Windows 10'nun İlk Doğum Gününde Bizi Hangi Sürprizler Bekliyor

Windows 10'un yeni güncellemesi heyecan verici özelliklere sahip

Windows 10'nun İlk Doğum Gününde Bizi Hangi Sürprizler Bekliyor

Geçtiğimiz sene resmi olarak yayınlanan Windows 10, Microsoft'un Windows 8 ile yaşadığı başarısızlığı unutmasına yardımcı olmuş ve kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. Microsoft, Windows 8'de Windows'un vazgeçilmez bir öğesi olan başlat menüsünü çıkarmak gibi radikal bir karar almıştı. Firmanın bu kararı kullanıcılar tarafından yoğun tepki almış, birçok kullanıcı daha önceki Windows versiyonlarındaki tanıdık havayı Windows 8'de yakalayamadıkları için yeni işletim sistemine geçiş yapmamıştı.

Windows 10'da ise tam fonksiyonlu bir başlat menüsü tekrar işletim sistemindeki yerini almıştı. Bunun yanında DirectX 12 gibi yenilikler birçok bilgisayar kullanıcısını Windows 10'a yönlendirmişti.

Windows 10, çıkışından itibaren geçen süre içerisinde güncellemeler yoluyla birçok yeni özelliği de bünyesine katmayı başardı. Şimdi ise Microsoft yeni büyük Windows 10 güncellemesine hazırlanıyor. İlk olarak Windows 10 Redstone kod adıyla ortaya çıkan, sonradan Windows Yıl Dönümü adıyla anılmaya başlanan bu güncelleme 2015'in Temmuz ayında çıkış yapan işletim sisteminin ilk doğum gününü kutlamak amacıyla hazırlanıyor. Önümüzdeki yaz aylarında kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak bu ücretsiz güncellemenin bize neler sunacağını ise bu yazımızda bir araya toplayacağız.

İşte Windows 10 Yıl Dönümü güncellemesiyle bize sunulacak yenilikler ve geliştirmeler:

Daha Çok Evrensel Windows Uygulaması

Bilindiği üzere Windows 10 sadece bilgisayarlar temel alınarak geliştirilmiş bir işletim sistemin değildi. Hem masaüstü bilgisayarlarınıza, hem dizüstü bilgisayarlarınıza yükleyebileceğiniz Windows 10'u Xbox One oyun konsolununuzda, mobil cihazlarınızda ve hatta Mac bilgisayarlarınızda bile kullanabilmeniz mümkün. Bütün bu cihazlar ortak bir uygulama marketine de sahipler.

Windows uygulama marketi üzerinde yer verilen uygulamaların bir kısmı saydığımız bütün bu cihazlar üzerinde çalışabiliyor. Örnek olarak; Skype uygulaması hem cep telefonunuzda, hem Xbox One oyun konsolunuzda hem de bilgisayarınızda kullanılabiliyor. İşte Microsoft bu tür evrensel uygulamaların sayısını artırmak için çalışmalara başladı. Hatta Microsoft geliştiricilere Windows 10'dan önce Windows uygulama marketinde yayınlanmış eski masaüstü uygulamalarını bu yeni evrensel uygulamalara dönüştürme imkanı verecek Project Cetennial adlı dönüştürme aracını da duyurdu.

Android Cihazımızı Windows 10 Üzerinden Kontrol Edebileceğiz

Windows 10'un doğum gününde yayınlanacak güncellemesinde kullanıcılara Android cihazlarındaki bildirimleri masaüstünden takip etme imkanı verilecek. Üstelik bu bildirimlerle etkileşime de geçebileceğiz ve mesajları okuyarak bu mesajlara cevap verebileceğiz.

Aslında bu sistemi masaüstümüze taşıyan çeşitli 3. parti yazılımlar mevcut. Microsoft'un bu anlamda çok büyük bir yenilik sunudğu söylenemez; fakat kullanıcıları bu tür 3. parti yazılımları arama ve nasıl kullanılacağını çözme dertlerinden kurtaracak.

Microsoft'un yapacağı bu yeniliğin kendi geliştirdiği sanal asistanı Cortana üzerinden sunulması planlanıyor. Ayrıca Cortana üzerinde birçok geliştirme de yapılacak. Cortana sizin tercihlerinize ve alışkanlıklarınıza uygun yeni uygulamalar keşfetmenize yardımcı olacak ve kilit ekranının üzerinde yer alarak belli uygulama ve servislere bilgisayarınızın kilidini açmadan hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak. Bunun yanında Cortana lokasyon temelli hizmetler de sunacak. Bu hizmetlerin Türkiye'de aktif olup olmayacağını bilemiyoruz; fakat söz konusu hizmetler sayesinde yurt dışında yemek siparişi verilip taksi çağırılabilmekte. Cortana size bu tür işler için günlük olarak önerilerde bulunabilecek.

Windows Hello Daha Kullanışlı Hale Gelecek

Microsoft'un parmak izi, göz ve yüz tanımlama sistemi Windows Hello yeni güncellemeyle birlikte daha kabiliyetli hale gelecek ve kullanıcıları birçok farklı sitede ve serviste ayrı ayrı parola girme derdinden kurtaracak. Yeni güncelleme ile birlikte Windows Hello'yu kullanarak Windows uygulamalarına giriş yapabileceksiniz. Ayrıca Microsoft Edge de bu özelliğin nimetlerinden faydalanabilecek ve internet sitelerindeki hesaplarımıza yine Windows hello yardımıyla giriş yapabileceğiz.

Windows Ink ile Not Almak Kolaylaşacak

Microsoft'un tanıttığı Windows Ink özelliği temel olarak Wİndows 10 cihazınızı bir not defteri yerine kullanmanızı sağlayacak. Farklı stylus kalemlerle hızlı bir şekilde notlar alabileceksiniz ve bunun yanında Cortana hatırlatıcıları oluşturabileceksiniz. İşin güzel yönü bu Cortana notlarında yer verdiğiniz tarihler veya çizdiğiniz yol tarifleri Windows tarafından otomatik olarak algılanabilecek ve size hatırlatıcılar sunulabilecek.

Windows Ink Haritalar, Microsoft Edge ve Office uygulamaları ile entegre bir şekilde çalışacak.

Windows 10'nun mevcut özelliklerinin yanında bu özelliklere de sahip olmak Windows 10'a geçiş yapma fikri almanıza sebep olabilir.

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir?

Windows 10'da Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır ya da Devre Dışı Bırakılır?

YORUMLAR