İddaa'dan Kolay Para Kazanmak İçin Tuzağa Düşmeyin, İşte Alınacak Önlemler

Sosyal medyada hızla yükselen bir dolandırıcılık trendi var o da, İddiaa kuponları oynatmak. Sakın bu tuzağa düşmeyin.

İddaa'dan Kolay Para Kazanmak İçin Tuzağa Düşmeyin, İşte Alınacak Önlemler

Kolay para kazanmayı kim istemez. Zaten belki de sadece bu yüzden pek çok insan çeşitli tuzaklara düşüyor, dolandırıcıların kurbanı oluyor. Sosyal medyada hızla yükselen bir dolandırıcılık trendi var o da, İddaa kuponları oynatmak.

İddaa oynayarak yüksek oranlar peşinde koşan ve hemen zengin olmak isteyen çok sayıda insan, sosyal medya üzerinden düzenlenen sahte kuponlar ve Photoshop hileleriyle çok para kazandırdıklarını iddia edenlerin tuzağına düşüyorlar. İddaa tabanlı dolandırıcılıkta kaybedilen meblağın  100 bin TL’lere ulaştığı söyleniyor.

Neden sosyal medyadan İddaa oynanıyor?

Sosyal medya kullanıcıları genellikle borçlarını ödemek için bu yola başvurabiliyorlar. Sıkıntıya düşen kullanıcılar Facebook paylaşımlarında "İddaa oynadım hayatım kurtuldu" tarzında mesajlara takılan kullanıcılar bu girdaba kapılmaktan kendilerini alamıyorlar.

Nasıl İddaa tuzağına düşürüyorlar?

Bu tür mesajlara dönüş yapan kullanıcılar genellikle bir meblağ karşılığı gruplara üye olmak zorunda kalıyorlar. Bu üyelik bedelleri 100 – 200 TL'yi buluyor. Bir Facebook kullanıcısı yaşadıklarını NTV Haber'e şöyle anlatmış;

"Borçlarımdan kurtulmanın yollarını ararken, Facebook’ta Ünal K. isimli kullanıcının gönderileri dikkatimi çekti. Yaptığı paylaşımlarda 100 liraya 90 bin lira kazandırdığını söylüyordu. Aylık 200 liraya grubuna üye oldum. O saatten sonra verdiği bütün maçlar tutmadı. Üzerine maçlara güvenip 200-300 lira para bastım. 100 bin liraya yakın daha borçlandım. Şahıs daha sonra gruptan ayrılıp ortalıktan kayboldu. Grupta benim gibi 500-600 kişi vardı. Hepsi 100-200 lira verip üye olmuşlar. Aynı olayı Baybars B. isimli şahısta da yaşadım. Para kazanalım derken dolandırıldık"

Bu tek örnek değil, böylece binlerce şikayete rastlamak mümkün. Sosyal medya üzerinde sadece Facebook değil, Twitter hatta LinkedIn'de bile bu tür örnekler yaşanıyor.

Dolandırıcılara karşı ne yapmak gerek?

Sonuç olarak eylem bir dolandırıcılık girişimi. Bundan dolayı savcılık gibi yetkili birimleri haberdar etmek ilk alınması gereken önlemlerden biri. Suç duyurusunda bulunmak gerekiyor. Şunu unutmamak lazım ki sosyal medyada kimseye bu kadar gözü kara güvenmemek gerekiyor. Yüzlerce insanı dolandıran bu şahısların mutlaka yargı önünde hesap vermeleri gerektiğini unutmamak gerek. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" tarzı bir yaklaşım sergilemekte son derece bencil bir davranış.

Facebook Güvenliğinizi 8 Adımda Maksimuma Çıkarın

Facebook Hesabımın Çalınmasını Nasıl Önleyebilirim?

YORUMLAR