Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 8

Hafta sonunda neler yapacağına karar veremeyenler için özel serimizin 8. bölümü ile karşınızdayız.

Filmler ve dizilerle geçen bir hafta sonu için!

Yiğit Ekim Demir

Prometheus

Geçtiğimiz hafta sizlere Alien serisini izlemenizi önermiştim ve tabii ki Alien'ı izleyip de Prometheus'u izlememenin pek mantıklı olmadığı aşikar. Zira Prometheus, Alien'ın çok daha öncesini konu alıyor ve hem insanlığın hem de yaratıkların varoluşları üzerine önemli bilgiler sunuyor.

İnsanlığın yaratıldığı andan başlayan ve bizleri yaratan varlıkların daha sonra bizi yok etmek için neler planladıklarına da değinen film, böylelikle Alien takipçilerinin aklındaki pek çok soruya da cevap veriyor. Fakat hikayenin biraz ucu açık bir şekilde bitmesi nedeniyle Prometheus 2'yi beklememiz gerektiğini söyleyebilirim. Filmin fragmanına göz atmayı unutmayın!

Alper Çetiner

Over the Top (1997)

Stallone’nin gözden kaçan filmlerinden biri olan Over the Top, aslında beklediğiniz kadar aksiyon yüklü bir yapım değil. Nitekim erkek adam sinemasından gram ödün vermeyen bu filmde adamımız eşinden ayrı yaşayan bir baba olarak hapishaneden çıkınca oğlunu tanımaya çalışan bir figür.

Zor hayat koşullarında TIR şoförü olarak para kazanan ve bilek güreşi turnuvalarına katılan aksiyon filmi kahramanımız inceden inceden sınıfsal problemlerin anlatıldığı bir sinema filminde rol alıyor. Aslında duruma çok da şaşırmamak lazım, çünkü ilk Rambo filmi de psikolojik travma geçiren bir gazinin hayata adapte olamama hikayesini anlatıyordu.

Film bize bariz bir şekilde toplum arasındaki ayrışmayı anlatmasa da eski eşiyle yaşadığı çatışmalar, para ile torununu kandırmaya çalışan kayınpeder gibi unsurlar filmin arkasında yatan fikirlere yön veriyor. Yine de uyarmakta fayda var, karşınızda bir sanat filmi yok. Dolayısıyla erkekleri odaya toplayın ve cipsinizi kolanızı eksik etmeyin!

Cenk Barkın Us

Home Alone

Yeni yıl teması beni oldum olası heyecanlandırmıştır. Yaş, zaman, mekan fark etmeksizin etraftaki cıvıl cıvıl ışıklar, beyazın tüm tonlarıyla birleşip bizlere bambaşka bir atmosfer yaratıyor. Bunun da en büyük örneğini nedense hep eskilerde buluyorum.

Yılbaşı ve 90’lar denildiği zaman belki de çoğu kişinin aklına gelebilecek o filmi 2015’e girmeden önce bir kez daha izleyin. Evde Tek Başına’nın popüler kültür üzerinde yarattığı etki senelerdir değişmedi ve 1990 yapımı bu film hala herkesi televizyon başına toplayabilir diye düşünüyorum. Sevdiklerinizle tombalaya başlamadan önce mutlaka izleyin.

Emircan Erdoğan

ATM

Basit bir ATM’den para çekme mevzusunun olmadık işlere sebep olduğu bu film biraz yavaş ilerlemesine rağmen izleyenleri germekte zorluk çekmiyor. Üç kişi, para çekmek için girdikleri ATM’de mahsur kalıyorlar. ATM’nin dışarısında bekleyen tekinsiz kişinin yol açtığı olaylar ve kurbanlarına yaptığı akıl almaz şeyler, filmin atmosferini daha da kasvetli hale getiriyor. Masrafsız, sade ve tekdüze ilerleyen bir film ama gerilim konusunda gerçekten iyi.

Volkan Yılmaz

Metallica Through the Never

Efsanevi metal grubu Metallica için çekilen ve belgesel ile konser karışımı bir film olarak vizyona giren Metallica Through the Never filminin konusu, grubun bir turne gezisinde ekipte görevli olma şansı yakalayan bir gencin yaşadığı maceraları konu almış. Film için özel olarak çekilen yüksek kaliteli konser ise filme ayrı bir hava katmış diyebilirim. Şahsi olarak filmi sadece konser için izledim diyebilirim. Zaten filmin tamamı da konser görüntülerinden oluşuyor demek de mantıksız olmaz diye düşünüyorum.

Barış Yanık

Dexter

Bu haftaki izlemeniz gereken önerim Dexter dizisi. Diğer insanlara karşı hiç bir duygu hissedemeyen başrol oyuncumuz Dexter, küçükken evlat edinildiği ailenin babası tarafından bir takım kurallara göre yetiştiriliyor. Tabi bu kurallar normal bildiğimiz çocuk yetiştirme kuralları değil. Öldürme hissini küçük yaşta seven ve adeta bir ihtiyaç haline getiren Dexter üvey babasından öğrendiği kurallar ile yıllar boyunca yaşadığı şehirdeki suçluları birer birer yakalayarak hiç bir delil bırakmadan kendine özel yöntemler ile öldürüyor.

Zaman zaman başı belaya giren Dexter’ın suçluları kolayca bulma konusundaki şansı ise polis merkezinde kan analisti olarak çalışması. Her bölümü aynı yapıda fakat farklı sahnelerle dolu olan Dexter’ın seri halinde çok fazla sürükleyiciliği olmasa da, bölümler içerisinde müthiş heyecan veriyor. Mutlaka izlenmesi gereken dizilerden bir tanesi olarak gördüğüm Dexter toplam 9 sezondan oluşuyor ve dizi sona erdi. Kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Elifcan Mehekli

Arizona Dream (1993)

Arizona Dream, Emir Kusturica tarafından 1993 yılında çekilmiş bir dram/komedi karışımı film. Johhny Depp ve Faye Dunaway gibi başarılı oyuncuların oynadığı bu filmi ilk izlediğimde beni derinden etkilemişti. Daha sonra bir daha, bir daha ve hatta bir daha izledim. Her seferinde yeni bir şeyler keşfettiğim bu film bana hem bir şeyler katıyor hem de benden bir şeyler götürüyordu.

Filmin konusu hakkında bir şey söylemek istemiyorum zira en ufak bir cümle bile bu film için büyük bir spoiler olacaktır. O yüzden tek söyleyebileceğim filmi izlediğinizde kahkaha atarken farkında bile olmadan gözlerinizden yaşlar süzüldüğünü farkedeceğinizdir. Eğer sürrealist filmleri seviyorsanız, kesinlikle en kısa zamanda izlemelisiniz.

Can Çevrim

Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Filmlerinde yer verdiği kanlı şiddet sahneleri ve alışılagelmişin dışındaki diyolaglarla kısa sürede ün kazanmayı başaran ünlü yönetmen Quentin Tarantino tarafından yazılan ve yönetilen 2009 yapımı bir film olan Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)’ın başrollerinde Brad Pitt, Christoph Waltz, Melanie Laurent, Diane Kruger ve Eli Roth gibi ünlü isimler yer alıyor. Nazi Almanyasının önde gelen isimlerine zarar verme misyonunu üstlenmiş olan Aldo Raine (Brad Pitt) ve “Piçler” yakıştırmasıyla tanınan Yahudi askerlerden oluşan grubunun hikayesine tanık olacağınız film, oldukça sürükleyici ve etkileyici bir senaryoya sahip. Her ne kadar film içerisinde sizleri rahatsız edebileceğini düşündüğüm birçok sahne yer alıyor olsa da Inglourious Basterds mutlaka izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

  1. Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 8
  2. Haftanın haber ve bloglarını gözden geçirin
  3. Filmler ve dizilerle geçen bir hafta sonu için!
  4. Şarkılarla hafta sonunuzu renklendirin
  5. Oyunları da bu hafta unutmadık

YORUMLAR