemeye devam edecek.
İnternet kafelerden bahsedince siz aklıma bir şey geldi. Aslında büyük illerde veya şehirlerde belirli internet kafelerle anlaşılarak büyük turnuvalar düzenlenemez mi? veya bu sayede kendi oyun liglerimizi oluşturamaz mıyız?
Böyle bir uygulamamız var. Gelecek yıldan itibaren belirli şartları sağlayan internet kafeler seçilerek, bu turnuvalar elemelerle internet kafelerde düzenlenmeye başlayacak.
Bu gerçekten bir çok oyunsever için güzel bir haber olsa gerek. Çünkü çok yetenekli oyuncularımız olmasına rağmen, kendilerini gösterme fırsatı bulamıyorlar. Bunun dışında aileleri tarafından önleri kesilen bir kitlede mevcut. Futbol örneğinde verdiğiniz gibi belki ilerleyen yıllarda aileler çocuklarını oyun sektörüne de yönlendireceklerdir değil mi?
Aynen öyle. Konuşmamızın başlarında söylemek istediğim oydu. Dünya'da E-Spor'la uğraşan gençlerin yaşam kalitesi gerçekten çok yüksek. Çok özel arabalar kullanıyorlar, çok düzgün yaşıyorlar, uluslararası bir yaşam kalitesiyle tüm dünyada dolaşıyorlar. Dolayısıyla yabancı dil biliyorlar. Türkiye genç bir popülasyon, teknoloji sürekli gelişiyor, dolayısıyla geride kalmamız için bana tek neden söyle.
Geride kalmamız için bir neden yok açıkçası. Sanırım tek sorun yönlendirme eksiği.
İnşallah bu sorunları çözeceğiz. Bakın benim bu fuarımda 7 tane günlük gazete sponsor. Niye? Çünkü sırf bu insanlar oyun sektörünün geleceğini daha çok duyursunlar diye ben bu yayıncı kuruluşlarla fuardan önce şahsen görüşüyorum.
Bildiğiniz gibi bu tarz fuarların duyurulması ve oyun sektörünün gelişmesi konusunda Tamindir olarak biz de elimizden geldiğince insanları bilgilendirmeye çalışıyoruz.
Bu arada Tamindir'i çok başarılı buluyorum bunu da söyleyeyim.
Çok teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz herhangi başka bir şey var mı?
Daha ne söyleyeyim, nüfus kağıdımı bile verdim.
Röportaj için çok teşekkür ederiz, sağolun.
Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR