Sıradan İnternet Kullanıcıları İçin VPN Kullanmanın Avantajları

VPN kısaltmasını siz de duymuşsunuzdur ama ne olduğunu henüz bilmediğinizden VPN kullanmanın avantajları nedir gibi soruların cevabını merak edebilirsiniz.

VPN özellikle bugünlerde çok sık kullanılan bir kısaltmadır. VPN kısaltmasını siz de duymuşsunuzdur fakat onun ne olduğunu henüz tam olarak bilmediğiniz için de VPN nedir, insanların VPN kullanmasının nedeni, VPN kullanmanın avantajları nedir gibi soruların cevabını merak ediyorsunuzdur. Bu yazıda VPN kullanmanın avantajlarının yanı sıra VPN ile ilgili hemen hemen tüm soruların cevabını bulacaksınız. Sıradan internet kullanıcıları için VPN kullanmanın avantajlarını listelemeden önce VPN'in ne olduğundan ve insanların VPN kullanma nedenlerinden bahsedeceğiz.

VPN, Virtual Private Network'ün kısaltmasıdır. Virtual Private Network'ü "Sanal Özel Ağ" olarak tercüme edebiliriz. Virtual Private Network (VPN), internet etkinliğinizin şifrelenmesine ve çevrim içi ortamda gizli olmanıza imkân verir. Sanal özel ağlara bağlanmak için bir VPN istemcisine ihtiyacınız vardır. VPN istemcisinde oturum açtıktan sonra bilgisayarınız uzaktaki güvenli sunucu ile özel bir bağlantı kurar. Bu bağlantı doğrulandığında internet üzerindeki tüm veriler şifrelenir ve böylece bilgisayar korsanlarından korunursunuz.

Sıradan Kullanıcılar için VPN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

VPN hizmetlerini kullanmak sadece internette kritik işlemler (banka işlemleri vb.) gerçekleştiren kişiler için değil sıradan internet kullanıcıları için de oldukça önemlidir. Bu liste, sıradan internet kullanıcıları için VPN kullanmanın avantajlarını içermektedir. Bu listede yer alan avantajları inceleyip VPN kullanmamak için ortada bir neden kalmadığını fark edince hemen bir VPN hizmeti seçmeye yönelebiliriniz ama önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İnternetteki gizliliğinizi koruyan ücretsiz VPN hizmetleri, ücretsiz VPN hizmetlerinden faydalanmak isteyenler için son derece mükemmeldir.

1. Çevrim İçi Güvenlik

İnternette güvende olmak, VPN hizmetlerinin en önemli avantajlarından bir tanesidir. Çevrim içi olduğunuzda verilerinizin başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız VPN hizmetlerini kullanabilirsiniz. VPN, sunucu ile cihazınız arasında şifreli bir tünel oluşturarak verilerinizin üçüncü tarafların eline geçmesini önler.

2. Çevrim İçi Gizlilik

Virtual Private Network (VPN) tarama oturumunuzun tamamen gizli kalmasını sağlar. İnternette müzik dinleyebilir, oyun oynayabilir, video izleyebilir ve özel hayatınızla ilgili birçok araştırma yapabilirsiniz. Bu tarama oturumunuzun başkaları tarafından takip edilmesini engellemek için bir VPN hizmetini kullanabilirsiniz.

3. Coğrafi Kısıtlamalardan Kurtulma

Ülkeler arasında çok sık seyahat eden birisi olarak en çok karşılaştığınız sorunlardan bir tanesi muhtemelen coğrafi kısıtlamalardır. Bazı ülkelerde belirli uygulamaların, internet sitelerinin ve hizmetlerinin kullanımı yasaktır. O ülkenin veyahut bölgenin sınırları içerisinde olduğunuz sürece engelli olan uygulamaları, internet sitelerini ve hizmetleri kullanamazsınız ama VPN kullanarak kendinizi başka bir yerde gibi gösterebilir ve dolayısıyla da normalde o bölgede engelli olan uygulamaları, internet sitelerini ve hizmetleri kullanabilirsiniz.

4. IP Adresini Gizleme

Virtual Private Network (VPN) kullanmanın en iyi avantajlarından biri, kimliğinizin çevrim içi ortamda gizlenmesine imkân veren ve kişisel bilgilerin sızdırılmasını ya da çalınmasını önleyen IP adresi değiştirme özelliğidir. Banka hesaplarınıza eriştiğinizde, birkaç web sitesine kaydolduğunuzda veya çeşitli internet sitelerini ziyaret ettiğinizde verileriniz çalınabilir. IP adresiniz değiştirildiğinde ise bu riskler minimum seviyede tutulur.

5. Engelli Oyunları Oynama

Bulunduğunuz bölgede bazı video oyunları engelli olabilir. VPN kullanarak kendinizi başka bir bölgede gibi gösterebilir ve bu video oyunlarını oynamaya başlayabilirsiniz. Kısacası, IP adresini gizlediğiniz sürece internette tamamen anonim olursunuz.

YORUMLAR