YouTube Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 İlginç Gerçek

YouTube hakkında bilmediğiniz ilginç gerçeklerden derlediğimiz yazımızı okurken çok şaşıracaksınız.

YouTube Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 İlginç Gerçek

Günde en az bir kez mutlaka girdiğimiz video platformu YouTube hakkında bilmediğiniz ilginç gerçeklerle karşınızdayız. Eğlence, eğitim, vakit geçirme vb. pek çok amaçla kullanılan YouTube üzerinde her gün milyonlarca insan milyarlarca saniye boyunca video izliyor. Bu kadar fazla kullanılan bir platform olduğu için de arkaplanda pek çok ilginç bilgi ortaya çıkıyor.

YouTube hakkında tahmin edemeyeceğiniz hatta sorulsa bile doğru yanıtını bulmayacağınız bazı gerçeklerden oluşturduğumuz bu yazımızda sizlerle YouTube ile ilgili 5 çarpıcı ve gerçek bilgi sunacağım. Eğer youTube hakkında her şeyi biliyorum diyorsanız kendinize mini bir teste sokabilirsiniz.

YouTube Hakkında 5 İlginç Gerçek

1. Çok popüler olmasına rağmen Facebook'tan küçük olması

Günlük internet kullanımında en çok kullandığımız sosyal medya platformları Facebook ve youTube karşılaştırıldığında Facebook'un daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim konuyla ilgili yapılan çalışmalarda da ortaya çıkan sonuca göre internet kullananların yüzde 77'si Facebook kullanırken, yüzde 63'ü YouTube kullanıyor.

2. YouTube trafiğinin yüzde 80'inden fazlasının Amerika dışından gelmesi

Bu gerçeği ilginç yapan esas olarak YouTube'a yapılan ziyaretlerin yüzde 80'inin Amerika dışından gelmesinden çok ikinci sırada yer alan ülke. Tahmin etmenizi istesem uzun süre doğruyu bulmayacağınıza emin olduğum sorunn cevabı ise Suudi Arabistan. Günlük 90 milyon izlenme oranına sahip olan Suudi Arabistan, en çok YouTube kullanan ülkeler listesinde en üstlerde yer alıyor.

3. YouTube üzerinde en çok aranan konu: Müzik

Video platformu olmasına rağmen dinlediğimiz müzikleri bile bize açtırtan YouTube üzerinde en çok aratılan kelime ise daha tahmin edilebilir fakat yine de ilginç. YouTube kullanıcılarının en çok aradığı kelime ise Müzik. İkinciyi tahmin etmenizi istesem bir önceki gerçek bilgide olduğu gibi zorlanabilirsiniz. YouTube üzerinde en çok aratılan ikinci kelime ise Minecraft.

4. Amerika'daki 14 - 17 yaş arasındaki çocukların yüzde 82'si YouTube kullanıyor

Kulağa çok enterasan gelmemesine rağmen aslında oldukça ilginç bir bilgi de Amerika'daki 14 - 17 yaş arasında çocukların büyük çoğunluğunun YouTube'u kullanıyor olması. Fakat bu kullanım oranı süregelen bir artış ile değil özellikle son yıllarda büyük bir ivme ile oluştu. 7'den 77'ye tüm kullanıcıların severek kullandığı bir platform olan YouTube, özellikle gençler ve küçük yaştaki kullanıcılar tarafından da çok fazla kullanılıyor. Öyle ki YouTube çocuklara özel olarak YouTube Kids'i çıkardı.

5. YouTube sayesinde Ice Bucket Challenge'a 150'den fazla ülke katıldı

Geçtiğimiz yaz aylarında Microsoft'un patronu Bill Gates'in başlattığı Ice Bucket Challange'ı hatırlarsınız. Kafanızdan aşağı buzlu su dolu kovayı boşalttığınız etkinlik. İşte bu etkinliğin böylesine büyük bir viral olmasını sağlayan en önemli platform YouTube. 150'den fazla ülkeden katılım sağlayan Ice Bucket'cıların yayınladıkları videoların tamamı bir araya geldiğinde 1 miltyardan fazla görüntülenmeye ulaşılıyor.

YORUMLAR