iPhone'unuzun Pil Ömrünü Hangi Uygulamalar Azaltıyor, Öğrenin!

iPhone'unuzun pil ömrünü azaltan uygulamaları tespit edin.

iPhone'unuzun Pil Ömrünü Hangi Uygulamalar Azaltıyor, Öğrenin!

iPhone’unuzun bataryası normalden çok daha hızlı bir şekilde tükeniyorsa bunun en önemli sebeplerinden birisi sıklıkla kullandığınız uygulamalar, arada sırada da olsa oynadığınız oyunlar. Peki telefonunuzda yüklü hangi uygulama veya oyunlar bataryanızın su gibi akıp gitmesine sebebiyet veriyor. Bunu uygulama yüklemeden anlamanın yolunu gösteriyoruz.

iPhone'unuzun Pil Seviyesi Gözünüzün Önünde Hızla Düşüyor mu?

Yeni iPhone’ların bataryalarının düşük olmasına karşın Android’in tepe modellerinden çok daha uzun kullanım süresi sunduğunu farklı siteler tarafından yapılan sentetik testlerde gördük. Öte yandan iPhone 6s kulanıcıları da testler kadar olmasa da bataryadan kısıntıya gidilmesine rağmen kullanım süresinin değişmediğini söylüyorlar. iPhone 6s veya 6s Plus aldığınızda 1 günü rahatlıkla çıkarmanız mümkün ancak olur da işler yolunda gitmezse yani cihazın bataryası olması gerekenden çok daha hızlı tükeniyorsa ne yapacaksınız? Bu durumda günü kurtarmak adına iPhone’unuzu düşük güç moduna alabilirsiniz ancak sorunun kaynağına inmek, bataryayı su gibi eriten uygulamayı tespit etmek daha etkili bir yol olacaktır.

Bataryayı Sömüren Uygulama / Oyunları Tespit Edin:

  • Facebook’un iOS uygulaması gibi aşırı pil tüketen uygulama veya oyunları (arka planda çalışarak sürekli bildirim gönderen oyunlar) tespi etmek için Ayarlara gidiyorsunuz ve Bataryaya dokunuyorsunuz.
  • Batarya kullanımı için biraz beklemeniz gerekiyor. Bekletme süresi tahmin edeceğiniz üzere telefonunuzda yüklü uygulama ve oyun sayısına göre değişiyor.
  • Kısa bir bekleyişin ardından son 24 saat ve son 7 gün kullanım yüzdeleri listeleniyor. Burada hangi uygulama veya oyunun bataryanızdan ne kadar harcadığını görebiliyorsunuz.
  • Uygulama ve oyunların arka planda ve kullanımda bataryadan ne kadar harcadığını görme şansına da sahipsiniz ki bunu da Detaylı Kullanımı Göster butonuna dokunarak yapıyorsunuz.Detaylı bakışta uygulama ve oyunları ne kadar süre kullandığınızı, ne kadar süre arka planda çalıştıkları ve bu süreler zarfında pilinizden ne kadar tükettiklerini tek çırpıda görebiliyorsunuz.

Arka Planda Eşitleme Yapan Uygulama ve Oyunları Kapatın:

Batarya kullanım ekranında arka planda çalışarak pili çabuk tüketen uygulama veyahut oyunlar arasında günlük kullanmadıklarınız da varsa Ayarlar – Genel – Arka Plan Yenilemesi yolunu izleyerek ilgili oyun / uygulamayı kapatabilirsiniz. Tabii ki burada tek dokunuşla “Arka Plan Yenilemesi” butonuna dokunarak kapatmamanızı öneririz. Aksi halde iPhone’unuzda e-posta uygulamalarınız gibi gün boyunca kullanmak durumunda olduğunuz uygulamaları da kapatmış olursunuz ve sadece e-posta hesabınıza girdiğinizde yeni gelen e-postalarınızı görürsünüz.

Konum Servislerini Her Zaman Açık Tutmayın:

Arka plan etkinliğinden bahsetmişken Ayarlar – Gizlilik – Konum Servisleri menüsünden uygulamaların sadece açıldığında konumunuza erişmesine izin vermeniz de güç tüketimini ciddi anlamda azaltacaktır.

Kullanmadığınız Uygulama / Oyunları Kapatın:

Öte yandan Facebook gibi sürekli aktif çalışan uygulamaları kullanmadığınız vakit kapatmanız da pil tüketimini azaltacaktır. (Home tuşuna iki kere dokunarak açılan sayfadan uygulamayı bulup yukarı hızlı kaydırma yaparak kapatabilirsiniz.) Tabii ki uygulamayı tekrar açtığınızda veriler tekrar yükleneceğinden pile etki edecektir. Bu yüzden gece yatmadan bu işlemi yapmanızı öneririz.

iPhone'unuzun Pil Ömrünü Bu 10 Yöntemle Uzatın

YORUMLAR