VLC 2.0: Öne Çıkan Özellikler ve Geliştirmeler

VLC 2.0: Öne Çıkan Özellikler ve Geliştirmeler

VLC, kullanıcılar arasında her formatı açan oynatıcı olarak tanınıyor. Açık kaynak olarak geliştirilen VLC, yıllardır bu ünvanı en iyi şekilde taşıyor. Sıkı bir film izleyicisi ve VLC kullanıcısı olarak programın açamadığı video dosyasına henüz denk gelmedim. Hatta rakiplerinin çalıştırmakta zorlandığı pek çok video dosyasını zorlanmadan ve daha da önemlisi bilgisayarı zorlamadan açtığına da defalarca tanık oldum. Gelelim VLC 2.0'ın göze çarpan en yeni özelliklerine.

VLC 2.0'ın video ve ses ayarlarında yapılan değişiklikler daha çok üst seviye kullanıcılara hitap ediyor diyebiliriz. Öncelikle video renk ayarlarına negate, posterize ve sepia efektleri eklenmiş. Sadece tek tuşla videonuza efekt ekleyerek izlemeye devam edebilirsiniz. Bu sekmedeki efektlerle videolarda pek çok değişiklik yapılabilir.

Görüntü efektleri içeren "geometri" sekmesinde videoyu döndürmek yanında wall seçeneğiyle videoyu parçalara ayırabilir veya yapboz oyunu seçeneğiyle videoyu karışık bir yapboz gibi görüntüleyebilirsiniz.

Ses düzenleme seçeneklerine eklenen "Compressor" sekmesiyle ses seviyelerini dinamik olarak değiştirebilmenizi sağlıyor. Yeni özellik pek çok ince ayarda kişiselleştirmeye izin veriyor.

Tam ekran modundayken sağ tıkla menülere ulaşabilirsiniz. Böylece ayar yapmanız gerekince ekranı küçültmek zorunda kalmadan hızlıca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gelişmiş seçeneklere getirilen arama çubuğu, program içerisinde aradığınız özelliğe ulaşmanızı hızlandırıyor.


VLC 2.0 Mac versiyonu ilk olarak yenilenen tasarımıyla dikkat çekiyor. VLC ilk kez tasarıma önem veren Mac kullanıcılarına uygun bir arayüzle karşımızda. Tema desteği sayesinde gri veya siyah temalardan biri arasında seçim yapabilirsiniz. Medya dosyalarını çalıştırmak için eklenen sürükle-bırak desteği de kullanımı kolaylaştırıyor.

YORUMLAR