Windows 10 Etkinliğinde Bizleri Neler Bekliyor?

Windows 10 tanıtım konferansı yarın yapılıyor. Beklentileri yüksek olanlar pek çok konuda gerçekleri yarın öğrenecekler.

Windows 10 Etkinliğinde Bizleri Neler Bekliyor?

Windows 10 duyurulduğundan bu yana işletim sistemiyle ilgili pek çok yenilik haberi dolaştı. Ancak bugün tüm sular durulacak ve gerçek yenilikler gün yüzüne çıkacak. Windows 10 tüm platformlarda hüküm sürecek bir iletim sistemi, bundan dolayı beklenti büyük. İşte açıklanması beklenen yenilikler. 

Windows 10 Masaüstü

Windows 8 ile gelen ya da gelemeyen 'Başlat' menüsü Windows 10'da muhteşem yeniliklerle geri dönüyor. Bu durum tüm kullanıcıların Windows 7’yi terk ederek Windows 10’a geçişini sağlayabilecek en önemli özellik. Windows 10 dizüstü, masaüstü, oyun konsolu, mobil telefon gibi birçok platformu destekleyeceği için de heyecanla bekleniyor.

Henüz birkaç tasarım örneğinden fazlasını göremediğimiz Windows 10 masaüstü bugün yapılacak olan etkinlikte karşımıza çıkacak. Beklentilerini yüksek tutanların bile etkileneceği dedikoduları var. 

Tek mağaza çoklu platform desteği

Bu kadar çok platform desteklendiğinde kullanıcıların tek sorusu 'mağaza neye benzeyecek' olmuştu. bugün yapılacak olan etkinlik çoklu platformu destekleyen bir mağazanın da kullanıcılara açılacağı müjdesini taşıyor olabilir. Tüm görüşler bu yönde.

Bu mağaza hem donanım hem de uygulama ve yazılım olarak tüketicilere destek vermeye hazırlanıyor. Böylelikle Windows 10'a geçiş yapanlar dev bir mağazada tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

Continuum ile ilgili aydınlanacağız

Microsoft'un 'Continuum' ara yüzü ile ilgili bir açıklama yapması da bekleniyor. Bu noktada Windows 10 klavye / fare ikilisi ve dokunmatik etkileşimi tek bir potada eritme amacını güdüyor. 'Continuum' sistemi ile 'Başlat' tuşunun işlevleri hangi girdi yöntemini kullanırsanız ona göre tepki verecek. Yani dokunmatikte farklı, fare tıklamasında farklı bir hizmet sistemine geçiş olacak. Ancak bu sistemlerin birleşiyor olması için daha önce Metro ara yüzü için tasarlanmış uygulamaların da masaüstüne gelmesini sağlanacak. Microsoft, sunumunda Metro ara yüzündeki uygulamanın istediğimiz gibi ölçeğinin değiştirilebilir, simge durumuna küçültülebilir, kapat tuşundan da kapatılabilir bir halini bugün açıklaması bekleniyor.

Windows 10 Mobil

Windows 10 tek bir yapı halinde her platformda çalışacak demiştik. Elbette bunun en önemli kısmı mobil kullanıcıları ilgilendiriyor. Hem telefonda, hem de dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda eş zamanlı olarak kullanılabilecek bir işletim sistemi kesinlikle çok tutulacak. bugün bu sistemin detaylarının da açıklanacak, böylelikle pek çok merak ettiğimiz sorunun cevabını alabileceğiz. Bildiğimiz bir şey varsa o da; işletim sisteminin Windows Mobile Phone ara yüzüne çok benzeyeceği ancak olanaklarının çok daha fazla olacağı.

Bu kadar geniş bir platforma yayılan işletim sisteminin platformlara göre isminin ne olacağı hakkında çok spekülatif bilgiler geliyor. Bunların arasında en çok tutulanı 'Windows Mobile 2015 for Pocket PC Professional Edition' olmuştu. Ancak bu bir teori elbette.

Microsoft işletim sisteminin tüm olanaklarını aynı ağırlıkta tüm platformlara yayarak Android ve iOS sistemlerin önüne geçmeye çalışacak. Bu biraz zaman alacak gibi görünse de mantıklı bir hedef. Kullanıcılar tüm cihazlarını bir işletim sisteminden kontrol etmekte bir sakınca görmeyeceklerdir. Öte yandan, Windows 7 kullanıcıları yeni gelecek olan bu sistemle kendilerini çok dar bir alanda sıkışmış hissedecekler. Zaten desteği durdurulmuş olan sistemlerinin yeni gelecek olan pek çok yeniliğe açık olmaması ve yeni çıkan tüm ürünlerin (tablet, telefon, dizüstü) Windows 10 destekli olması fikirlerini değiştirmeye zorlayabilir. bugün bunu anlayacağız. 

Xbox ve PC’de oyun devrimi

Windows 10'un platformlara yayılımı sürecine Xbox'da dahil. Bu durum PC kontrollü Xbox oyunları oynamamıza izin verecek mi yakında anlayacağız. Bir yandan PC oyuncularının oynadığı oyuna Xbox’ta devam etmeleri bir fantastik bir durumun var olup olmadığı da ortaya çıkacak.

Sadece bir oyun alarak onu çoklu platformlarda oynamak, her oyuncunun yıllardır hayalini kurduğu bir şey. Üstelik oyunlarla ilgili güncellemeler her platforma eşit olarak yayılması genellikle 'tadından yenmez' şeklinde değerlendiriliyor. Bu dedikoduların ne kadar doğru olduğunu öğrenmeye çok az kaldı. 

Sanal Gerçeklik uyumu söz konusu mu?

Direct X 12 tüm soruların cevabı olabilecek mi göreceğiz. Windows ve Xbox platformlarının birbirine bağlanabilmesinde önemli bir rol oynayacağı kesin. Öte yandan haberleri bir görünüp bir kaybolan Microsoft Project X diye bir durum söz konusu. Bu proje sanal Gerçeklik Setlerinin kullanımına da izin verebilen bir sistem olarak biliniyor. bugün bu durumun da aydınlanacağı bekleniliyor.

Bir diğer yandan Windows Xbox Live ortamının iOS ve Android’e de uyum sağlaması için çaba harcıyordu. Bununla ilgili gelişmeler oyun dünyasının geleceğini kökünden değiştirebilir. 

Yeni Spartan tarayıcı

Windows 10 ile birlikte bugün tanıtılacak olan yeni web tarayıcı, daha önce tartışılan sıradaki Internet Explorer; 12’den bağımsız olarak 'Spartan' kod ismi ile ortaya çıkınca herkes şöyle bir durdu. İsmi son derece karizmatik olan tarayıcının kaputunun altında neler gizli kimse bilmiyor. Ancak merak doruğa ulaşmış durumda.

Javascript ve Trident motorlarını kullanacak olan Spartan; Chrome ve Firefox‘a benziyor olabilir. Tarayıcı eklentilerini de destekleyecek olan Spartan, Microsoft'un çalışmaları doğrultusunda farklı bir kullanıcı ara yüz ile sunulması bekleniyor. Paylaşılan bilgilere göre Internet Explorer 12 ekibinin görevi sonlanmayacak; Windows 10, Internet Explorer ve Spartan ile birlikte gelecek. Bir işletim sisteminde 2 tarayıcı haberi de son derece ilginç tabi.

Öte yandan Spartan, bir Windows Store (mağaza) uygulaması olarak da sunulacak. Windows Phone'dan Windows 10'a tüm Microsoft cihazlarının ortak web tarayıcısı haline gelecek olan Spartan, Xbox'a da gelecek söylentileri bakalım doğru çıkacak mı? 

Microsoft Windows 10 beklentileri çok yüksek. Ancak iletim sistemin bilgi olarak sızdırdığı haberler de bu beklentiyi körüklüyor. bugün bu konulardaki tüm merakımızı gidermiş olacağız.

Windows 10 Teknik Önizleme Ekran Görüntüleri

Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü Nasıl Güncellenir?

Windows 10 için Office Touch Tanıtım Videosu

Windows 10 Klavye Kısayolları

YORUMLAR