Hangi Windows 10 Bize Uygun? Hangisi Bedava, Hangisi Değil? İşte Cevaplar

Windows 10 7 sürümle beraber geliyor. Peki hangisi ücretsiz, hangisi bize göre? İşte cevapları.

Hangi Windows 10 Bize Uygun? Hangisi Bedava, Hangisi Değil? İşte Cevaplar

Windows 10’un bu yaz çıkacağı artık kesinleşti. Birkaç farklı sürümüne sahip olma şansımız olduğu da açıklandı. Şimdi tek yapmamız gereken bu sürümlerden hangisinin bizim için daha randımanlı olduğuna karar vermek. 

Windows işletim sistemleri uzun süredir farklı amaçlar için kullanılabilecek, farklı özelliklere sahip sürümlerle piyasaya çıkıyor. Vista ile başlayan bu dönem hala devam ediyor. Düşünüldüğü zaman bunun çok da anlamsız olduğunu söyleyemeyiz. Bir işletim sistemi farklı ihtiyaçlara göre şekillendirildiğinde, en azından ne işe yaracağını kestirmek ve beklentilerimizi yüksek tutmak zorunda kalmıyoruz. 

Ev, ofis, okul ve benzeri kullanım standartlarına göre şekillendirilmiş Windows uygulamalarına alışığız. Bu sürümlere Home, Enterprise, Ultimate gibi isimler verildiğine de şahit olduk. Bu küçük isim ipuçları, hem sürümümüzü seçmeye yardımcı oluyor, hem de beklentilerimizi şekillendirebiliyordu. Örneğin, bütçemizi ayarlayabiliyorduk.

Windows 10 ve 7'li işletim sistemi takımı

Windows 10 bu geleneği bozmadı. Sürümlerini ihtiyaçlara göre şekillendirdi ve onlara bildik isimler vererek kullanıcılarını sisteme yabancılaştırmadı. Bu durum 7 farklı Windows 10 ile karşılaşmamıza sebep oldu. Peki, biz hangi sistemi seçmeliyiz? Buna karar verebilmek için küçük bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyorum.

Windows 10 Home

Çoğu insan için bu sürüm yeterli olacak gibi görünüyor. Cortana sanal asistanı ve Edge tarayıcının da dahil edildiği bu sürüm, günlük ihtiyaçları kişisel kullanıcılar için bünyesinde barındırıyor. Zaten bir Windows 8 kullanıcısıysanız biraz daha gelişmiş bu sürüme hiç de yabancılık çekmeyeceksiniz. Ancak Windows 7’den geçiş yapıyor ve Windows 10 Teknik ön izlemelerine hiç göz atmadıysanız sizi küçük bir şok bekliyor. Bütün arayüzün tamamen değiştiğini görmek ve buna alışmak biraz zamanınızı alabilir. Ancak tüm bu değişikliğin daha kullanıcı dostu olduğunu zamanla göreceksiniz.

Oyun tutkunları için de Windows 10 Home sürümü son derece yeterli. Hem kaynakları mükemmel bir dengeyle kullanabiliyor hem de Xbox platformuyla uyum sağlayabiliyor. 

Windows 10 Pro

İşte 'Ben bir profesyonelim egosunu' cilalamak için bire bir sürüm. Ama aslında küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefliyor. Her ne kadar bu işletmelerden 100 milyonlarcası XP’den vazgeçmediyse de, çok yakında vazgeçmek zorunda kaldıklarında seçmeleri gereken Windows 10 sürümü bu olacak. Windows 10 Home sürümünden daha fazla özelliğe sahip olan Windows 10 Pro, ticari işletmelerin kullanabilmesi için daha farklı uygulamaları barındırmaya yönelik bir alt yapıya sahip.

Windows 10 Mobile

Bu sürümle beraber Windows Phone kavramı hayatımızdan çıkıyor. Artık tüm Windows Phone’lar Windows 10 Mobile olarak adlandırılacak. Windows 10’un çoklu platform desteğinin mobil tarafını destekleyecek olan bu sistem, cihazlara kurulduğu andan itibaren PC, Tablet, Xbox ve mobil telefonların birbirleriyle tam uyum içinde çalışmasını sağlayabiliyor. Elbette bir Windows telefonunuz varsa bu sürüme yükselmek diğer platformlarınızla iletişim içinde olmanız için gerekli. Küçük bir detayı da hemen ekleyeyim, bu sürüm mobil Office altyapısının telefonlara tamamen bedava olarak getirecek.

 

Önemli not: Bu noktadan sonra sayacağım Windows 10 güncellemeleri bedava olmayacaklar.

  1. Hangi Windows 10 Bize Uygun? Hangisi Bedava, Hangisi Değil? İşte Cevaplar
  2. Ücretsiz Olmayan Windows 10 Sürümleri
  3. 7 Adet Windows 10 Sürümü Karışıklık Yaratır mı?

YORUMLAR