Hafta Sonu Özel: CES 2015 Bu Haftaya Damgasını Vurdu! - Bölüm 10

Hafta sonu özel serimizin 10. bölümü tam da CES 2015 tüketici elektroniği fuarının haftasına denk geldi!

İzlenecek şeyler biter mi? Bizce bitmez!

Yiğit Ekim Demir

Penny Dreadful

Penny Dreadful, mistik yaratıkları, 1900'ler İngiltere'sini ve gerilimi seven izleyicilerin hoşuna gidecek dizilerden bir tanesi ve şimdilik sadece tek bir sezonu yayınlandı. Sezon arasına giren dizide pek çok efsanevi yaratık, şahıs ve tarihi olay yer alıyor. Böylece bazen duygusal, bazen korku dolu anlar yaşatmayı başaran dizinin başrolünde ise pek çok film ve diziden tanıdığımız Eva Green oynuyor.

Akıllıca kurgulanmış senaryosu, kaliteli diyaloglar, güzel çekim ve efektler gibi pek çok kaliteli noktaya sahip olan dizi, adeta bir İngiliz dizi klasiği diyebilirim. Hafta sonunda yeni bir dizi arayışında olanların kesinlikle ilgisini çekeceğine inanıyorum.

Alper Çetiner

Dirty Harry (1971)

Dirty Harry filmleri San Francisco polis departmanının hikayesini taraflı olarak anlatmayı tercih ediyor. Polis propagandası yapan bir seri olarak sinema tarihinde ün salmayı başardı. Bu filmlerde her daim yeterince şiddet gösterisi yapamadığı için mağduriyeti anlatılan polis memurlarının hikayelerini yakalamanız mümkün.

Yine de anlattıklarım size kötü bir film tavsiye ettiğimi düşündürmesin. Kuru aksiyonun delikanlı adamı olarak bilinen 7 numaralı bakışa sahip Clint Eastwood’un cowboy macerası modern zamanlarda da hayat buluyor. San Francisco şehrinin ihtiyacı olarak anlatılan adalet balyozu olarak kafa parçalayan adamımız olarak gösterilen Harry, öte yandan kimsenin elini sokmadığı işleri tamamlayan ve kendine has bir onur koduna sahip olan bir adam.

“Vay bee…” diyip arkadaşlarınızla biralı bir film akşamı yapma taraftarıysanız bu filmde derbi maçının getirmediği gazı yakalamanız mümkün.

Cenk Barkın Us

Insidious

Bu hafta da korku filmlerinden gidiyoruz. Önceki hafta The Conjuring’te de belirttiğim üzere aslında korku filmi kataloğum hiç geniş değil. Ancak yine, The Conjuring’ten sonra kız arkadaşımın kurban seçtiği bir film olan Insidious’u da ele almadan edemeyeceğim.

Başta sıradan, The Conjuring gibi bir ruhlu film gibi gözüken Insidious, inanılmaz başarılı çekim açıları ile rahatsız edici anları çok iyi yakalayan ve bunların uzun sürmesi için de elinden geleni yapan yönetmeni sayesinde son zamanlarda izlediğim en iyi korku filmleri arasına girmeyi başardı. Insidious’ta klasik olarak gül gibi bir ailenin evi içerisinde geçen tuhaf olaylar ele alınıyor. Filmin patladığı yerse yarısından sonraki tüm tuhaf olayları gerçekle paralel olarak astral seyahat olayına bağlaması. Çok iyi hatırlıyorum film bunun ipucunu vermeye başladığı anda bir an düşünüp, “abi sahiden olabilir yav” dedim. Daha en başından filmin açılış sahnesinde o inanılmaz rahatsız edici müzikte sanki kemanlar yırtılıyor, ciyak ciyak bağırıyor ve siz karşınıza gelecek Insidious yazısına bakıp “bu sefer korkacağız galiba” diyorsunuz.

Çok ciddiyim, kız arkadaşım filmin yarısında uyuyakalsa da ben sonuna kadar izleyip sonrasında bir su içmeye gidemedim. Gerek yoktu, susamamıştım zaten o an.

Emircan Erdoğan

Babel

Küreselleşme kavramının dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanları nasıl bir araya getirdiğini gözler önüne seren Babel filminde Brad Pitt, Cate Blanchett ve Gael Garcia Bernal gibi önemli oyuncular sahne alıyor.

Film, silah ateşiyle başlayan olaylar zincirini konu alıyor. Farklı kıtalarda yaşayan ve her biri kendi hayatının gerçekleriyle yüzleşen karakterlerin hayatları beklenmedik bir şekilde kesişiyor. Meksika’nın toz toprağından Japonya’nın modern şehir hayatına, oradan da Fas’ın yoksulluk içerisindeki taşralarına yolculuğa çıktığımız Babel gerçekten sürükleyici bir film deneyimi yaşamak isteyen herkes tarafından izlenmeli.

Barış Yanık

Amerikan Pastası

Gençliğimizin en güzel filmlerinden bir tanesi olan Amerikan Pastası’nın tüm filmlerini mutlaka izlemenizi öneririm.

Serinin ilk filmi üniversiteyi kazanıp çılgın hayallere kapılan öğrencilerin başından geçen olaylar ile başlıyor ve film her serisinde daha da çılgın bir boyuta geçiyor. Benim seri içerisinde en çok beğendiğim ilk film ile Amerikan Pastası Beta House.

Muhtemelen bu yazıyı okuyan bir çoğunuz filmi izlemiştir ama hatıraları yenilemek için tekrar izleyebilirsiniz. Daha önce izlemediyseniz tüm filmleri mutlaka izlemenizi öneririm. Arşivimde sakladığım güzel film serilerinden bir tanesi.

Elifcan Mehekli

Hot Fuzz

Simon Pegg ve Nick Frost ikilisini tanımayan yoktur sanırım. İngiliz sinemasının komik çocuklarından olan Simon Pegg ve ekürisi Nick Frost'un 2007 senesinde çektikleri Hot Fuzz güzel bir gülmek isteyenlerin izlemesi gereken bir filmi. Absürd komedi tarzında çığır açmış olan ikilinin Ölülerin Şafağı adlı filminden sonra heyecanla izlediğim Hot Fuzz da beni hayal kırıklığına uğratmadı.

Filmin konusuna göre iki polis İngiltere'nin küçük bir kasabasındaki gizemli ölüm olaylarını çözmeye çalışıyorlar. Tabi bu arada çok acayip olaylarla karşılaşıyorlar. Gerçekten eğlenceli ve komik bir film olan Hot Fuzz'ı komedi filmi seven herkese tavsiye ediyorum.

Can Çevrim

Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)

Uzaylıların dünyaya saldırması dünya üzerindeki orduları birleştirir ve uzaylılara karşı güçlü bir direniş başlar. Daha önce hiç savaşmamış tecrübesiz bir kumandan olan Bill Cage’e (Tom Cruise) bu noktada adeta bir intihar görevi verilir ve birden kendisini savaşın içinde bulur. Savaşın ilk anlarında hayatını kaybeden Bill, tekrar dirilir ve tüm olayların en başına döner. Fark ettiği şey ise her ölüşünde en başa döndüğü bir döngü içerisinde yer aldığı olur. Bu sayede savaşı insanlığın lehine çevirmek için her seferinde daha güçlü bir şekilde hayata gelir ve savaşa yön vermeye başlar. Mutlaka ama mutlaka izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

  1. Hafta Sonu Özel: CES 2015 Bu Haftaya Damgasını Vurdu! - Bölüm 10
  2. Bu hafta sonuna özel uygulamalar sizlerle
  3. CES 2015 ve çok daha fazlası bu hafta gündeme damgasını vurdu
  4. İzlenecek şeyler biter mi? Bizce bitmez!
  5. Müziksiz haftasonu olmaz
  6. Oyunlarla vakit geçirmeyi sevenler için önerilerimiz

YORUMLAR