Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13

Hafta Sonu Özel serimize 13. bölümle birlikte son veriyoruz ancak bu hafta da önerilerimizi unutmadık tabii ki!

Haftanın en önemli haberleri tek bir yerde

Yiğit Ekim Demir

Tamindir Artık Google Play Gazetelik'te!

Tamindir'i Android ve iOS mobil cihazlarından takip etmek ve tüm videolara, uygulama ve yazılım incelemelerine, rehberlere ve teknoloji haberlerine erişmek isteyen kullanıcılar artık Google Play Gazetelik uygulamasının içerisinden Tamindir'i bir haber kaynağı olarak ekleyebilir, böylece diledikleri an tüm yeni içerikleri güzel bir arayüzden takip edebilirler.

Google Play Gazetelik uygulamasını indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilir, Tamindir'i haber kaynaklarınıza nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak rehberimize göz atabilirsiniz.

Alper Çetiner

Twitter Yeni Video Paylaşma ve Grup Mesajlaşma Özelliklerini Tanıttı

Bu kadar popüler olmasına rağmen kurumsal bazda hanesine uzun zamandır zarar yazan bir şirket olan Twitter ayakta kalabilmek için kendine yeni çözüm yolları arıyor. Üçüncü parti hizmetlerini eleyerek API seçeneklerini kısıtlayan Twitter, tüm hizmetleri kendi çatısı altında barındırırsa durumu kurtarabileceği düşüncesinde. Bu sebepten olsa gerek, WhatsApp veya LINE gibi hizmetlere saha yakın duran grup mesajlaşmaları veya video paylaşım özellikleri de özellikler hanesine eklenmiş oldu, ancak ortada ciddi bir soru işareti de var.

Özel mesaj hizmeti sunan Twitter, bu alanda istediği başarıyı yakalayamamıştı. İlgi görmeyen bir alana yatırım yaparak grup sohbetleri oluşturmanın bu saatten sonra sağlayacağı katkı beni fazlasıyla düşündürüyor. Video paylaşımı hoş bir fikir olabilir, ancak YouTube gibi bir dev karşısında sonradan hareketlenmek de ölçüde başarılı olabilir?

Twitter, açık iletişim platformu olarak yükselen değerini özele taşımak istediği noktada kullanıcılar, veya başka bir tabirle takipçiler, burada bulunmalarının amaçlarını sorgulamaya başlayabilirler. Haberin tüm detayları için yukarıda bulunan başlığı tıklayabilirsiniz.

Cenk Barkın Us

Global Game Jam Ege 2015 Sonlandı

Tamindir olarak basın sponsorluğunu üstlendiğimiz Global Game Jam 2015 etkinliği geçtiğimiz hafta sonu yine İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleşti. 48 içerisinde oyun geliştiren genç ekiplerin birbirleriyle olan dayanışmaları ve o büyülü atmosferi tatmak şöyle dursun, organizasyonun da eksiksiz bir şekilde hazırlanması katılımcılar olduğu kadar misafirlere de çok keyifli anlar yaşattı.

Etkinliğin galip takımlarını ve geliştirilen oyunlara mutlaka göz atmanızı öneriyor, bir sene sonrayı iple çekiyorum. GGJ Ege 2016 hazırlığını şimdiden yapmakta fayda var!

Emircan Erdoğan

WeChat'in De Masaüstü Versiyonu Yayınlandı

WhatsApp, bilgisayarlarımızdaki yerini henüz almışken bu konuda bir atak da WeChat’ten geldi! WhatsApp kadar olmasa da en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında yer alan WeChat’i artık masaüstünde de kullanabilme şansına sahibiz.

Programı masaüstünde kullanmak bir hayli basit. Tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi gerekli adrese gidip ekranda beliren QR kodu mobil cihazımız aracılığıyla okutmamız gerekiyor. Bu işlemden sonra WeChat’i bilgisayarlarımız üzerinde kullanmaya başlayabiliyoruz.

Barış Yanık

Sony ve Xbox'tan Sonra Malezya Hava Yolları Sitesini De Hacklediler

Geçtiğimiz ay içerisinde Sony PlayStation Network ve XBox One platformlarını hackleyerek kendilerini bize tanıtan siber saldırı ekibi Lizard Squad, yine rahat durmadı ve bu sefer de Malezya Hava Yolları’nın web sitesini hackledi.

Siteyi hackledikten sonra kendi ikonlarını ve sosyal medya hesaplarını paylaşan grup, kullanıcı bilgilerine ulaştığını söylememiş olsa da, site sunucularından elde ettiği bazı bilgileri ilerleyen günlerde açıklayacağını da duyurdu.

1 günlük süre içerisinde normale dönen bu hack olayına karşılık Hava Yolları firması siber suçlar departmanına başvurduğu ve gerekenlerin yapılması için çalışacaklarını belirtti.
Haftanın en ilginç haberlerinden bir tanesi olarak gördüğüm bu hack olayının detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Elifcan Mehekli

15 Yıldır Oynanan Bir RPG Oyunu Olduğunu Biliyor muydunuz?

Bir rol yapma oyunları ve Otostopçunun Galaksi Rehberi hastası olarak bu haberi gördüğümde heyecanlandım. Ve hatta açıkçası biraz kendime kızdım bile. Bunca zamandır böyle bir şeyden benim nasıl haberim olmaz diye düşündüm ve şu anda deli gibi acaba bilgisaya Win98 mi kursam diye düşünüyorum. Zira bahsi geçen oyun yalnızca Win95 ve 98 bilgisayarlarda oynanabiliyormuş.

Oyun, kitabın yazarının kitaptaki adı geçen Starship Titanic'den esinlenerek geliştirmeye başlamasıyla ortaya çıkmış. Starship Titanic, kitaptaki bütün diğer unsurlar gibi ilginç bir hikayeye sahip. Gemide olması imkansız fakat yine de olma olasılığı olan olaylarla dolu. Eğer haberin ayrıntılarını merak ediyorsanız, linke tıklayın ve esaslı bir RPG fanı nasıl olunur haberden okuyun.

Volkan Yılmaz

WhatsApp Web Projesi Neden Başarılı Bir Uygulama Değil?

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın web uygulamasının yayınlanması bizleri sevindirmişti. Yeni uygulamayı denediğimizde gördük ki, aslında WhatsApp Web çok da pratik bir çözüm sunmuyormuş. Web uygulamasını kullanabilmek için telefonunuzun internete bağlı olması ve uygulamanın açık olması gerekiyor. Bu durumda e ne anlamı kaldı web uygulamasının? demeden geçemiyorum.

WhatsApp’ın bu projesinin başarıya ulaşması için telefondan bağımsız olarak çalışan bir sisteme dönmesi yerinde bir karar olacaktır diye düşünüyorum. Henüz taze bir yenilik olduğu için WhatsApp’ın deneme sürüşünde olduğunu düşünerek, yapılmasını beklediğimiz değişiklikleri de merakla bekliyorum.

Gökhan Abay

iOS 8.1.3 Güncellemesi Geldi!

iOS 8 ilk yayınladığında iPhone’uma yüklemek için fazlasıyla tereddüt etmiştim. Açıkça ifade etmek gerekirse berbat durumdaydı ve kullanıcı deneyimi yerlerdeydi. Apple gibi muazzam büyüklükte bir şirketin, işletim sistemini çok büyük eksikliklerle çıkarması kullandığım telefondan soğumama neden oldu. Bunun pek çok sebebi vardı ama başlıcası 3G özelliğinin kapatılamamasıydı. iOS 8.1 güncellemesi gelene kadar gün saydım. Telefonum ancak o zaman istediğim randımana ulaşabildi. Kullanıcı isteklerini de göz önünde bulundurarak nihayet işletim sistemini toparlayabilmişti.

iOS 8.1.3 ise performans açısından ‘hah tamam şimdi olmuş gibi’ diyebildiğim bir güncelleme oldu. Apple, ‘iOS 8 pişmanlıktır.’ sözünü çok duydu mu bilmiyorum ama bu süreçte bizi fazlasıyla üzdü. Umarım ilerleyen dönemlerde böyle sıkıntılar yaşamayız.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13
  2. Haftanın en önemli haberleri tek bir yerde
  3. Dizi ve filmleri kaçırmayın
  4. Hafta sonu müzik dinlemeden geçmez
  5. Oyunlardan hoşlananlar bu oyunları kaçırmasınlar

YORUMLAR