Rise of Nations: Rise of Legends (windows)

Rise of Nations: Rise of Legends

Rise of Nations: Rise of Legends
DENEME SÜRÜMÜ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Age of Mythology'den beri sabırsızlıkla benzer bir fantastik strateji oyunu

Age of Mythology'den beri sabırsızlıkla benzer bir fantastik strateji oyunu bekledim durdum. 2006'nın ortalarından itibaren o kadar çok istediğim RTS oyunu çıkacaktı ki beklemekten sıkılmıştım. Tam sabırsız bekleyişlerin sıkıntıya dönüştüğü anda imdadıma Rise Of Nation : Rise Of Legends yetişti. RoL öyle bir geldi ki beklentilerimi asla hayal kırıklığına uğratmadı. Yazı boyunca uzun uzadıya oyunun ismini yazmaktansa RoL olarak kısaltacağım. Gerçi bu oyun kısaltılamayacak kadar eğlenceli bir oyun ama biz yine de RoL diyelim. RoL öncelikle öyle bildiğiniz RTS'ler gibi özellikle II. Dünya savaşı yada tarihlerin mücadelesini içermiyor. Ya da en basitinden Elfler, Orclar bu oyunda yok. Peki neler var RoL'da? RoL'da her şeyden önce eğlence var. Bin bir gece masallarını andıran masalsı bir atmosfer var. Teknolojinin ve büyünün savaşı var. Şu günlerde sağda solda Da Vinci ile ilgili ne varsa kapıştığımız dehanın mucizevi icatları ve araçları var. Gelecek ve geçmiş var. Evet RoL bu derece kapsamlı ama tamamen fantastik bir RTS oyunu. RTS severlerin kaçırmaması gereken ama hiç RTS oynamayanların bile oynayacağı ve seveceği bir oyun var karşımızda. Bu yönüyle RoL daha önce Age Of Empires oynamayanların ama Mythology ile birlikte bu türe ısınan oyuncuların seveceği tarzda bir RTS oyunu. Oyunun yapımını eski Fraxis ekibi, Colonization ve Civizilation II'nin yapımında yer almış ve Big Huge Games adı ile yeni bir döneme başlamış ve Rise Of Nations gibi bir klasiği bizlere kazandırmış ekip yapıyor. Big Huge Games sevilen RTS oyunu RON'u Rise Of Legends ile fantastik bir boyuta taşımış. 2003'den bu yana Rise Of Nations ve ek paketi Thrones & Patriots'dan sonra bakalım neler var yeni oyunumuzda.
Her ordu bir kahramana ihtiyaç duyar.

Oyunumuz konu olarak Vinci ırkının Doge'un entrikaları sonucu abisini kaybetmesi ve küçük kardeşi Giacomo'nun başa gelmesi ile bunun intikamını alma mücadelesin konu alıyor. Giacomo, Doge ile mücadelesi sırasında Alim diyarlarına da seyahat edecektir. Bu seyahat esnasında asıl kötülüğün Dark Glass'daki Clouth olduğunu anlaması geç olmayacaktır. Hikayenin işleyişini açılıştaki güzel video ile daha iyi kavrayabileceğinizi düşünüyorum. Başarılı bir giriş videosu olduğu konusunda hem fikir olacağımızdan eminim. Konudan da anlaşılacağı üzere oyunda üç ırk var. Her ırkın kendine has özellikleri olan kahramanları var. Bu kahramanlar yeri geliyor koskoca bir orduya kafa tutabiliyor. Her kahramanınızın kendine has güçleri var dedik ama bunlar sınırsız değil tekrar kullanmak için belli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Kısaca ırklara ve kahramanlarımıza şöyle bir bakalım.

Vinci Irkı : Vinci ırkı oyunun ana senaryosunu oynadığımız ve Giacomo ve arkadaşlarının bize eşlik ettiği senaryoya ev sahipliği yapıyor. Vinci ırkı daha çok Da Vinci'nin enteresan icatlarını da içeren aygıt ve araçlara sahip. Daha çok metal bir yapıya sahip olan vinci ırkı gücünü sanayileşmiş yapısından ve kıvrak zekalarından alıyor. Savaş gücünün büyük çoğunluğunu robot orduları ve güçlü kahramanları sağlıyor. Örümcek orduları ve Clockwork robotları güçlü kozları. Politik gücünü en verimli kullanabilen ırk olma özelliğine de sahip yine Vinci ırkı. Vinci ırkının baş kahramanları ise Giacomo Giamba, The Doge ve Lenora.

Giacomo Giamba : Vinci ırkının baş kahramanı ve yöneticisi. Güçleri arasında birimleri iyileştirebilme, Clockwork Men robotlarını üretebilme gibi yetenekleri var.

The Doge : Yine güçlü teknolojik silahlara sahip olan bir kahraman yine düşmanların üstünde kullandığı toxic zehri ise güçlü silahları arasında yer alıyor. Bir başka silahı ise düşman yapılarını yok etmeye yarayan lazeri.

Lenora : Giacomo ve Lenora'nın tanışması Giacomo'nun Pirata evlerinin lideri Lenora'ya yardımı ile başlıyor. Lenora daha çok ateşli silahlara sahip bir kahraman. Savaşlar sırasındaki roketler ve bombalar düşman birimlerine güçlü hasar vermede etkili oluyor.

Alim Irkı : Alim ırkı yapısal olarak da daha çok bin bir gece masallarındaki Pers yapılarını andırıyor. Çöllere en fazla hakim olabilen ırk. Alaaddin'in sihirli lambasından çıkma ama agresif cinleri alim ırkında bolca göreceksiniz. Yapılarının çoğunluğu çöller üzerine kurulu oluyor. Alim ırkı daha çok dev kahramanları ile dikkat çekiyor. Fakat asıl gücünü yıllar öncesinde kurulmuş ateş okulları ve mistik büyü yeteneklerinden alıyorlar. Sumon orduları ise Alim ırkını güçlü yapan bir diğer özellik. Yine çöldeki diğer ruhları kendi saflarına çağırabilme yetenekleri ile zorlanacağınız düşman ırkından bir tanesi Alin'ler. Alin kahramanları ise Damanhur, Daklha ve Sawu.

Damanhur : Damanhur'un asıl gücünü Alin okullarının ateş büyüsü oluşturuyor. Damanhur'un ateş büyüsü düşman birimleri için tehlike arz edici en büyük etken.

Daklha : Dalkha akrep orduları ile dikkat çeken bir komuttan. Dev akrep ordularının yanı sıra rüzgar fırtınaları düşman birimlerinin korkulu rüyası.

Sawu : Alin ırkının en büyük cüsseye sahip ve en güçlü kahramanı. Geçtiği yerlerde bile düşman birimlerinin sağ kalması mucize. Düşman birimlerini dondurabilme yeteneği ile Alin ırkının en güçlü kozlarından bir tanesi.

Cuotl Irkı : Cuotl ırkı diğer ırklar içerisindeki en güçlü ve en ileri savaş araçlarına sahip ırk bunun en büyük etkenlerinden bir tanesi binlerce yıl önce gezegene yapılan zorunlu ziyaret. Kendilerini tanrı olarak göstererek halklarının egemenliğini ellerinde tutuyorlar. Cuotl genelde ormanlık arazilerde yapılanmayı tercih ediyor. Cuotl ırkının asıl gücünü ise yine Star Bolt adındaki ışık topları sağlıyor. Czin, Shok ve Xil Cuotl kahramanlarını oluşturuyor.

Czin : Ölüm tanrısı olarak anılan Czin'in en büyük silahı dev savaş makineleri. Czin düşman birimlerini bayıltma yeteneği ile de güçlü kozları elinde bulunduran bir kahraman.

Shok : Shok ise rüzgar tanrıçası olarak biliniyor. Düşman birimlerinin hava gücünü kısa sürede sersemletecek yeteneklere sahip. Birimleri ışınlama da yine güçlü yetenekleri arasında yer alıyor.

Xil : Güneş tanrısı olarak bilinen Xil'in en büyük yeteneklerinden bir tanesi Cuotl'un asıl gücü oluşturan Star Bolt'un mimarı olması. Karizmatik jaguar Xil ile karşılaşmamak için birimleriniz dua edecek.

Yerleşim ve yapılanma

Yine her ırkın kendine has yerleşme özelliği ve yapısı var. Genel olarak tüm ırklar ortak olarak hazır yerleşim birimleri üzerinde oyuna başlıyor. Siz sadece bu yerleşim yerlerini geliştirmeye başlıyorsunuz.Üç ırkın birbirinden farklı olan genel yapısı sadece politik, mana ve ek enerji birimlerinin olması onun dışındaki tüm yapılar şekil olarak farklı olsa da aynı işi yapıyor. Yerleşim birimlerinizi geliştirmek ve ordularınızı güçlendirmek için kısacası aklınıza gelebilecek tüm geliştirme ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için yerleşim yerinizdeki tüm "Timonium" kaynaklarına sahip olmanız gerekiyor. Timonium RoL'un asıl kaynak birimi. Elmas benzeri bir maden, oluşturduğunuz madenler ile Timonium kaynağını artırabiliyorsunuz. Timonium kaynaklarını hızlı bir şekilde toplamanın en büyük yollarından bir tanesi Vinci ırkı için kuracağınız laboratuarları "Barehole" yapısına çevirmek. Barehole ile yer altına açılan dev sondaj şeklinde bir madene kavuşuyorsunuz ve hızlı bir şekilde Timonium kaynak sayınız +20 artıyor. Her yapının yine farklı bir Timonium kaynak isteği var. Yapılarınızı güçlendirmeniz, politik ve savaş gücünü kullanabilmeniz için altı adet laboratuar yapmalı ve bu yapıları yükseltmelisiniz. Bu sayede bulunduğunuz ırka göre sürekli robot basan bir yapı, gözcü kulesi ve yapılarınızı hızlı yapabilmeniz için artı kaynaklara kavuşmuş olacaksınız. Yine hava, kara ve ordunuzu yapılandırmanıza yarayan yapıları da yapmanız gerekiyor. Bunlar arasındaki mesafeyi ne kadar ayrı tutarsanız birimlerinizi kontrol etmeniz o kadar kolaylaşır. Çünkü toplar, askerler, örümcekler ve robotlar bir arada olduğunda ortalık bir hayli karışıyor. Şehir yapılandırmanızı gene tüm strateji oyunlarındaki gibi geliştirmeniz mümkün. Seviye atladıkça böylelikle yetenek ve seçebileceğiniz güçlerde ekranın sağ üst köşesinde belirecektir. Bu güçler dilerseniz ordularınıza güç verebileceği gibi düşman birimlerini yok etmek içinde kullanılabilecek güçler.

Kaynak:Trgamer.com

Önemli not:  Yüklemeye bastığınızda gideceğiniz sayfada istediğiniz sunucudan download edebilirsiniz.