Yandex İstatistik Uygulaması Metrica Artık Türkiye'de

Yandex İstatistik Uygulaması Metrica Artık Türkiye'de

Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde Google’ı geriden bırakan ve lider arama motoru pozisyonunu koruyan Yandex Türkiye pazarına oldukça hızlı ve agresif bir şekilde giriş yapmıştı. Diğer ülkelerdeki lider konumunu ülkemize de taşımak isteyen ve buna yönelik stratejiler geliştiren Yandex’ten web sitesi sahiplerini sevindirecek bir haber geldi.

Arama motoru, e-posta servisleri, haritalar, panoramik görüntüler, haberler, video ve görseller ile çeviri hizmetlerini Türkiye pazarına sunan Yandex şimdi de web siteleri için istatistik uygulaması olan Metrica’yı kullanıcıların hizmetine sundu.

Aslında Metrica bir süredir kullanıma açık olarak http://metrica.yandex.com.tr adresinde yer alıyordu ancak İngilizce yayın yapıyordu ve resmi olarak lanse edilmemişti.

Pek çok farklı kategoride istatistikleri bildiren servisin verdiği bilgilerin genel başlıkları şu şekilde:

- Özet
- Trafik grubu raporları
- Kaynaklar grubu raporları
- İçerik grubu raporları
- Webvizor raporu
- Coğrafya raporu
- Demografi grubu raporları
- Davranış grubu raporları
- Ziyaretçi Bilgisayarları grubundaki raporlar

Elbette başka alanları ilgilendiren pek çok rapora ve bilgiye erişmek mümkün ve yukarıdaki kategorilerin kendi içlerinde alt kategorileri de yer alıyor.
Diğer istatistik servislerinden ayrı olarak Yandex Metrica web sitenize bir sayaç yerleştirmenize de imkan sunuyor.

Daha önce bir diğer yazımızda da Yandex’in Twitter ile gerçek zamanlı arama motoru konusunda anlaşmaya vardığını iletmiştik sizlere(Yandex Twitter'ın Gerçek Zamanlı Arama Motoru Oldu). Oldukça aktif bir şekilde Google’a karşı çalışmalarına devam eden Yandex’in daha neler yapacağını da ilerleyen günlerde bildirmeye devam edeceğiz.

Yandex İndir sayfamızı ziyaret etmeyi de sakın unutmayın. Böylece Yandex'in gelişmiş web tarayıcısını kolayca bilgisayarınıza indirebilir ve kurabilirsiniz.

YORUMLAR