Dünya’daki Yaşamı Nükleer Bir Reaktör Başlatmış Olabilir

Dünya’daki Yaşamı Nükleer Bir Reaktör Başlatmış Olabilir

Dünya’daki insan yaşamının nasıl oluştuğu hakkındaki tartışmalar hala sürerken, Japon bilim insanlarının yaptığı çalışma, bu tartışmalara farklı bir boyut kazandıracak gibi. Bilim insanları, dünyada herhangi bir insan varlığı bulunmadan önce nükleer reaktörlerin bulunduğunu ve bu reaktörlerden birisinin tüm yaşamı başlattığını iddia etti. Şimdi araştırmanın detaylarına bir göz atalım.

Nereden geliyoruz? Asırlardır bilim insanlarını karşı karşıya getiren, türlü teorilere konu olan bu soru, gizemini hala koruyor. İnsanlık, evrendeki varlığının nereden geldiği konusunda bir türlü emin olamıyor. Fakat yapılan bir çalışma, dünyadaki yaşamının nasıl başladığına dair ilginç bir sonucu ortaya çıkardı.

Geoscience Frontiers’de yapılan çalışma, milyarlarca yıl önce dünyada var olan bir nükleer reaktörün yaşamı başlattığını söylüyor. Japon bilim insanları, dünyanın yaklaşık olarak 4,5 milyar yıl önce soğumaya başladığını, ancak dünyadaki her şeyin eşit bir seviyede soğumadığını ifade ediyor.

Yeryüzünde okyanuslar bu tarihte hala şekillenmemişti ve su birkaç milyon yıl boyunca ısınmış gaz halinde buhar olarak kalmıştı. Bu süre içerisinde asteroidler ve kuyruklu yıldızlar düzenli olarak dünyayı etkilemeyi sürdürdü. Bu dönemde dünya üzerinde şimdikinden çok daha fazla uranyum bulunuyordu.

Bilim insanları gezegende volkan yaratan ve tektonik plakaların hareketine yardımcı olan ısının yaklaşık olarak yüzde 50’lik bölümünün Uranyum bozulmasından kaynaklandığını belirledi. Yeni çalışmada, Riken ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları bu tam ısı kaynağının organik kimyanın zengin olmasına nasıl yardım ettiğini belirledi.

Japonya'daki uzmanlar, mevcut en iyi kanıta dayalı bir matematiksel model ortaya attılar. Kullanılan veri setlerinden bir tanesi, 1952’de gerçekleşen Miller-Urey deneylerini kapsıyor. Miller ve Urey, birkaç organik bileşiğin Dünya'nın erken atmosfer koşullarını taklit ederek kendiliğinden oluşabileceğini gösterdi. Aydınlatma grevlerini tetiklemek için kıvılcım ekleyen bilim insanları, amino asitlerin kendiliğinden ortaya çıktıklarını keşfetmişlerdi.

Japon uzmanlar, çalışma sonuçlarının yıldırım çarpması enerjisinin önerilen U-235 nükleer reaktörüyle hemen hemen aynı olduğunu ve sterilize edilen aydınlatmanın aksine radyasyonun yavaş ve sabit bir ısı kaynağı sağlayabileceğini gösteren kanıtlar sunduğunu belirtti.

Radyasyon insan varlığına en büyük tehdit olarak görülürken, Dünya’daki yaşamı başlattığı sonucunun ortaya çıkması bir hayli dikkat çekici. Bakalım dünyadaki popüler evrim teorilerine başka bir rakip daha çıkacak mı? Merakla bekliyoruz.

Ödüllü Bilim İnsanları Kıyametin Nasıl Geleceğini Tartıştılar

Bilim İnsanları, Ölümün Bir İllüzyon Olduğunu Açıkladı

Bilim İnsanları, Biyolojik Silahları Etkisiz Hale Getirmenin Yolunu Buldu

YORUMLAR