Hafta Sonu Özel: Yeni Yılın İlk Hafta Sonunu Keyifle Geçirin! - Bölüm 9

Hafta Sonu Özel: Yeni Yılın İlk Hafta Sonunu Keyifle Geçirin! - Bölüm 9

Hafta sonları giderek daha soğuk hale gelmeye başladı ve hatta bazı yörelerde kardan dolayı yolların kapanması hayatı adeta durma noktasına getirdi. Dolayısıyla şu anda gezip tozmak pek mümkün görünmüyor ve bu nedenle evde oturmak zorunda kalanlara biraz keyif getirebilmek için her hafta olduğu gibi yine önerilerimizle geldik.

Editörlerimiz bu hafta dikkatlerini çeken uygulamaları, haberleri, müzikleri, filmleri ve oyunları bir araya getirdiler ve önerilerini sundular. Eğer hafta sonunda sizi oyalayacak bir şeyler arıyorsanız kendinize uygun bir şeyler bulacağınıza inanıyoruz!

Hafta sonu uygulamalar olmadan olmaz!

Yiğit Ekim Demir

Checklist

Checklist uygulaması, hem iOS hem de Android kullanıcılarının tüm yapılacaklar listesi ve görev yöneticisi ihtiyaçlarını karşılamakta oldukça yeterli olabilen ücretsiz uygulamalar arasında yer alıyor ve hem kolay kullanımı hem de senkronizasyon ve paylaşım olanaklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Yapılan görevlerin işaretlenmesi, cihazlar arasında eşlenmesi, diğer kişilerle paylaşılabilmeleri ve çok daha fazlasına sahip olan Checklist uygulaması, aradığınız uygulamalardan birisi olabilir ve bu nedenle göz atmadan geçmeyin derim.

Meekan

Meekan uygulaması, sık sık toplantı ve buluşmalar organize etmek zorunda olanların denemeleri gereken ücretsiz organizasyon uygulamaları arasında yer alıyor ve iOS yahut Android sahipleri tarafından kullanılabiliyor.

Uygulamayı kullanan diğer iş arkadaşlarınızın boş vakitlerini, meşguliyetlerini görme imkanınız olduğu için bir toplantıyı onların meşgul anlarına eklemeye çalıştığınızda gerekli uyarılar karşınıza çıkacaktır ve uygulama size tüm katılımcıların uygun olacakları bir vakti alternatif olarak önerecektir.

Pek çok farklı takvim servisiyle de uyumlu bir şekilde çalışabilmesi sayesinde kullanırken hangi takvim uygulamasının veritabanından faydalandığınızın da bir önemi kalmıyor. Toplantı ve organizasyonlarınız için göz atmaktan çekinmeyin.

Alper Çetiner

Solo Test

Türkiye’nin masaüstünde oynanan oyunları arasında kendine klasik bir yer edinen Solo Test, birçoğumuzun küçük yaşta oynayıp dama tarzına benzeyen mantığıyla gerizekalı olmadığımızı kendimize ispatlamaya çalıştığımız bir oyundu. Bu oyun ile mazisi olan herkesin aklına yerleşen karikatür çizimleriyle birlikte gelen mobil uyarlama Hüdayi Arıcı isimli bir Türk yazılımcı tarafından geliştirildi.

Eski klasik oyun diğer masaüstü oynanan alternatiflere oranla oldukça pratikti ancak telefonunuzda bu oyunu taşımak sizin için daha hafifletici bir unsur olacaktır. Türkiye’de Einstein olmanın tek yolu olan Solo Test ile nostaljik bir keyif yaşamanız mümkün.

6tin

Tinder uygulamasının yeni olmadığını birçoğunuz biliyor. Peki Windows Phone kullanıcıları 6tin’den haberdar mı? Microsoft’un mobil cihazlarında kendine hayran bırakan uygulamalara imza atan Rudy Huyn isimli kült programcı geçtiğimiz hafta Snapchat’in veritabanını kullanan 6snap uygulamasının mağazadan kaldırılması durumuna seyirci kalmıştı ama 6tin ile durum tamamen farklı.

Tinder’ın Windows Phone için çıkan bir üçüncü parti uygulaması olan 6tin, orjinalinden daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Şöyle ki, yanlışlıkla reddettiğiniz kişileri tekrar listeden seçip onaylayabiliyorsunuz veya kişilerin profillerini tıklamadan isim kartlarından detaylı bilgilerini okuyabiliyorsunuz.

Cenk Barkın Us

Virtual Guitar

Her yeni çıkan enstrüman uygulamaları müzisyenlerin olduğu kadar genel kullanıcıların da ilgisini çekiyor. Özellikle akıllı telefonların yeni yeni yayılmaya başladığı zamanlarda hatırlarsanız herkesin cihazında olmazsa olmaz piyano çalma, bateri uygulamaları vardı.

Bunun dışında artık günümüz döneminde ünlü müzisyenler bile sahne ekipmanı için dijital uygulamaları kullanabiliyorlar. Elbette buna örnek olarak Virtual Guitar’ı vermiyorum ancak gitar uygulamaları da aslında enstrümana ilgisi olan herkes bu uygulamaya da bayılacak. Virtual Guitar rakiplerinden bir farklılık göstermiyor, ancak kullanışlı arayüzü ve sade mod desteğiyle birlikte Virtual Guitar, en azından kulak eğitimi için bile kullanabileceğiniz türden faydalı bir uygulama.

Dubsmash

Her geçen gün iletişim ağları bakımından yepyeni fırsatlarla karşılaşıyor, acayip acayip uygulamalar deniyoruz. Bu hafta içerisinde ise haberleşme uygulamaları arasında oldukça kullanışlı ve eğlenceli bir cevher gözüme çarptı.

Dubsmash isimli uygulama ile arkadaşlarınıza kendi videolarınızı çekip gönderebilir, kendi videonuzu oluşturabilirsiniz. Özellikle yazmaya üşendiğiniz dakikalarda devreye girecek Dubsmash can sıkıntısına birebir olarak her türden video gönderimini mümkün hale getiriyor.

Emircan Erdoğan

Lingua.ly

Yabancı dil bilmek bazıları için bir zorunluluk, bazıları içinse bir hobiden ibaret. Amaç ne olursa olsun herhangi bir yabancı dili öğrenmek için ciddi miktarda vakit ayırmak gerekiyor. Fakat günlük hayatın koşuşturması sebebiyle birçok kişi yabancı dil öğrenmek istemelerine rağmen yeterli zamanı bulamıyor bu planlarını daima erteliyorlar.

Lingua.ly ise bu konuda kullanıcılara yardım etmek ve planlarını daha fazla ertelememeleri için gereken fırsatı sunmak için hazırlanmış bir uygulama olarak öne çıkıyor. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Çince ve Japonca başta olmak üzere birçok dil için alıştırmalar sunan uygulama, öğrenme sürecini tamamen keyfe dönüştürmek üzere optimize edilmiş.

Dil öğrenmek istiyor fakat vakit ayırmakta zorlanıyorsanız Lingua.ly’yi denemelisiniz.

7 Minute Workout Challenge

Spor yapmak sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılması gereken temel aktiviteler arasında geliyor. Fakat ne yazık ki birçok kullanıcı yorucu bir iş günü ardından soluğu spor salonlarında almak istemiyor ve dolayısıyla bu aktiviteyi hep bir şekilde arkaplana atıyor.

Artık spor planlarınızı ertelemek zorunda değilsiniz. 7 Minute Workout Challenge sayesinde spor salonlarına gitmeden de sağlıklı bir vücuda kavuşmak hiç olmadığı kadar kolay. Günde sadece 7 dakikamızı ayırarak daha fit bir vücuda kavuşabilme şansına sahibiz. Farklı egzersizleri bir araya getiren ve kullanıcıların beklentilerine göre şekillenen egzersiz çeşitlerine sahip olan 7 Minute Workout Challenge, bu kategoride kullanabileceği kapsamlı bir uygulama arayan herkesin kullanması gereken bir seçenek.

Volkan Yılmaz

Vision Test

Zaman içinde gelişen ya da doğuştan gelen göz kusurlarını kendi kendimize fark etmemiz bazen çok uzun zaman alabiliyor. Aslında belirli periyotlarda göz kontrolüne gitmek sağlık açısından önemli bir durum. Vision Test uygulaması da doktora gitmeden, gözlerinizi test etmenize olanak sağlayan bir uygulama. Barındırdığı pek çok test ile gözlerinizde olabilecek sorunlar hakkında tavsiyeler veren uygulama, rahatsızlığınızı anlamanızda da önemli bir rol oynuyor.

Songsterr

Müzikle uğraşan pek çok kişinin sıkça kullandığı Songsterr uygulaması, geniş nota arşivi ile enstrümanınızla yeni şarkılar öğrenmeniz için yardımcı oluyor. Canlı oynatıcısı sayesinde aynı anda davul, bas gitar, elektro gitar vb. birçok enstrümanı duyarak, ritme ayak uydurabiliyorsunuz. Başlangıç, Orta ve Gelişmiş gibi bölümlere ayrılan notalar ile kendi seviyenize uygun parçalar seçebilir, anında çalışmalara başlayabilirsiniz.

Barış Yanık

Song Buddy

Windows, Mac ve iOS cihazlara sahip kişilerin yaralanabileceği bu uygulama aslında adından biraz da olsa ne işe yaradığını belli ediyor. Dinlediğiniz şarkıları söyleyen sanatçılar hakkında detaylı bilgilere ve aynı zamanda bu sanatçıların fotoğraf galerilerine ulaşmanızı sağlayan program müzik severlere bu haftaki önerim.

iTunes ile eşleme yaparak dinlediğiniz müzikleri otomatik olarak tanımasını sağlayabilir ve böylelikle favori şarkılarınızı söyleyen sanatçılar hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan programı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Shift

Android platformuna yeni gelen uygulamalardan bir tanesi olan Shift, bu hafta içerisinde en çok dikkatimi çeken uygulama oldu. Bildiğiniz üzere uygulama mağazaları üzerinde binlerce fotoğraf düzenleme uygulaması bulunuyor. Bu uygulama size sınırlı sayıda filtre ve özel efekt seçenekleri sunarken, Shift kendi filtrelerinizi kendinizin oluştumasını sağlıyor.

Sınırsız sayıda yapabileceğiniz filtrelere efektler, değişik yazı türleri ile yazılan yazılar ve daha bir çok şey ekleyerek kendi özel filtrelerinizi oluşturarak fotoğraflarınız üzerinde kullanabilirsiniz.

Uygulamayı kullanırken ne kadar yaratıcı olursanız o kadar güzel sonuçlar veriyor. Hem fotoğraf çekmeyi ve düzenlemeyi çok seviyor hem de Android telefon yada tabletiniz varsa Shift’i mutlaka deneyin derim.

Elifcan Mehekli

Duolingo

Her zaman dil öğrenmeye karşı özel bir ilgim olmuştur. Küçüklüğümden beri İngilizce şarkı sözleri ezberler, filmleri ve dizileri İngilizce izlemeye çalışırım. Fakat insan büyüyünce, okul, iş, arkadaşlar derken yeni bir dil öğrenmeye vakit bulamıyor. En azından benim için bu uzun zamandır böyleydi. Ta ki Duolingo ile tanışana kadar.

Önce web versiyonuyla tanıştım Duolingo'nun. Daha sonra da mobil uygulaması olduğunu öğrendim ve anında da indirdim. Uzun zamandır İtalyanca öğrenmek istiyordum ve Duolingo sayesinde artık bunu yapabiliyorum. Zira Duolingo hem sıkıcı değil hem de kısa süre ayırarak bir şeyler öğrenmenizi sağlıyor.

Siz de bu uygulama ile İngilizce'den Fransızca'ya, Almanca'dan İspanyolca'ya istediğiniz herhangi bir dili seçip kolayca öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Android Intercom

Android Intercom uygulaması, daha önce de "Motorcular İçin Android Uygulamaları" listemde dahil ettiğim uygulamalardan birisiydi. Uygulamanın amacı yakın alandaki insanlarla Bluetooth ve Wi-fi yoluyla haberleşmenizi sağlamak. Yani kısacası uygulama bir walkie-talkie görevi görüyor diyebilirim.

Biz de uygulamayı eşimle motorla özellikle uzun yolculuklara çıkarken kullanmayı tercih ediyoruz. Bildiğiniz gibi motorda sürücü ve artçının iletişim kurması çok zor oluyor. Fakat bu uygulama ile tek yapmamız gereken kulaklıklarımızı takmak oluyor. Böylece Intercom sistemine dolu para vermekten de kurtulmuş oluyoruz. Özellikle motor kullanan herkese bu uygulamayı tavsiye ediyorum.

Can Çevrim

Wally

Kişisel harcamalarını takip etmek ve sahip olduğu gelirin belirli bir bölümünü birikim olarak kenara atmak isteyen kullanıcılar için geliştirilen başarılı bir kişisel finans uygulaması olan Wally ile hem gelirlerinizi hem de giderlerinizi kalem kalem not alabiliyor ve ay sonunda hedeflemiş olduğunuz birikimi yapıp yapamadığınızı kontrol edebiliyorsunuz. Türkçe dil desteği ve sade arayüz tasarımı sayesinde kolaylıkla kullanabileceğiniz uygulamaya bir göz atın derim.

Dubblaj

İnternet üzerinde popüler olmuş videoların seslerini kullanarak kendi çekeceğiniz videolara dubblaj yapmanıza olanak sağlayan eğlenceli bir uygulama olan Dubblaj, sosyal medya üzerinde geçtiğimiz hafta içerisinde oldukça büyük bir ilgi görmeyi başardı. Eğlenceyi sizler için farklı bir boyuta taşıyacak olan Dubblaj’ı mutlaka denemenizi öneririm.

  1. Hafta Sonu Özel: Yeni Yılın İlk Hafta Sonunu Keyifle Geçirin! - Bölüm 9
  2. Önemli haberleri es geçmeyin
  3. Film ve dizi meraklılarını unutmadık
  4. Yeni müzikler denemek isteyenler için önerilerimiz var
  5. Tabii ki olmazsa olmazımız oyunlar

YORUMLAR