İçerik Pazarlamasında Karşılaşılan En Büyük Sorunlar

Eskiden ortalama kalitede bir içerik tüketicinin dikkatini çekmek için yeterli oluyordu ama şimdilerde bu kalıbın dışına çıkıldı. Ortalama kalitede bir içerik insanların dikkatini çekmek için artık yeterli olmuyor fakat pazarlamacılar yine de birincil pazarlama stratejisi olarak içerik pazarlamasını kullanıyor.

Bir işletmeye en büyük faydayı sunacak olan içeriklerdir. İçerik pazarlaması bu nedenle hâlâ revaçta. İçerik pazarlaması geleneksel pazarlama yöntemlerinden %62 daha ucuz ve işinizi büyütmenize 3 kat daha fazla fayda sağlıyor. İçerik pazarlamasının bazı zorlukları var. Bu yazıda hem içerik pazarlamasında karşılaşılan en büyük sorunları hem de bu sorunların üstesinden nasıl geleceğinizi öğreneceksiniz. İşte, içerik pazarlamasında karşılaşılan en büyük sorunlar!

1. Doğru Hedefi Bulamamak

Bir pazarlamacı olarak içerik pazarlama stratejisinin ilk zorluğunun üstesinden gelmek için hedefinizi belirlemiş olmanız gereklidir. Tüketicinizin içeriklerinizle ne yapmasını istiyorsunuz? Önceden belirlenen net hedefler, içerik pazarlama stratejinizi başarılı bir sonuca ulaştırır. Hedef kitleniz ve sektörünüz ile alakalı içerikler üretmek, hedefinizi belirlemek için yararlıdır.

İpucu: Hedef kitleyi daraltmak, pazarlama stratejisini başarılı yapar.

2. İçerikleri Düzenli Olarak Paylaşmamak

İçerik pazarlamasında karşılaşılan ikinci zorluk ise içerikleri düzenli olarak paylaşmak için gereken çabayı sarf etmemektir. Her pazarlamacı tutarlı olma konusunda kusursuz olmalıdır çünkü tutarlılık başarının anahtarıdır.

İçerikleri düzenli olarak paylaşmamak, içerik pazarlama stratejisinin başarısız olmasının en büyük nedenlerinden biridir. İçerikleri düzenli paylaşmanın sayısız faydalarından biri de tüketiciyle marka arasında bir bağın oluşmasına yardımcı olmasıdır. Tüketicilerin markanız ile bir bağının olması çok önemli çünkü tüketicilerle markanızın bir bağının olması markanıza daha fazla müşteri kazandırır ve bu elbette satışların artmasına da yardımcı olur.

3. Bir Hedefe Odaklanamamak

İçerik pazarlaması birçok amaca hizmet edebilmektedir. İstenilen başarının elde edilmesi için tek bir hedefe odaklanılmalıdır.

4. “Ne Tür İçerik Üretilmeli, İçerikler Nerede Yayımlanmalı?”

İçerik pazarlamacıları bu iki soru üzerine çok düşünmektedir: Ne tür içerik üretilir ise insanların dikkatini çekmek daha kolay olur, içerikleri nerede paylaşabiliriz?

Dikkat çeken içerik türü işletmeden işletmeye farklılık gösterir. Öte yandan, ürünün ne olduğuna da bağlıdır. Ürününüz bir infografik, video ya da fotoğraf ile ifade edilebilir mi? Ürününüzün ne şekilde sunulması daha uygun ise o hâlde sunmalısınız.

“Ne tür içerik oluşturulmalı?” sorusunun yanı sıra içerikleri nerede paylaşmak üzerine de çokça düşünülüyor. İçeriklerinizi paylaşmak için kullanabileceğiniz birkaç platform var. Sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube, Pinterest ve benzeri sosyal medya platformları, içerik pazarlama stratejinizin başarılı olmasına destek olabilir. İçeriklerinizi paylaşmak için e-posta pazarlamasından da faydalanabilirsiniz.

5. İçeriklerin Performansını Takip Etmemek

İçerik pazarlamasından en iyi şekilde yararlanmak için içeriklerinizin performansını takip etmeniz gerekiyor. İçeriklerinizin performansını takip etmezseniz içeriklerinizin başarılı olup olmadığını öğrenemezsiniz.

YORUMLAR