PCMark

PCMark

kullanıcı
  • Lisans DENEME SÜRÜMÜ
  • TOPLAM İNDİRME 2,266
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Futuremark

PCMark bilgisayarınızın performansını ölçmek için kullanabileceğiniz bir benchmark programıdır

PCMark eğer sisteminizin performansını ölçmek için kullanabileceğiniz geniş kapsamlı bir araç arıyorsanız işinize yarayacak olan bir benchmark programı.

Piyasadaki en kapsamlı benchmark aracı olan PCMark, sadece oyun performansı ölçme işinin haricinde bir bilgisayarın genel performasını etkileyen diğer tüm alanları da test edebilen bir yazılım. Normalde işlemciniz, ekran kartınız ve RAM belleğiniz bir oyunda bilgisayarınızın performansını belirler. Fakat geriye kalan işlerde sabit diskiniz gibi diğer donanımlar bilgisayarınızın performansını belirleyebiliyor.

PCMark 8 içerisinde 5 farklı benchmark testi yer almakta. PCMark ile sabit disk, hibrit disk ve SSD hızını ölçme işini gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bilgisayarınıza bağlı olan bu depolama birimleri bilgisayarınızın ne kadar hızlı açılıp kapandığını ve uygulamaları ne kadar hızlı başlattığını belirlemekteler. PCMark ile bu birimlerin performansını ölçebiliyorsunuz. Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız PCMark ile batarya ömrü testi yapmanız da mümkün.

PCMark internet gezinti hızınızı, fotoğraf düzenleme işlemlerinin hızını ve video sohbet işlemleri gibi gündelik bilgisayar kullanımımızda sıkça çalıştırdığımız uygulamaların performansını da ölçebiliyor. PCMark'ın deneme sürümünü indirebilmek için Steam üzerinde aşağıdaki resimde işaretli alana tıklayabilirsiniz: