Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13

Hafta Sonu Özel serimize 13. bölümle birlikte son veriyoruz ancak bu hafta da önerilerimizi unutmadık tabii ki!

Hafta sonu müzik dinlemeden geçmez

Yiğit Ekim Demir

Emergency - Pegboard Nerds

Pegboard Nerds adlı İsveçli elektronik müzik grubunun yaptığı en iyi parçalardan birisi olan Emergency, hem yükselen temposu hem de dubstep soundunun başarılı bir şekilde kullanımıyla hafta sonunu hareketli bir şekilde geçirmek isteyen takipçilerimize hitap ediyor.

Zaman zaman house, trance gibi diğer elektronik müzik türlerinde de eserler ortaya çıkaran grubun sadece bu parçasıyla kalmamanızı ve diğer ürünlerine de göz atmanızı öneriyorum.

http://open.spotify.com/track/14eqkkICgX9BTqL8qykxJ7

Alper Çetiner

The Prodigy – The Day is My Enemy

Prodigy grubundan uzun zamandır ses çıkmıyordu, ancak bu müzik ile gümbür gümbür bir giriş yaptılar. Henüz Spotify kaynağı olmayan müzik, o sevdiğiniz eskimeyen Prodigy tınılarını başarılı bir şekilde aktarırken harikalar yaratıyor. Metallica'nın St.Anger deneyselliğiyle fiyasko yaratmak istemeyen grup muhafazakar bir tavır izlemiş ve kendi müziğine büyük yenilikler katmamış. Yine de dürüst olmak gerekirse bu grubun değişmemesi güzel bir şey. Zaten bu türe benzer başarılı örneklere rastlamak zorken işi iyi yapanların da farklılaşmaması lazım gelir diyorum. Albüme de göz atmanızı öneririm.

http://open.spotify.com/track/02aLKtKBUBSQdhy4l89Ccn

Cenk Barkın Us

Opeth - Burden

22 Mart'ta İstanbul KüçükÇiftlik Park'ta sahne alacak progresif abilerinin hatrına, bu hafta sonunu da Opeth ile geçirmeye karar verdim. Kulak tırmalamayan, hatta geçmişe bağlı can yakan Burden'ın hikayesi ise bambaşka. Opeth'in ilk albümleri hoşuma gitmese de, adamlar müziğe duyguyu nasıl gömeceklerini çok iyi biliyorlar. Bak gömeceğini diyorum, dikkat.

Brutal vokal tarzını sevmediğim için Opeth ile tanışmam daha çok sakin albümler çıkmaya başladığında oldu. Zira sanırım Harvest'i bir kenara bırakırsak adamlardan dinlediğim ilk şarkı da Burden. Çıktığında kimi yerde eleştirilmiş, "hiç Opeth değil!" denilmiş, hatta albümün adını kirletmiş o şarkıyı bir de siz dinleyin. Bakalım karanlık çöktüğünde ayakta kalabiliyor musunuz.

http://open.spotify.com/track/0kzmIfMRkqUdw8Kq1s5VX1

Emircan Erdoğan

Mark Knopfler - We Can Get Wild

2007 çıkışlı Kill To Get Crimson albümünde yer alan bu enfes parça Mark Knopf’lerın da eşsiz yorumuyla adeta bir şahesere dönüşüyor. Sakin ve huzurlu melodisiyle insanı alıp uzaklara götüren parçada gençlik hayalleri ve umutları anlatılıyor.

Barış Yanık

League of Legends Müzik Albümü

Bu hafta sizlere tek bir şarkı yerine bir albüm öneriyorum. Popüler MOBA oyunu League of Legends’ın önceki günlerde çıkardığı yeni soundtrack albümü, sadece oyunu oynayan oyunculara değil genel olarak tüm müzik severlere hitap ediyor.

Profesyonel müzik sanatçıları tarafından hazırlanan 15 şarkılık albümü sitemizden indirerek hepsini bilgisayarınız üzerinde dinleyebilirsiniz.

Eğer enstrümental şarkıları seviyorsanız ve dinlediğiniz şarkıların melodilerine önem veriyorsanız, tüm albüme bayılacaksınız.

Elifcan Mehekli

Noah And The Whale – 5 Years Time

Spotify aracılığıyla tanıştığım gruplardan birisi olan Noah and the Whale bir İngiliz Indie müzik grubu. Bence en güzel şarkılarından birisi de 5 Years Time. Başladığı andan itibaren sizi içine saran sıcacık ve samimi bir melodisi var. Islıkla başlayan müziğe yan flüt esintileri de katılıyor ve aynı anda kendinizi hem neşeli hem de hüzünlü bir müzik dinliyor buluyorsunuz.

Sözleri de yine aynı şekilde hem neşeli hem hüzünlü diyebilirim. 5 yıl sonra nerede olacağımızı hiçbirimiz bilmiyoruz, şarkının yazarı da böyle hissetmiş olacak ki sevgilisine "5 yıl sonra hiç konuşmuyor bile olabiliriz ama 5 yıl sonra beni haksız da çıkarabilirsin" diyor. Anın tadını çıkaran insanların sevdiceklerine hediye edebilecekleri türden bir şarkı diyebilirim.

http://open.spotify.com/track/1Wl8eGdNRODM6p8LYP2ACB

Volkan Yılmaz

Müslüm Gürses - Hangimiz

Müslüm Gürses’in, sözleriyle iç burkan ama müziğiyle de hareketlendiren güzel şarkılarından Hangimiz’i mutlaka dinlemenizi isterim. Şarkıyı çok fazla açıklamak yerine sizlerin beğenisine sunuyor ve arabeskin kralı Müslüm Baba’yı da rahmetle anıyorum:

https://open.spotify.com/track/4ljC8J2rBLwJpFmc6t42OU

Gökhan Abay

The White Buffalo & The Forest Rangers - Come Join the Murder

Bir dizinin hiçbir soundtrack’i kötü olmaz mı? Bahsettiğimiz dizi Sons of Anarchy olunca kötü müzik gerçekten mümkün değil. Jake Smith abimizin sesiyle can verdiği bu parça dizinin finalinde çalmasıyla kulaklarımızda yankılandı. Sözlerini SOA’nin yaratıcısı Kurt Sutter’ın yazdığı bu efsanevi eserin hala acı bir tadı var.

https://open.spotify.com/track/1jZoQ2R3wgs1UbOhio9j8I

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 13
  2. Haftanın en önemli haberleri tek bir yerde
  3. Dizi ve filmleri kaçırmayın
  4. Hafta sonu müzik dinlemeden geçmez
  5. Oyunlardan hoşlananlar bu oyunları kaçırmasınlar

YORUMLAR