iPhone 6s'inizde 3D Touch'ı Deneyimleyebileceğiniz En İyi 10 Uygulama

iPhone 6s'inizde 3D Touch'ı deneyimleyebileceğiniz en iyi uygulama ve oyunları listeledik.

iPhone 6s'inizde 3D Touch'ı Deneyimleyebileceğiniz En İyi 10 Uygulama

Apple’ın ülkemizde çılgın fiyatlarla satışa sunduğu yeni iPhone’ları iPhone 6s ve 6s Plus’ın en dikkat çeken özelliklerinden birisi 3D Touch. Ekrana dokunuş sertliğine göre titreşimli tepki veren özel bir ekran teknolojisi olan 3D Touch işlemleri çok daha hızlı yapmamızı sağlıyor. Peki bu teknolojiyi kullanan uygulama ve oyunları biliyor muyuz?

Apple’ın sadece iPhone 6s ve 6s Plus modellerinin ekranında kullandığı 3D Touch teknolojisi gerek günlük uygulamaları kullanırken zaman kazanmamızı, gerekse de oyunlardan daha çok keyif almamızı sağlıyor. Duvar kağıtlarının ve fotoğrafların da dokunuş seviyesine göre hareketlendiğini de atlamamak gerek. Kademeli dokunuş sayesinde uygulamalarda farklı seçenekler sunan 3D touch teknolojisi çok yeni olduğundan henüz tüm iOS uygulamaları uyumlu değil ve bu teknoloji için özel geliştirilmiş oyunlar fazla sayıda değil; hatta şu anda deneyimleyebileceğiniz 1 oyun mevcut. Lafı daha da uzatmadan 3D Touch’ı destekleyen en iyi uygulama ve oyunlara geçiyorum:

Facebook

Dünya genelinde en yaygın kullanılan sosyal ağ uygulaması Facebook’un 3D Touch teknolojisini desteklediğini Apple WWDC 15 etkinliğini takip ettiyseniz hatırlayacaksınız. Facebook simgesine dokunduğunuzda hızlıca durum güncellemesi yapmanız, yer bildiriminde bulunmanız, fotoğraf çekmeniz ve arama yapmanız mümkün.

Twitter

Olmazsa olmaz uygulamalarımız arasında olan Twitter da 3D Touch desteği sunuyor. 3D Touch sayesinde tek dokunuşunuzla yeni tweet göndermeniz, direkt mesaj yazmanız ve arama yapmanız mümkün.

Instagram

Sosyal ağlarda fotoğraf ve videolarınızı paylaşmak için Instagram'ı tercih ediyorsanız, 3D Touch sayesinde artık hızlıca paylaşımda bulunmanız, beğeni ve yorumları takip etmeniz, direkt mesaj göndermeniz ve arama yapmanız mümkün.

Dropbox

Dosyaları bulut ortamda depolamayı tercih eden kullanıcıların vazgeçilmezi Dropbox ta iPhone 6s çıktıktan sonra 3D Touch desteği kazanan popüler uygulamalar arasında. Dropbox simgesine dokunduğunuzda artık tek dokunuşla son görüntülediğiniz dosyaya, çevrimdışı dosyalarınıza ulaşmanız, resim yüklemeniz ve dosyalarınızı aramanız mümkün.

Shazam

Bir ortamda çalan müziği yabancı – yerli farketmeksizin sihirli bir şekilde bulan müzik uygulaması Shazam da 3D Touch desteğiyle karşımıza çıkıyor. Artık uygulamaya girmeden tek dokunuşla ortam müziğini aratmanız mümkün.

WhatsApp

Kısa mesajın yerini alan ücretsiz anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp da 3D touch desteği sunuyor. Sevdiklerinizle sohbetlerinizi bu uygulama üzerinden gerçekleştiriyorsanız artık uygulamayı açmadan yeni bir sohbet başlatmanız ve kişilerinize anında ulaşmanız mümkün.

Swarm

iPhone ve iPad’inizde Swarm uygulaması üzerinden yer bildirimi yapmayı seviyorsanız 3D Touch desteği sayesinde artık tek dokunuşla gittiğiniz mekanı arkadaşlarınıza bildirmeniz başka bir deyişle check-in yapmanız mümkün.

iMovie

Apple’ın ücretli video düzenleme uygulaması iMovie doğal olarak 3D touch teknolojisinden faydalananlar arasında. “iPhone 6s cihazımla çektiğim 4K videoları Apple’ın kendi uygulamasıyla düzenlerim” diyorsanız bunu uygulama giriş yapmadan gerçekleştirmeniz mümkün.

Apple Store

3D Touch desteği kazanan Apple Store uygulaması ile artık tek dokunuşla Apple ürünlerine ulaşıp online lışveriş yapmanız, Apple Mağazaları’nın yerini öğrenmeniz, siparişlerinize bakmanız mümkün.

Magic Piano

Günlük kullanmayacağınız ancak 3D Touch’ın etkisini anlayabileceğiniz en iyi uygulamalar arasında olduğunu düşündüğüm Magic Piano’da kendinizi fazla kaptırırsanız gerçekten piyano çalıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

+

AG Drive

Apple’ın lansmanda tanıttığı 3D Touch destekli görsel şölen sunan oyununu henüz mağazada göremedik ama bu teknolojiyi destekleyen bir oyuna rastladık. Gelecekte geçen harika bir yarış oyunu olan AG Drive, iPhone 6s’inizi kesinlikle süslemeli.

Tabii ki 3D Touch teknolojisini kullanan uygulama ve oyunlar listedekilerle sınırlı değil ve Apple’ın mesajlar, mail, fotoğraflar, kişiler, tarayıcı gibi ekrana dokunuşunuza göre farklı seçenekler sunan stock uygulamalarına yer vermedik. Şu anda gözümüze çarpan en iyi 3D Touch uygulama ve oyunları bunlar. Sizlerin önerilerini de bekliyoruz.

Apple'dan Dokunmatik Ekran Devrimi: 3D Touch 

3D Touch Tanıtıldı Ama Force Touch Değil Miydi Bu?
MOBİL

3D Touch Tanıtıldı Ama Force Touch Değil Miydi Bu?

Apple bir süredir geliştirdiği ve MacBook Pro'larda kullandığı Force Touch teknolojisini tamamen iPhone'ların yeni nesli olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus'a entegre etti.

YORUMLAR