Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 3

22-23 Kasım 2014 hafta sonunda sizleri eğlendireceğine inandığımız önerilerimiz var!

Hafta Sonunda Kaçmayacak Uygulamalar

Yiğit Ekim Demir

SUPER

SUPER uygulaması, son zamanlarda büyük bir yükseliş potansiyeli barındıran mobil uygulamalar arasında yer alıyor ve sahip olduğu caps hazırlayabilme yeteneği sayesinde özellikle genç kullanıcılar arasında yaygınlık kazanacaktır. Pek çok kötü görünen görseller üreten caps yapma uygulamalarının aksine oldukça hoş bir tasarıma sahip capsler hazırlamanıza olanak tanıyan uygulama, yazıların formatlanması konusunda güzel seçenekler sunuyor.

Tabii ki hazırlayabileceğiniz capsler illa ki komik olmak zorunda da değiller. O anki duygularınızı güzel bir görsel ve yazılarla anlatmak istiyorsanız da yine ücretsiz olarak SUPER uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Clipper

Android cihazlarımızı kullanırken herhangi bir web adresini veya yazıyı kopyalamak istediğimizde, kopyalanan verinin kaybolmaması için onu başka bir uygulamaya yapıştırmak gerekiyor ve çok sayıda kopyala yapıştır işlemi bu işin giderek uzamasına neden oluyor. Clipper uygulaması ise bir pano uygulaması olarak bu sorunun kolayca üstesinden geliyor.

Uygulama cihazınızda yüklüyken herhangi bir veriyi kopyaladığınızda, o veri direkt olarak Clipper içerisinde kopyalanıyor ve kopyalanan bilgiler bu sayede hemen saklanmış oluyorlar. Dilerseniz başka yerlerde kullanmak üzere o verileri yeniden Clipper içerisinden kopyalayabilir ve böylece zahmetsizce paylaşımlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Alper Çetiner

Snapchat

Snapchat kurnazlıklar peşinde! Geçtiğimiz hafta üçüncü parti uygulamalarla eşleştirmelerde kullanıcıların resimleri etrafa saçıldı ve Snapchap ekibi ciddi bir hukuk mücadelesine girip kullanıcılarına karşı bir itibar savaşı verdi. Duydum ki, Snapchat'in yeni güncellemesi sayesinde artık kullanıcılar birbirilerine para tranfer edebilecekler! Peki sizce bu noktadan sonra ne olacak? Eskiden birbirinden kontör isteyen ve ödemeli arama yapan gençlik bu parayı telefon masraflarını karşılamak için mi isteyecek dersiniz? Benim burnuma farklı kokular geldi gibi... Snapchat sayesinde sanki yeni bir ekonomi yaratılacakmış gibi bir izlenime kapılmayanımız kaç kişi? Birinin "güzel" fotoğrafları için kuyrukta bekleyip para ödeyecek insanların olduğu bir gelecek gözümde canlanmaya başladı sanki. Snapchat'in yeni kullanım seçenekleriyle birlikte gelecek olan yeni kullanım modellerini heyecanla bekliyoruz.

Movie Creator

Üçüncü parti üreticilerle işini şansa bırakmaya devam etmek istemeyen Microsoft, sonunda Lumia cihazlarıyla birlikte tıkır tıkır çalışacak bir video düzenleme uygulaması çıkardı. Movie Creator, Windows 8.1 kullanıcılarının da Metro arayüzünden kullanabilecekleri kadar stabil bir uygulama. Apple lansmanında kendinden bolca söz ettiren Replay isimli uygulamaya kafa tutan bu video düzenleyici ücretsiz ve videolarınızı bir araya getiren; film, müzik, resim ve konum bilgilerinizi bile içine ekleyebileceğiniz sunumlar hazırlıyor. Mobil cihazların kamera kalitesinin yükseldiği dönemde Lumia modelleri zaten belirgin bir konuma sahipken böyle bir uygulamaya uzun zamandır ihtiyaç duyuluyordu. Microsoft bu uygulamayla başarılı bir iş çıkarmış.

Cenk Barkın Us

Google Keep

Uzun zamandır akıllı telefonum için not alma uygulamaları arasında debeleniyor ve bir türlü ihtiyacım dışına taşmayacak sade ve kullanışlı bir uygulama bulamıyordum. Google’ın hafta içerisinde yayınladığı Google Keep haberinden gözüme çarpan bu uygulama, daha ekran görüntülerini gördüğüm anda beni kendisine çekmeyi başardı. Google’ın klasik sade arayüzü, not başlık ve açıklamalarının son derecede sade ve kullanışlı olması, notlara renk verebileceğiniz gibi istediklerinizle de paylaşabilme imkanı gerçekten Google Keep’i bence en iyi mobil not alma uygulaması haline getiriyor. İlk görüşte aşka inanır mısınız?

Forge of Empires

Strateji oyunlarıyla her ne kadar çok fazla aram olmasa da bu hafta bangır bangır her yerde haberini gördüğüm Forge of Empires, iOS’a da çıkışıyla beraber mobil platforma büyük ses getirdi. Ben de bunun üzerine zaten halihazırda internet tarayıcısı üzerinden oynanabilen bu oyuna bir göz atma kararı verdim. Forge of Empires ilginç bir şekilde piyasada binlerce alternatifi bulunan strateji oyunlarından daha farklı bir deneyim sunuyor. Özellikle hızlı gelişen yapısı sayesinde iPhone’unuzda zaman geçirmek için ideal bir oynanış sergileyen oyunun grafikleri de gayet canlı ve göz alıcı. Eğer popüler kültürün Candy Crush’ı veya Clash of Clans’ından sıkıldıysanız Forge of Empires bünyenize ilaç gibi gelecek.

Emircan Erdoğan

PhotoTime

Siz de benim gibi gördüğünüz her şeyin fotoğrafını çekiyorsanız PhotoTime’ı mutlaka denemelisiniz. Albümünüzde bulunan fotoğrafları özelliklerine göre kategorilere ayıran PhotoTime uygulaması gereksiz fotoğrafların yarattığı karışıklığın önemli ölçüde önüne geçiyor.

Uygulamanın en hoşuma giden özellikleri arasında yüz tanıma teknolojisi var. Bu özellik sayesinde sevdiğiniz bir arkadaşınızla çekildiğiniz fotoğraflar aynı kategori içerisinde toplanıyor. Bu örneği çoğaltmak mümkün elbette.

Uygulamanın bir başka dikkatimi çeken noktası ise kullanıcılara da bir yere kadar özgürlük sunması. Yani her şey uyuglamanın kontrolünde değil; hoşunuza gitmeyen kategorilendirmeleri manuel olarak düzeltebilirsiniz.

Genel olarak PhotoTime iOS cihazında çok sayıda fotoğraf barındıran kullanıcıların kurtarıcısı olacak bir seçenek.

Facebook Groups

Facebook Groups uygulaması kullanıcıların gruplar halinde etkileşime girmelerine izin veren Gruplar özelliğini mobil platformlara taşıyor. Rapor edilen bilgilere göre 700 milyondan fazla kullanıcı Gruplar özelliğini kullanıyor.

Böylesine popüler bir özelliğin mobil platformlara gelmiş olması kullanıcıların epey hoşuna gidecektir. Bir düşünün, milyonlarca kullanıcı yardımlaşmak, haberleşmek ve paylaşımlarda bulunmak için Gruplar özelliğini kullanıyor fakat bu özellik mobilde aktif değil(di).

Uygulamayı ilk çalıştırdığımızda sade ve kullanıcı dostu bir arayüzle karşılaştım. Bana kalırsa tasarım olarak Groups uygulaması birçok kullanıcıdan zorlanmadan tam not alacaktır. Üye olduğumuz gruplar ana ekranda düzenli bir şekilde listeleniyor ve bunlar arasından dilediğimizi seçerek işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Üye olduğunuz gruplar içerisinde aktif bir şekilde rol alıyorsanız Facebook Groups’a mutlaka göz atmalısınız.

Volkan Yılmaz

Wiper

Wiper, bir mesajlaşma uygulaması ancak onu diğer mesajlaşma uygulamalarından ayıran önemli bir özelliği bulunuyor. Gizliliğe önem veriyorsanız, Wiper uygulaması tam size göre. İletişimin şifreli olarak sürmesi sayesinde ağınıza sızabilecek olan kişilerin, mesajlarınızın içeriğini görmesi imkansız. Dikkatimi çeken bir diğer özellik de, gönderdiğiniz bir mesajı sildiğinizde, o mesaj karşıdaki kişinin de cihazından siliniyor olması. Karşıdaki kişi ekran görüntüsü almış olsa bile, uygulamanın uyarı özelliği sayesinde bundan anında haberdar olabiliyorsunuz. Yazılı mesajlar dışında resimler de gönderebileceğiniz gibi uygulama için aramalar da yapmanız mümkün. Gizliliğinize önem veriyorsanız, tüm iletişim ihtiyaçlarınızı uygulama üzerinden karşılayabilirsiniz. Uygulama hem Android, hem de iOS platformunda kullanabiliyor.

Two Dots

Bu hafta ilgimi çeken uygulamalar arasında yerini alan Two Dots, tür olarak 2048’i hatırlatıyor. Yakın zamanda daha da popüler olacağını düşündüğüm oyunun amacı aynı renkteki noktaları birleştirerek, en yüksek puana ulaşabilmek. Oyunda sınırlı hamle sayısı ya da süre seçeneklerini kullanıp, aynı renkteki noktalardan kare oluşturarak hem yüksek puan alabilir, hem de aynı renkteki noktaların tamamını temizleyebilirsiniz. Bu şekilde diğer renklerden de kare oluşturabilir, daha yüksek puanlar kazanabilirsiniz. Ek hamle ya da süre, bir nokta silme ve belirlediğiniz bir rengin tüm noktalarını temizleme gibi bonus seçenekleri de oyunu daha zevkli hale getiriyor.

Barış Yanık

Twitch

Yayın yapan oyuncuların hayran kitleleri ile buluşmasını sağlayan canlı yayın platformu Twitch’in yenilenen uygulaması bu hafta sonu sizlere önereceğim ilk uygulama. Eğer web üzerinden daha önce denk geldiyseniz Twitch’in Android ve iOS uygulamalarını mutlaka denemelisiniz. Favori oyunlarınızı, yayıncılarınızı takip ederek online olduğu zaman mobil cihazlarınız üzerinden keyifle izleyebilirsiniz. Sade ve şık arayüze sahip olan uygulamanın kullanımı da oldukça kolay.

Wow Armory

Warlords of Dreanor paketi ile birlikte eski World of Warcraft oyuncularını geri çekmeyi başaran Blizzard, uzun süre aradan sonra ilk defa oyuncularından olumlu tepkiler almaya başladı.
World of Warcraft oynuyorsanız yada oynamayı düşünüyorsanız, WoW Armory uygulaması en büyük yardımcınız olacaktır. Blizzard’ın resmi armory uygulamasına hesabınızın bilgileri ile giriş yaparak pazarda eşya alıp satabilir, karakterlerinizi kontrol edebilir, guild chat’e katılabilir ve server durumlarını kontrol edebilirsiniz. Evde olmasanız bile wow’da online olmanızı sağlayan uygulamayı mutlaka kullanmanızı öneriyorum.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 3
  2. Hafta Sonunda Kaçmayacak Uygulamalar
  3. Bu Haberler Kaçmaz!
  4. Filmler ve Diziler Hafta Sonunu Renklendirir
  5. Müzik Dinlemeyi Unutmayın!
  6. Oyunlarla Geçen Bir Hafta Sonu İsteyenlere

YORUMLAR