Windows Phone'a Üçüncü Parti Uygulamalar Yeterli Mi?

Windows Phone kullanıcılarının Rudy Huyn ile tanık olduğu bir dünya üçüncü parti uygulamalar kimi zaman orjinal çalışmaları gölgede bırakan işler çıkartıyor.

Windows Phone'a Üçüncü Parti Uygulamalar Yeterli Mi?

Windows Phone kullanıcılarının Rudy Huyn ile tanık olduğu bir dünya üçüncü parti uygulamalar kimi zaman orjinal çalışmaları gölgede bırakan işler çıkartıyor. Özellikle de Instagram Windows Phone platformuna ulaşmadığı zamanlar etkin olan 6tag ve Instance gibi çalışmalar sonrası resmi uygulamayı gölgede bırakan bir kullanışlılık ve tasarım dili bu platformu tercih edenleri ziyadesiyle mutlu etmeyi başardı. Öte yandan resmi Instagram uygulaması bir senelik bir aradan sonra ilk kez güncelleme yaparak kullanıcıları ne kadar geriden takip ettiğini umursamıyormuş gibi bir profil de çiziyordu.

Akla gelen ilk sorulardan bir tanesi elbette üçüncü partilerin bu işleri resmi muadilleri olmadan kurtarabilmelerinin mümkün olabileceği mi gibi sorular. Instagram bu konuda elle seçilebilen bir örnek teşkil ediyor. 6tag ve Instance uygulamaları bu boşluğu güzel doldurmuş olsalar da günümüz Windows Phone kullanıcılarının çoğu 6tag ile devam etmeyi tercih ediyor. Snapchat, Tinder, Sonos ve Feedly gibi uygulamalar ısrarla Windows Phone platformuna geçiş yapmayı gözden geçirmezken meydanı dolduran üçüncü parti birçok uygulama bu boşluğu doldurmak konusunda gayret sarfediyor.

Bu üçüncü parti uygulamalar belli bir başarı elde ettikten sonra mağazanın arama motoruyla resmi uygulamayı aradığınız zaman her bir bağımsız çalışma karşınıza çıkıyor. Dolayısıyla kaliteli üçüncü parti uygulamalarının değişik isimlerini hatırlamak veya ararken zorluk çekmek zorunda değilsiniz. Ama resmi uygulamaların olmamasının yaratacağı bir başka sorun var: Prestij kaybı!

Uygulama mağazasının prestiji genellikle uygulama sayısıyla ölçülüyor olsa da bu rakamların arasında resmi uygulamaların katılımı da çok önemli bir role sahip. Büyük şirketlerin popüler uygulamalarını kendi havuzunda barındıran bir mobil mağazanın güvenilirlik konusunda saha az şüphe uyandırdığı bir gerçek. Bir önceki blog yazımda sizlere Windows Phone mağazasında denetlemenin yertersiz olmasından kaynaklanan korsancılığın açacağı zararlardan bahsetmiştim. Burayı tıklayarak o yazıya da ulaşabilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamaların daha iyi filizlenebilmesi için de resmi uygulamaların API paylaşımı önemli bir faktör. Resmi bir uygulamanın Windows Phone versiyonunu inşa ederken gerekli hizmeti sunmak için yeteri miktarda kaynağa sahip olmamanız durumunda çalışmaların bütünü boşa kürek çekmekten öteye gidemeyecektir. Snapchat'in yapmış olduğu güncellemer sonrası ödemeli bir sistem getirmesi bu duruma örnek gösterilebilecek başka bir olay. Ödeme sistemini üçüncü parti üreticiler istismar edemesin diye yasal haklarını kullanıp izinsiz üretimleri engelleyen şirket bir anda Windows Phone platformunu yalnızlığa terk etti. Oysa ki yine Rudy Huyn tarafından üretilen 6snap oldukça beğeniliyordu.

Mobil uygulama dünyasını takip eden bir insan olarak başarılı üçüncü parti üreticilerine niçin izin veya lisans verilmediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Ufak bir gelir paylaşımıyla üreticiler ile bağlar sıkı tutulabilecekken Windows Phone tasarım diline aşina olan ekiplerle çalışıp yeni platform içerisinde de hatırı sayılır bir yere sahip olmak mümkün olabilirdi. DropBox bu yola başvurdu, ancak birçok üretici için de bu durum yararlı olacaktır. OneDrive'ın Android ve iOS kullanıcılarına hazırlamış olduğu hizmetlerle dikkat çeken Microsoft'un önünü kesmeye çalışan DropBox ekibi için bu hamle biraz zorunluydu, ama kesinlikle zararlı çıkacakları bir atılım değildi.

Öte yandan Google'ın bilinçli bir şekilde Windows Phone platformuna bulaşmadığı gerçeği de var. YouTube ve Gmail gibi önemli uygulamalar zorunlu olarak üçüncü parti uygulamaları tarafından tamamlanıyor ve Google, Microsoft'un gelişimini durdurmak konusunda önlemler alma çabasını devam ettiriyor. Sizin bu konudaki fikriniz nedir? Windows Phone sadece üçüncü parti uygulamalarla devam edebilir mi yoksa resmi uygulamaların da mağazaya katılımı şart mı?

YORUMLAR