Microsoft'tan Adobe'a Çelme: IE10'da Flash Desteği Yok

Microsoft, şaşırtıcı bir kararla karşımızda. Windows 8 Metro arayüzü içerisinde yer alan Internet Explorer 10 (IE10) internet tarayıcısında Adobe Flash Player desteği bulunmayacak.

Microsoft'tan Adobe'a Çelme: IE10'da Flash Desteği Yok

Geçtiğimiz gün yeni işletim sistemi Windows 8'in geliştirici sürümünü kullanıma açan Microsoft, şaşırtıcı bir kararla karşımızda. Windows 8 Metro arayüzü içerisinde yer alan Internet Explorer 10 (IE10) internet tarayıcısında Adobe Flash Player desteği bulunmayacak.


Microsoft bu tavrıyla Apple'ın başını çektiği Flash karşıtı ekibe dahil olarak, Adobe'a önemli bir darbe vuruyor. HTML5 ile değişen web standartlarına dikkat çeken Microsoft, Windows 8'in dokunmatik cihazlar için geliştirilen Metro arayüzünün bateri ömrünü artıran, güvenliği ve kişisel gizliliği sağlayan özelliklerini buna bağlıyor. Ayrıca Microsoft, Flash'a rakip olabilme amacıyla tanıttığı ancak başarı sağlayamadığı ürünü Silverlight desteğini de kaldırıyor. Bu kararın IE10'un dokunmatik ekran cihazlarda çalışan versiyonu için olduğunu hatırlatalım.


Adobe cephesi ise Flash Player'ın Windows 8'e rağmen kullanımının devam edeceğini ve ürünle ilgili geliştirmelerin süreceğini belirtiyor. Bunun yanında Adobe Edge, Muse, Wallaby gibi yeni nesil ürünlerle Adobe kullanımını artırmayı amaçlıyor.

Adobe'un en popüler ürünleri arasında olan Flash, Apple'ın hiç bir ürünü tarafından zaten desteklenmiyordu. Tabletler başta olmak üzere dokunmatik ekran cihazların kullanımının artışı ve Microsoft'un bu kararının ardından Adobe'un stratejileri değişeceğe benziyor.

YORUMLAR