Google İçin Güvenliğiniz Önemli mi? Anketimizde Kendi Görüşünüzü Belirtin

Google verilerinizi satıyor mu? Verileriniz nasıl saklanıyor? Cevapları yazımızda

Google İçin Güvenliğiniz Önemli mi? Anketimizde Kendi Görüşünüzü Belirtin

Google günümüzde en sık kullandığımız internet hizmetleri arasında yer alıyor. Google'ın bize sunduğu servisler sadece arama motoruyla sınırlı değil. Android işletim sistemiyle cep telefonlarımıza ve tabletlerimize de giriş yapan Google'ın YouTube, Gmail, Google Drive, Google Haritalar gibi diğer servisleri de dünyanın en çok kullanılan internet hizmetleri arasında. Peki Google bize sunduğu bu servislerin ücretsiz kalabilmesi için ne yapıyor? Bu sorunun cevabı Adsense. Google Adsense temel olarak kullanıcılar hakkında veri toplayarak kullanıcılara özel reklamlar gösterilmesini sağlayan bir sistem. Bu sistem sayesinde firmalar hedef kitlelerine daha hızlı, kolay ve doğru yol üzerinden erişebiliyorlar. Bir alışveriş sitesinde ayakkabı modellerine göz attıktan sonra farklı bir sitede karşınıza ayakkabı reklamlarının çıkmasının sebebi de bu. Özet olarak Google size hizmetlerini ücretsiz sunabilmek için reklamlardan faydalanıyor.

Google'ın size ait verileri firmalara reklam amacıyla vermesi beraberinde veri güvenliği ve kişisel bilgi güvenliği konusunda kaygılar da getiriyor. Google'ın size ait hangi veri ve bilgileri firmalarla paylaştığı, nasıl paylaştığı, verilerinizi korumak için ne yaptığı büyük soru işaretleri oluşturmakta. İşte bu yazımızda Google'ın uygulamalarına ve çalışma sistemine göz atarak bu soruları yanıtlamaya çalışacağız. İlk olarak Google'ın hangi verileri topladığına bakalım:

Google Hangi Kişisel Bilgileri ve Verileri Topluyor?

Google servislerini kullanırken genelde bir Gmail hesabı üzerinden oturum açmanız gerekiyor. Bu nedenle Google'ın Gmail'de oluşturduğunuz hesaba ilişkin olarak hesap bilgilerinizi toplaması doğal olarak karşılanabilir. E-posta adresinizin yanında eğer siz tercih ederseniz ve Google servislerine otomatik giriş yapmak isterseniz e-posta adresinizin şifresi de Google üzerinde saklanıyor. Kendinize bir Google hesabı oluşturduğunuzda Google ile şu bilgileri paylaşabiliyorsunuz:

 • İsim
 • E-posta adresiniz ve şifreniz
 • Doğum gününüz
 • Cinsiyetiniz
 • Telefon numaranız
 • Ülkeniz
 • Satın alma işlemleri için fatura bilgileriniz

Bu bilgilerin hepsini Google ile paylaşmanız zorunlu değil. Bazı bilgilerin paylaşılıp paylaşılmayacağını seçebiliyorsunuz. Ayrıca bu bilgileri doğru girip girmediğiniz de kontrol edilmiyor. Yani isim ve soyisim bilgileri için gerçek isim ve soyisim bilgilerinizi vermenize de gerek yok.

Bu kişisel bilgileriniz haricinde Google, internet ve Google servislerini kullanım alışkanlıklarınızla ilgili veriler de topluyor. Bu veriler şunlar:

 • Google aramalarınız
 • Ziyaret ettiğiniz internet siteleri
 • İzlediğiniz videolar
 • Tıkladığınız ve göz attığınız reklamlar
 • Konumunuz
 • Cihaz bilgileri
 • IP adresi ve çerezler

Bu verilerin bir kısmı hem size uygun reklamlar sunmak için kullanılırken hem de Google servislerini daha verimli bir şekilde kullanmanız için kar amacı gütmeden toplanıyor. Örnek olarak; sıkça ziyaret ettiğiniz sayfalar ve sıkça yaptığınız armalarla ilgili sonuçlar Google arama sonuçlarında önceliğe sahip oluyor. Böylece size daha kişisel bir internet kullanım deneyimi sunuluyor. Aynı zamanda bu sayede sıkça alışveriş yaptığınız internet siteleri ve ürünler de arama sonuçlarında size daha öncelikli olarak sunuluyor, sitelerde aradığınız ürünlerle ilgili reklamlar görebiliyorsunuz. Google'ın size özel reklamlar sunan Adsense sisteminin geçmişte kötü amaçlı yazılımlar tarafından illegal olarak modifiye edildiğini belirtmekte fayda var. Bu tür olaylarda kullanıcı hatası nedeniyle bilgisayarlara bulaşan virüsler internet sitelerinde hangi reklamların gösterilebileceğini belirliyorlar. Bu nedenle internet gezintilerinde uygunsuz içerikler ve reklamlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumun Google sunucularıyla ilgili bir problem olmadığını, kullanıcıların bilgisayarlarına özel yerel bir problem olduğunu ve kullanıcının gerekli güvenlik önlemlerini almaması nedeniyle ortaya çıktığını belirtmekte fayda var.

Google bu verilerin haricinde sizin bulut tabanlı Google servislerini kullanırken oluşturduğunuz çalışmaları da saklıyor. Örnek olarak; Google Drive üzerinde oluşturduğunuz bir döküman Google sunucularında saklanıyor. Bu sayede Google'ın bulut tabanlı Google Drive servisi üzerinden iş yerinizde üzerinde çalışmaya başladığınız dökümanı evinizde açabiliyor ve çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Google'ın sakladığı bu tür veriler şuınlar:

 • Gmail'de gönderdiğiniz ve aldığınız e-postalar
 • Eklediğiniz kişiler
 • Takvim etkinlikleri
 • Yüklediğiniz fotoğraf ve videolar
 • Drive üzerindeki dökümanlar, e-tablolar ve slayt gösterileri

Google Sakladığı Verileri Nasıl Kullanıyor ve Güvenliği İçin Ne Yapıyor?

Google'ın bu kadar bilgiyi ve veriyi saklaması kafalarda farklı soru işaretleri oluşturuyor. "Google bizden aldığı kişisel bilgileri başka firmalara satıyor mu?", "Google bize özel reklamlar sunmak için kullandığı Adsense sisteminde firmalara bütün bilgilerimizi koşulsuz olarak devrediyor mu?",  "Google'ın topladığı bilgileri ve verileri kontrol edebiliyor muyum?"gibi sorulara kısaca göz atalım.

Google'ın size özel reklamlar sunmak için firmalarla kişisel bilgilerinizi ve internet kullanım alışkanlıklarınızı paylaştığından bahsetmiştik. Bu sayede gelir elde eden Google bu bilgileri ve verileri paylaşırken kiralama yöntemini kullanıyor. Yani firmalar bilgilerinizi satın almıyorlar, kullanmak için kiralıyorlar. Bu kullanım sırasında firmalar bu bilgi ve verileri kendi sunucularına transfer edip sunucularında saklamıyorlar, sadece Google'a nerede ve nasıl kullanabileceğini tarif ediyorlar. Bu sayede verileriniz sadece Google sunucuları üzerinde depolanıyor.

Google'ın Adsense sisteminin bu yapısı sayesinde bilgi ve verilerinizin güvenilemeyen kaynakların eline geçmesi engelleniyor. Sonuç olarak Google'ın kişisel bilgilerinizi ve verilerinizi sadece kiraladığı, firmalara bu bilgiler üzerinde koşulsuz hakimiyet sahibi olma imkanı vermediği söylenebilir.

Peki Google kendi sunucularında sakladığı kişisel bilgi ve verilerin güvenliği için neler yapıyor? Google bu iş için şifreleme kullanıyor ve şifreleme kullanan sitelere öncelik vererek kullanıcıları korumaya çalışıyor. Bu iş için geliştirilen HTTPS protokolü bir sitenin güvenli olup olmadığını size bildiriyor. HTTPS sistemini kullanan siteler şifreleme sistemine sahip siteler. Bu sitelerde veriler depolanırken şifreleniyor ve bu şifre ancak hedef noktada çözülebiliyor. Google servislerinde öncelik HTTPS protokolünü destekleyen sitelere verilmekte.

Google'ın servislerinde şifreleme yöntemini kullanmaya başlaması birkaç sene öncesinden başlıyor. NSA skandalıyla ve Edward Snowden'in sızdırdığı bilgilerle ortaya çıkan güvenlik krizi sonucu Google da aktif önlemler almak için harekete geçmişti ve sistemindeki şifreleme kodlarını geliştirmek için çalışmalar başlatmıştı. Bu gelişmeler hem hükümet tabanlı NSA gibi kuruluşların kişisel bilgilere erişiminin engellenmesinde hem de diğer hack eylemlerinin engellenmesine katkıda bulunacak.

Google, hükümetlerden gelen izleme ve takip taleplerine ilişkin olarak yaptığı resmi açıklamada şu ifadelere yer veriyor:

"Bazen hukuki yaptırım kurumlarından bir kullanıcının verilerine ilişkin istekler alırız. Hukuk ekibimiz her isteği inceler ve bir istek ayrıntılarının belirtilmediği genel bir istek olduğunda veya doğru süreci izlemediğinde isteği geri gönderir. Google, ABD hükümetine veya hiçbir hükümete, sunucularımıza doğrudan veya "arka kapı" erişimi sağlayacak hiçbir programa katılmamıştır. Kanunların izin verdiği ölçüde, aldığımız veri istekleri konusunda açık olmak için yoğun bir şekilde çalıştık. "

Google kendi sunucularının güvenliğinin dışında kullanıcı bilgisayarlarının ve mobil cihazlarının güvenliği için de çalışmakta. Google bu amaçla sahip olduğu Virustotal virüs tanımlama sistemini kullanıcıları uyarmak için kullanıyor. Virustotal temel olarak 60'a yakın virüs tarama motorunun analiz sonuçlarını tek bir yerde toplayan bir sistem. Bu sayede internet siteleri veya indirdiğiniz dosyalar Virustotal'de kötü bir analiz sonucuna sahipse size Google Chrome üzerinde güvenlik bildirimleri sunuluyor. Bu sayede kişisel bilgilerinizi, Google hesap verilerinizi çalan kötü amaçlı yazılım ve kaynaklardan korunabiliyor, aynı zamanda diğer tehditlere karşı da haberdar olabiliyorsunuz.

Google'ın Topladığı Veriler ve Kişisel Bilgileri Denetleyebiliyor muyuz?

Google sahip olduğu veri ve bilgi güvenlik mekanizmalarının yanısıra kullanıcılara da kişisel bilgi ve verileri üzerinde kontrol sahibi olabilme imkanı veriyor. Google hesabınız üzerinde Google'ın topladığı bilgileri yönetmenize imkan tanıyan araçlar sunuluyor. Google'ın sunduğu gizlilik ayarları şunlar:

 • Google'ın topladığı veri türlerini yönetme
 • Arkadaşlarınızla (veya Google+'da herkesle) paylaştığınız bilgileri güncelleme
 • Google tarafından size hangi türde reklam gösterilebileceğini belirleme
 • Önceki arama kayıtlarınız, bulunduğunuz konumlar, izlediğiniz YouTube videoları gibi kullanım alışkanlıkları verilerini yönetme, tutulan kayıtları silme

Bütün bu güvenlik ayarlarının yanısıra kullanıcılar Google Chrome üzerinde gizli modda gezinti yapabiliyorlar. Bu modda size ait kullanım alışkanlıkları ve kişisel veriler toplanmıyor. Bu sayede gizli gezinti penceresinde göz attığınız ürünler, siteler ve içerikler size o ürün, site ve içeriklerle ilgili öneriler ve reklamlar olarak geri dönmüyor.

Siz Google'a Güveniyor musunuz?

Bizim paylaştığımız bilgilere katılıyor musunuz? Google'ın kullanıcı güvenliğini önemseyen bir firma olduğuna inanıyor musunuz? Anketimizde bu soruya ccevap vererek görüşünüzü belirtebilirsiniz:

Android Cihazlarınızı Birkaç Basit Adımla Daha Güvenli Hale Getirin


YORUMLAR