Cygwin

Cygwin

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 1,972
  • DOSYA BOYUTU 1.10 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Cygwin

Windows bilgisayarınızda Linux Terminalini kullanmanızı sağlayan emülatör.

Cygwin Linux terminalini Windows bilgisayarınıza taşıyor!

Cygwin yazılımı, Windows işletim sistemli bilgisayarınızda Linux terminalini kullanma hayalinizi gerçekleştiriyor. Bilgisayarınıza Linux sistemini tamamen kurmanıza gerek kalmadan, sanal sunucu kurmadan; pratik bir şekilde emülatörü kullanabiliyorsunuz. Python kodu yazmak, nano ile metin düzenlemek ve aklınıza gelebilecek pek çok seçeneği Cygwin ile yapmak mümkün.

Cygwin terminali, açık kaynak kodlu Linux dağıtımlarının çoğunu destekler. Ayrıca terminalde kullanmak istediğiniz Linux araçlarının çoğunun Windows versiyonunu indirip, Cygwin terminaline ekleyebiliyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse; bilgisayarımda bulunan SH uzantılı dosyadaki komutlar aynı dizinde bulunan belgelerde arama yapıyor. Bu komut dosyasını çalıştırmak için işletim sistemi değiştirmeme gerek kalmıyor, Cygwin'i çalıştırıp, dizine gelip çalıştırıyorum.

Linux'u öğrenmek isteyip komutları denemek için platform arayan öğrencilerin kesinlikle işine yarayacaktır.

Beni sadece terminal emülatörü kesmez tamamen Linux'u kurmak istiyorum derseniz; sitemizde Linux'u bilgisayarınıza tam anlamıyla nasıl kuracağınızı anlatan bir blog yazısı bulunuyor:

Windows Üzerinde Linux Nasıl Kullanılır?
NASIL YAPILIR

Windows Üzerinde Linux Nasıl Kullanılır?

Linux'un özgür dünyasını merak ediyor, fakat Windows'tan da vazgeçemiyorsanız VMware yardımıyla Windows ortamından ayrılmadan Linux'u test edebilirsiniz.