Google Hayatımızdaki 4 Önemli Boşluğu Nasıl Dolduracak?

Google Hayatımızdaki 4 Önemli Boşluğu Nasıl Dolduracak?

Google X’den bahsedildiğini hiç duydunuz mu? Google karargahının içerisinde bulunan bu laboratuvar özel bilim insanları tarafından yürütülen pek çok deneyi bünyesinde sürdürüyor. Bu çalışmalar çok yakında hayatımıza önemli etkilerde bulunacaklar ve alışkanlıklarımızı tamamıyla değiştirebilecek nitelikler taşıyor. 

En azından böyle umut ediliyor. Işık hızıyla giden dev uzay gemilerinden, zaman makinesinden ya da ışınlanmadan bahsetmiyoruz. Çalışmalar son derece insani değerler ve hayatı kolaylaştıracak özellikleri barındırıyorlar. Ancak bu sadelik yapılan çalışmaların basit olduğu anlamına da gelmiyor. Google hayatımızı değiştirecek ürünlere imza atmaya hazır. 

Project Wing: Kanat Projesi

Oldukça etkileyici bir çalışma olan Kanat Projesi, ilk önceleri Google’ın Amazon’u taklit ettiği izlenimini vermişti. Ancak Kanat Projesi Amazon’un atılımından çok daha önce Prime Air’i Google saflarına katılmasıyla başlatılmış bir proje olarak dikkati çekiyor.

Test aşamasındaki projenin tüm çalışmaları Avustralya’da devam ediyor. Proje şöyle; daima havada dolaşan İHA’lar (insansız hava araçları) sivil hayatı tehdit etmemek için asla yere inmiyorlar. Sipariş üzerine belirlenen noktalara bırakılan paketleri alan İHA’lar daha sonra bu paketleri iniş yapmadan teslim edebiliyorlar. Paketi bırakan İHA üssüne geri dönüyor

Modüler akıllı telefonlar: Project ARA

PC’leri bugün önemli kılan özelliklerinden biri parçalarının değiştirilebilir olması. Parça yenilemek ve cihazı yükseltmek her zaman mümkün. Aynı durumun akıllı mobil cihazlar için tasarlayan projeye Google ARA adını vermiş.

Telefonunun belirli parçalarının gerektiğinde değiştirilmesi, hem cihazları daha kullanışlı hem de daha ekonomik bir şekilde yenileme fırsatı sunuyor. Yapısal olarak bir ana kart üzerinde, istediğiniz elemanları değiştirebileceğiniz cep telefonları çok uzak değil. Bu proje şimdiye kadar pek çok prototip üretmiş durumda. Satışına geçildiği zaman en ucuz modelinin 50 dolardan satılabileceği konuşuluyor. 

Kendi kendine gidebilen araba

Bu projeyi dünyada duymayan kalmadı. Proje yapım ve test aşamaları bitti araçlar çoktan yollarda tam sürüm testlerini gerçekleştiriyorlar bile. Kendi kendine giden arabalar engelli insanların, şehir içi ulaşımının can simidi olmak için hazırlar.

Arabanın sürüş anında karar verme, refleks davranışlar sergileme gibi bazı detayları tamamlanmak üzere. Bu çalışmaların 2015 yılının içinde tamamlanacağı öngörülüyor. Arabalar elektrik ve hidrojen yakıtıyla çalıştıkları için çevre içinde son derece güvenli ve sağlıklı ürünler olarak el üstünde tutuluyorlar.

Sağlık devrimi

Google ölüme çare bulabilir mi? Bu konuda pek çok komplo teorisi geliştirildi. Hatta Google X laboratuvarlarında yaşan ölüler üzerine çalışmalar yapıldığı bile iddia edildi. Ancak durum böyle değil. Google sağlık üzerine yaptığı çalışmalarla tıp aleminin takdirini topluyor. Tıp ve sağlık üzerine yapacağı araştırmalar için Calico isimli bir şirketle bir araya gelen Google, Calico’nun tıp devrimi hayallerinin gerçekleştirilmesinde yardımcı oluyor.

Calico, DNA tabanlı tedavi ve nano etkileşimli onarıcı robotlar üzerine çalışıyor. Bunun yanı sıra SAP SE isimli bir başka Alman firması, Google ile beraber Google Glass’ın hastanelerin veri tabanlarına bağlanarak doktorların anında teşhis alışverişinde bulunmalarını ve tanı yaparken tüm yenilikleri anında taramalarına olanak sağlamaya çalışıyor.

Bu noktada Google Kontak Lensler devreye giriyorlar. Bu lensler hastaların gözlerine yerleştirilerek, hastanın tüm sağlık çizelgesinin anında analiz ve tespitini yapmaya yarıyor. Lensler doktorlar tarafından veri tabanlarından takip edilebiliyor ve anlık sağlık standardı değişikliklerinde hızla müdahale edilebilmesini de sağlıyor. 

Google'ın Çılgın Projeleri

Google Artık 16 Yaşında!

Yardımsever Google

Google'ın Sağlık Uygulaması Google Fit Yayınlandı

Google'dan Kurye Hizmeti: Google Shopping Express

YORUMLAR