Linux Kullananlar İçin En Temel Uygulamalar

Yıllardır özgür yazılımı destekleyen ve bilgisayarlarında uzun zamandır Linux kullanan birisi olarak Windows'tan Linux'e geçişin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Fakat zor olsa da bazı uygulamalarla bu geçişin daha rahat hale getirilebildiğini de biliyoru

Linux Kullananlar İçin En Temel Uygulamalar

Yıllardır özgür yazılımı destekleyen ve bilgisayarlarında uzun zamandır Linux kullanan birisi olarak Windows'tan Linux'e geçişin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Fakat zor olsa da bazı uygulamalarla bu geçişin daha rahat hale getirilebildiğini de biliyorum.

Linux'e yabancı olup daha önce hiç kullanmamış birisinin dışarıdan genelde duyacağı şeyler; çok teknik, kullanması zor, Windows'ta çalışan uygulamalar burada çalışmıyor gibi cümleler olacaktır. Fakat eğer Linux'e geçmeyi düşünüyorsanız bu cümlelere hiç kulak asmamanızı tavsiye ederim. Çünkü her ne kadar Linux dağıtımları içerisinde daha çok teknik bilgi sahibi olmayı gerektirenler olsa da Ubuntu gibi, Mint gibi dağıtımları kullanmak için herhangi bir teknik bilgi sahibi olmanıza gerek yok. İkincisi bu popüler dağıtımları kullanmak hiç de zor değil. Elbette bir alışma süresi var. Ama bu bildiğiniz gibi hayatta her şey için geçerli. Hatta bir kere alıştıktan sonra Windows'tan daha kolay bir kullanıma sahip olduklarını göreceksiniz. Üstelik Windows'tan çok daha hızlı ve etkili çalıştığına da şahit olacaksınız. Son olarak Windows'ta çalışan uygulamalar Linux'te çalışmıyor cümlesine göz atalım.

Evet, bazı uygulamalar Linux'te çalışmıyor olabilir. Fakat elbette bunun da çözümleri var. Windows'ta kullandığınız pek çok programın Linux'te farklı alternatifleri var ve bu uygulamalarla bu geçişi çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik işletim sisteminin kendisi gibi bütün bu uygulamalar da ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bu yüzden ben de sizler için bugün bu uygulamaları derledim.

Müzik

Amarok

Bugün sizlere önereceğim ilk müzik uygulaması Amarok. Amarok Linux için en popüler müzik dinleme uygulamalarından bir tanesi. Hayli kapsamlı bir müzik uygulaması olduğunu da söyleyebilirim.

Modern ve kullanıcı dostu arayüzüne sahip olan uygulamayı her seviyede kullanıcı rahatça kullanabilir. Uygulama mp3, aac, wav, flac gibi aklınıza gelebilecek pek çok formatı da desteklemektedir.

Ayrıca uygulama ile dijital müzik dosyalarını etiketleyebilir, internetten albüm bilgilerini indirebilir, çalma listeleri oluşturabilir, müzik çalarınızla senkronize edebilir, şarkı sözlerini görebilir ve podcastlar dinleyebilirsiniz.

Banshee

Bir diğer başarılı müzik uygulaması da Banshee. Aynı zamanda hem müzik dinleyebileceğiniz hem de video izleyebileceğiniz bir uygulama olan Banshee de açık kaynaklı ve özgür bir yazılım olmasıyla dikkat çekiyor.

Uygulamanın arayüzü de yine kullanıcı dostu ve rahatça kullanabileceğiniz şekilde dizayn edilmiş. Aradığınız her şey elinizin altında. Ayrıca uygulama kapsamlı özelliklere sahip.

Banshee de yine mp3, flac gibi pek çok formatı destekliyor. Bu uygulama ile de podcastlar arasında gezinebilir ve yeni şeyler keşfedebilir, mobil cihazlarınızla senkronize edebilir, yeni müzikler satın alabilir ve çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

Video

SMPlayer

Video uygulaması olarak kullanabileceğiniz ilk uygulamamız SMPlayer. Hem Windows hem Linux için versiyonları bulunan bu uygulamanın Linux için kullanabileceğiniz en iyi video uygulamalarından birisi olduğunu söylemeliyim.

Hem ücretsiz hem de açık kaynak ve özgür yazılım olan SMPlayer da yine kapsamlı özellikleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca kullanımı da gayet kolay.

Uygulamada farklı temalar, YouTube desteği, çeşitli video ve ses filtreleri, altyazı indirme seçeneği bulunuyor. Uygulama geliştirilirken dünyaca ünlü ve ödüllü Mplayer temel alınmış.

VLC Player

VLC Player'ı artık bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Dünyaca ünlü ve milyonlarca insan tarafından kullanılan bu media player uygulaması da yine Linux üzerinde çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

Windows üzerinde nasıl kullanıyorsanız VLC Player Linux üzerinde de aynı şekilde kullanılıyor ve aynı kapsamlı özelliklere sahip. Üstelik özgür bir yazılım olması ve tamamen ücretsiz olması da uygulamanın bir diğer artısı.

Uygulama hayli hızlı çalışıyor ve MPEG-2, DivX, H.264, MKV, WebM, WMV, MP3 gibi pek çok formatı destekliyor. Aynı şekilde uygulama pek çok altyazı formatını da destekliyor.

Dosya İndirme

Deluge

Windows'ta olduğu gibi Linux'te de elbette dosya indirme programlarına ihtiyacımız olacak. Bunun için kullanabileceğiniz başarılı ve popüler programlardan ilki olan Deluge aslında platform bağımsız çalışan bir uygulama.

Deluge, basit, sade ve kullanışlı bir torrent indirme uygulaması. Güvenli bir şekilde dosya indirip paylaşabileceğiniz bir uygulama olan Deluge kullanıcı dostu arayüzü ile dikkat çekiyor.

Uygulamanın ayrıca uzak masaüstü bağlantısı, web konsolu ve rss desteği gibi pek çok kullanışlı eklentisi de bulunuyor.

uGet

Linux bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir diğer alternatif dosya indirme yöneticisi de uGet. Yine  pek çok platformda çalışabilen bir program olan uGet de Linux için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan diyebilirim.

Gayet kapsamlı özelliklere sahip olan uygulama aynı zamanda kullanıcı dostu arayüzü, tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı olmasıyla dikkat çekiyor. Bir dosyayı indirmek için tek yapmanız gereken dosyanın adresini kopyalayıp programdaki gerekli kısma yapıştırmak.

Uygulamanın çoklu indirme, sıraya koyma, zamanlama, durdurup devam etme, kategorilere ayırma, grupça indirme, sessiz moda alma gibi özellikleri de mevcut. Yine bu uygulama ile de torrent dosyalarını indirebiliyorsunuz.

Resim

GIMP

Fotoğrafla ilgiliyseniz Linux işletim sisteminde kullanmak üzere bir fotoğraf düzenleme uygulamasına ihtiyaç duyacaksınız. Bu iş için en ideal uygulama da GIMP diyebilirim. Photoshop'un ücretsiz olanı gibi düşünebilirsiniz.

GIMP hem ücretsiz hem açık kaynak ve özgür bir yazılım olmasıyla birlikte Photoshop'un yaptığı bütün işleri yapabilen bir uygulama. Birden çok platformda da çalışabilen GIMP ile her türlü düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Parlaklık ayarlarından renk ayarına, kırmızı göz ayarından çeşitli artistik filtrelere kadar pek çok özellik bu uygulamada mevcut. Ayrıca pek çok farklı eklenti ve kişiselleştirebileceğiniz bir arayüze de sahip.

Ofis

LibreOffice

Microsoft Office yerine ne kullanacağım diye düşünüyorsanız bunun en iyi alternatifi LibreOffice. LibreOffice 2010 yılında OpenOffice'ten ayrılarak geliştirilmiş ve ondan daha da popüler bir hale gelmeyi başarmış.

LibreOffice Windows, Mac ve Linux olmak üzere bütün işletim sistemleriyle uyumlu bir ofis uygulaması. İçerisinde Microsoft Office'teki Word, Excel, PowerPoint gibi araçların benzerleri bulunuyor.

Bunları da Writer, Calc, Impress, Draw, Base ve Math olarak sıralayabiliriz. Adlarından anlayabileceğiniz gibi Writer Word, Calc Excel ve Impress de Power Point yerine geçiyor.

Sohbet

Pidgin

Linux işletim sistemlerinizde sohbet amaçlı kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan birisi Pidgin'dir. Diğer işletim sistemlerinde de çalışan bu uygulama aynı anda birden fazla hesapla giriş yapmanıza izin verir.

Pidgin, AIM, ICQ, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN Messenger, Yahoo!, Bonjour, Gadu-Gadu, IRC, Novell GroupWise Messenger, Lotus Sametime, SILC, SIMPLE, MXit, ve Zephyr chat sistemleriyle entegre biçimde çalışmaktadır.

Tamamen ücretsiz olan Pidgin, bir sohbet uygulamasında aradığınız tüm özelliklere sahip olmakla birlikte sade, hızlı ve kullanışlı bir sohbet uygulaması.

Mail

Thunderbird

Windows işletim sistemi kullanırken Outlook kullanıyorduysanız ve şimdi ne kullanacağınızı düşünüyorsanız bunun en iyi alternatifi Thunderbird.  Hızlı ve etkili bir şekilde çalışan Thunderbird ile maillerinizi kolayca idare edebilirsiniz.

Mozilla Thunderbird'in en önemli özelliklerinden birisi ise Firefox tarayıcısı ile entegre biçimde çalışabiliyor olması diyebilirim. Ayrıca kullanımı da gayet kolay. Tek yapmanız gereken hesabınızla giriş yapmak.

Uygulama özelleştirme ve yapılandırma açısından da performans açısından en iyi mail uygulamalarından birisi. Maillerinizi filtreleyebilir, arayabilir, arşivleyebilirsiniz.

Oyun

Steam

Linux bilgisayarların en büyük sorunlarından birisi popüler oyunları oynayamıyor olmanız diyebilirim. Fakat oyun oynamayı seviyorsanız, Linux üzerinde çalışan oyunlara kolayca erişebileceğiniz en iyi platform Steam.

Son yıllarda çok popüler bir platform haline gelen Steam üzerinden Linux'te oynanabilen oyunların dijital kopyalarını satın alabilir ve rahatça oynayabilirsiniz.

Ayrıca en son çıkan oyunlarla ilgili haberlere erişebilir, oyunların videolarını ve fotoğraflarını görüntüleyebilirsiniz. Kullanmak için tek yapmanız gereken ise kendinize bir hesap açmak.

Not Alma

Zim

Not almak için Windows üzerinde kullanılan en popüler uygulama Evernote. Fakat ne yazık ki Evernote henüz Linux üzerinde kullanılabilen bir programa sahip değil. Bunun yerine Zim uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Sade arayüzü sizi yanıltmasın zira kullanabileceğiniz pek çok kapsamlı özelliğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca kullanımı da gayet kolay bir not alma uygulaması.

Bu uygulama ile görev listeleri oluşturabilir, tik atabilir, notlarınızın arşivini tutabilir, yazdıklarınızı farklı formatlarda tutabilirsiniz. Uygulamanın en güzel özelliklerinden birisi de otomatik kaydetme özelliği diyebilirim.

Bonus

Wine

Bonus uygulamamız olan Wine ile Windows için geliştirilmiş ve Linux'te açılmayan uygulamarı kullanma şansına sahipsiniz. Sanal bir makine gibi çalışan bu uygulama bu tarz uygulamaları kullanmanızı sağlıyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Linux'un en önemli sorunu oyunların çoğunu açmaması. Fakat bu uygulama ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Counter Strike, Sims, Guild Wars gibi popüler oyunları bu uygulama ile açabilirsiniz.

Böylece Windows'ta çalışıp da Linux'te çalışmayan fakat kullanmak istediğiniz uygulama ve oyunları kolayca kullanabilirsiniz.

YORUMLAR