Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 3

22-23 Kasım 2014 hafta sonunda sizleri eğlendireceğine inandığımız önerilerimiz var!

Müzik Dinlemeyi Unutmayın!

Yiğit Ekim Demir

Insignia - Muzzy

Insignia bu hafta karşıma çıkan en güzel elektronik müzik örneklerinden bir tanesi oldu ve Monstercat'in desteğiyle yayınlanıyor. Monstercat'in sadece yaşı genç olan müzisyenlere destek verdiğini dikkate alırsak, Insignia parçasının da Muzzy gibi genç bir elden çıkmış olmasını biraz hayretle karşılıyorum diyebilirim.

Parçadaki yükselişlerin, düşüşlerin ve oldukça epik ilerleyen bestenin bilhassa sabahları kendine gelmek isteyenlerin hoşuna gideceğine inanıyorum. Parçayı Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

http://open.spotify.com/track/0USDjLaIwxc8J5GrVvVb5w

Alper Çetiner

Barış Manço - Cacık

Türk aile babasının dilinden dert anlatan Barış Manço, Cacık isimli şarkısıyla geçen yılların ardından biriken ufak dertlerin dağ olduğu bir tepeden bizlere sesleniyor. İlk dinlediğinizde tebessüm yaratsa da, anladıkça kelimelerin ardındaki anlam biraz ağır kaçacaktır. Günümüz Türk müziğinde eksik olan bir damarı yakalamış olan şarkı hepimizin endişelerini kısa ve öz bir şekilde anlatıyor. Bunu öyle iyi başarıyor ki, sanki aynı çilingir sofrasında Barış Manço'dan hayatın anlamını yakalamaya çalışıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Cacık iyidir, cacığı sevelim!

http://open.spotify.com/track/2c4rWGqe6ingFfkzkykECZ

Cenk Barkın Us

Eric Johnson - Cliffs of Dover

Eğer enstrümantal rock tarzı parçalarla haşır neşirseniz ünlü gitar virtüözü Eric Johnson'ın ödül alan bestesi Cliffs of Dover'ı mutlaka dinlemişsinizdir. Bu haftayı da son derece neşeli ve enerjik bitirirken ofiste saatler boyunca Cliffs of Dover'ı dinledim. Fazla majör ve rock/jazz havasıyla hemen hemen herkesin sevebileceği tarzda olan Cliffs of Dover şimdiye kadarki gitar soloları arasında unutulmaza imza atmış, 1992'de de en iyi rock enstrümantal performansında Grammy Ödülü'nü almış. Şarkının geçmişine baktığımda aslında kolaylıkla hepsine hak verebiliyorum. Cliffs of Dover sizleri alır, tatlı rüzgarlarla birlikte yüksek bir adanın kıyılarında gezdirir. Kendinize geldiğiniz anda da Eric Johnson'ın samimiyetini tüm tonlarıyla hafızanıza kazımış olursunuz. Mutlaka dinleyin.

http://open.spotify.com/track/5qm0KiVKMXW1kq6VrnIhz5

Emircan Erdoğan

Empire Of The Sun - We Are The People

Dinlediğiniz herhangi bir şarkı sizde uzun bir yolculuğa çıkma isteği yarattı mı? Eğer cevabınız olumsuz ise muhtemelen We Are The People bu hissi size yaşatacaktır. Şarkının ritmik notaları arasına hem hüzün hem de yaşama isteği tuhaf bir şekilde karıştırılmış ve ortaya tekrar tekrar dinlenesi bir parça çıkmış. 80’ler ruhunu hatırlatan nakaratı ve sözleri çatlak sesiyle bağıra bağıra söyleyen o vokali, parçayı favorilerim arasına koymam için yeterli oldu. Loop’a alınacak bir şarkı arıyorsanız bu kesinlikle We Are The People olmalı. Böylesine bir parçayı dinledikten sonra bende albümün diğer parçalarını da dinleme isteği oluşmuştu fakat ne yazık ki aynı tadı aldığımı söyleyemem.

http://open.spotify.com/track/1JqTcOjOn7gEpeC0JcRVPa

Volkan Yılmaz

Pilli Bebek - Haram Geceler

Haram Geceler şarkısı birçok sanatçı tarafından yorumlandı. Aralarında benim en çok beğendiğim ise Pilli Bebek grubunun yorumladığı versiyon. Cem Kısmet'in, şarkı sözlerini hücrelerinize kadar hissetiren o sesiyle farklı bir hava katan şarkı, Behzat Ç. dizisiyle birlikte duyulmuştu. Üzerinden yaklaşık 2 sene geçmiş olmasına rağmen, hala her gün dinlediğim bu parçayı sizin de mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. Rock gruplarının bu tür şarkıları en iyi şekilde cover'ladığını düşünüyorum. En iyisi lafı uzatmayıp, parçayı dinleyelim.

https://play.spotify.com/track/31uMUmgG6ElHyB8IruI8yu

Barış Yanık

Parra for Cuva ft. Anna Naklab - Wicked Games

Benimde yeni keşfettiğim bir şarkı olmasına rağmen Wicked Games özellikle çalışırken kafa rahatlatmak isteyenlere önerebileceğim bir şarkı. Son zamanlarda rahatlatıcı etkisi olan Chill diye adlandırılan kategorideki müzikleri daha çok dinlemeye ve sevmeye başladım. Bu şarkıda oldukça başarılı diyebilirim. Özellikle melodisini beğendiğim şarkıyı saatlerce dinleseniz bile sıkılmayacağınızı düşünüyorum.

http://open.spotify.com/track/7GQDbC7GVYUpODdEFt0l9u

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 3
  2. Hafta Sonunda Kaçmayacak Uygulamalar
  3. Bu Haberler Kaçmaz!
  4. Filmler ve Diziler Hafta Sonunu Renklendirir
  5. Müzik Dinlemeyi Unutmayın!
  6. Oyunlarla Geçen Bir Hafta Sonu İsteyenlere

YORUMLAR