Her Zaman VPN Kullanmanız İçin Geçerli 6 Sebep

VPN kullanmamız için son derece geçerli sebepler nelerdir derseniz cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz..

Her Zaman VPN Kullanmanız İçin Geçerli 6 Sebep

Türkiye’de VPN kullanmak bilinmeyen bir durum değil. Son yıllarda o kadar çok internet yasağı yaşamış olan bir nesil yetişiyor ki, sonuç olarak bu şartlar altında VPN nedir bilmemek Türk internet kullanıcılarına hiç yakışmazdı zaten. Ama VPN sadece yasaklar kapımızı çaldığında başvuracağımız bir yöntem değil. VPN kullanmak kişisel güvenliğimizi ve verilerimizi de güvence altına almamızı sağlıyor.

Şimdi, VPN; Virtual Private Network, (Sanal Özel Ağ)‘ın kısaltılmasıdır diye yazıma başlayacak olsam “geç bunları biliyoruz” diyeceksiniz. Onun için ben size VPN kullanmamız için son derece geçerli 6 sebepten bahsetmek istiyorum.

Yabancı ülkelerdeki içeriğe ulaşmak

Türkiye’den Netflix seyretmeniz mümkün değil, Google Music’de kullanamıyoruz. E peki, bu tip içerikler olmazsa internetin ne anlamı var diyenler için VPN kullanmak son derece akılcı bir çözüm. YouTube’da bile bazen “bu içeriği ülkenizde yayınlayamıyoruz” gibisinden mesajlar görmek istemiyorsak VPN kullanmaya hemen başlama zamanı çoktan gelmiş de geçiyor.

Okulların site blokajı sizi etkilemesin

Okullarda kullanılan ortak Wi-Fi ağlar pek çok içeriğe erişimi kısıtlar. Bazı okulların arama motorlarını bile kısıtladığını biliyorum. Acımasız bir durum değil mi? Ama VPN kullanan öğrenciler için durum hiç de o kadar karanlık değil. Facebook ve Twitter’ı kısıtlayan öğretim kurumlarından bahsetmiyorum bile. Okulların internet kullanım politikalarını VPN kullanarak aşmak mümkün. Böylece hem araştırmalarınızı daha kararlı olarak sürdürebilirsiniz. Tabii sadece araştırmalarınız değil.

Açık alanlarda güvenli gezinmek

Starbucks’a gidiyor musunuz? Orada internete de bağlanıyorsunuzdur şimdi siz değil mi? Ama bu gibi açık mekanlara yüzlerce insanın aynı bağlanıyor olması aslında güvenliğiniz açısından pek de iç açıcı değil. Bütün kişisel bilgilerinizin bağlandığınız IP adresi üzerinden başkaları tarafından “gözetlenmesi” mümkün. Oysa VPN kullandığınızda tüm bilgileriniz şifreleniyor. Sanki o mekanda asla var olmamış gibi takılabiliyorsunuz. Gözünüz de arkada kalmıyor.

Özel dosya paylaşımı

Bazı dosyaların görünen IP adresleri üzerinden paylaşılması sakıncalı olabilir. Bu dosyaların ne olabileceği konusunda bir fikir yürütmek istemiyorum. VPN kullanırsanız gönderip aldığınız dosyaları başkalarının izlemesi mümkün olmuyor. Böylece kişisel dosyalarınızı gönül rahatlığıyla paylaşabiliyorsunuz.  

Tarayıcı geçmişi mi, o da ne?

VPN ile beraber tarayıcınızın gizli sekmesini kullanırsanız internette ne yaptığınız hakkında kimsenin en ufak bir fikri olamıyor. VPN kullanarak yapılan aramaların ve dolaştığınız web sitelerinin takibi mümkün değil.

Korsanlık yapmanız da mümkün

Son olarak yazmak istemiyordum ama bu olasılıktan da bahsetmek gerek. VPN ile internete bağlandığınız da korsan müzik ve film indirebiliyorsunuz.

Yine de aklınızda bulunsun, internette izinizi sürmeyi kafasına koyan bir kişi ya da kurum her şekilde bunu yapabilir. Ancak VPN kullanmak olumsuz olasılıkları en az indirmek manasına geliyor.

YORUMLAR