Tureng Sözlük

Tureng Sözlük

kullanıcı

Tureng, Opera, Chrome ve Firefox için hazırlanmış 3 milyondan fazla terim içeren popüler İngilizce Türkçe sözlük uygulamasıdır.

Tureng, içerisinde on binlerce kelime içeren bir tür İngilizce - Türkçe Sözlük olarak hizmet vermektedir. 

Türkiye'nin en çok kullanılan İngilizce - Türkçe sözlük uygulamalarının başında gelne Tureng, bilgisayarlar üzerinde farklı çeşitlerde hizmet vermektedir. İlki Windows Store üzerinde bulabileceğiniz uygulamadırı. Hemen sağ tarafta yer alan Tureng indir butonuna tıklamak suretiyle sözlüğün Windows uygulamasını görebilirsiniz. Windows uygulaması aracılığıyla sözlüğü bilgisayarınız üzerinden açabilir ve bu uygulama aracılığıyla kolaylıkla çevirilere ulaşabilirsiniz.

Alternatif linklerde ise Tureng'in eklenti sürümlerini görmeniz mümkün. İlk alternatif indirme bağlantısında Tureng Google Chrome eklenti paketi yer alıyor. Bunu indirmenizle birlikte Tureng Sözlük Chrome'a ekleniyor ve kolayca sözcük arama işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

İkinic alternatif linkte ise Tureng Sözlük Opera eklentisi bulunuyor. Bu eklenti yine Chrome'da olduğu gibi Opera'ya yükleniyor ve Opera kullanırken kolayca kelime çevirisi bakmanızı sağlıyor. 

Tureng Özellikleri

  • İngilizce - Türkçe, Türkçe - İngilizce çeviri sunması.
  • Kelimelerin çevirilerini alanlara göre vermesi. Örneğin; mühendislik, dilbilim, tıp ya da buna benzer.
  • Kelimelerin okunuşlarını sunması. Bunu İngiliz, Avustralya ve ABD olmak üzere üç farklı aksana göre vermesi. 
  • Kelime çevirilerinin yanı sıra kelime öbekleri ve argo sözcüklere yer vermesi.
  • Eşanlamları kelimeleri göstermesi.