iPad İçin En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları (2020)

Günümüzde çok sayıda fotoğraf düzenleme programı mevcut. Peki, iPad için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları neler? İşte hazırladığımız listenin detayları!

Akıllı telefonların ve tabletlerin güçlü donanıma sahip olması ile birlikte artık fotoğraf düzenleme işlemi için güçlü bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara ihtiyacımız kalmadı. Mobil platformda çok sayıda fotoğraf düzenleme uygulaması bulunuyor. Peki, iPad için en iyi foroğaf düzenleme uygulamaları neler?

Bu uygulamalar ile ister fotoğrafınızı detaylı bir şekilde düzenleyebilir ister yalnızca fotoğrafınıza efekt ekleyebilirsiniz. App Store isimli uygulama mağazasında çok sayıda fotoğraf düzenleme uygulaması bulunuyor.

Bazı uygulamalar detaylı fotoğraf düzenleme işlemleri için ön plana çıkarken bazı uygulamalar ise acemi kullanıcılara hitap ediyor. Peki, en iyi fotoğraf uygulaması hangisi? Bu yazıda, iPad cihazınız üzerinden kullanabileceğiniz en başarılı programları listeledik.

iPad İçin En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları Neler?

  • Adobe Photoshop
  • Adobe Lightroom
  • Darkroom
  • Pixelmator Photo
  • Affinity Photo
  • Snapseed
  • VSCO
  • Facetune 2
  • A Color Story
  • PicsArt

Yukarıda iPad üzerinden kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf düzenleme programları yer alıyor. Listede yer alan programların detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

1. Adobe Photoshop

Listemizin ilk sırasında hemen hemen bütün PC kullanıcılarının bildiği bir uygulama yer alıyor. Adobe Photoshop, bilgisayar platformunda yer alan en popüler ve en başarılı fotoğraf düzenleme programlarından bir tanesidir. Adobe, popüler fotoğraf düzenleme programını mobil platformlar için de kullanıma sundu.

Adobe Photoshop'un iPad sürümü, dokunmatik ekrana daha uygun olacak şekilde tasarlandı. Photoshop uygulaması üzerinden fotoğraflarınızı detaylı bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Photoshop uygulaması acemi kullanıcılara biraz karışık gelebilir.

Uygulama, masaüstü sürümüyle aynı PSD dosya formatını destekliyor. Bu sayede Adobe'nin bulut depolama hizmetini kullanarak platformlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Yani iPad cihazınızda yarım kalan düzenleme işlemine bilgisayarınızdan devam edebilirsiniz. 

Adobe Photoshop'un iPad sürümünü indirmek ücretsizdir. Uygulamanın 30 günlük ücretsiz deneme sürümü bulunuyor. Deneme sürümü sona erdikten sonra aylık olarak belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Güçlü bir fotoğraf düzenleme uygulaması arıyorsanız Adobe Photoshop'u tercih edebilirsiniz.

2. Adobe Lightroom

Fotoğraf düzenleme işlerinde yeni olanlara hitap eden Adobe Lightroom, fotoğraf düzenleme işlemlerini biraz daha basit hale getiriyor. Adobe Lightroom üzerinden basit düzenleme araçları ile pozlama, kontrast, açık tonlar, gölgeler gibi seçenekleri ayarlayabilirsiniz.

Fotoğrafınıza filtre ekleyebilir, renk karıştırma seçeneğini kullanabilir, maskeleme işlemlerini gerçekleştirebilir, perspektifi ayarlayabilir ve daha birçok işlem yapabilirsiniz. Adobe Lightroom'da da tıpkı Photoshop'ta olduğu gibi Adobe'nin bulut depolama hizmetini kullanarak platformlar arasında pratik bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Adobe Lightroom'u indirmek ücretsizdir ancak toplu düzenleme ve bulut depolama gibi özelliklere erişmek istiyorsanız bunun için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. 

3. Darkroom

Darkroom, adından da tahmin edilebileceği üzere Adobe Lightroom ile rekabet etmeye çalışan bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Darkroom, tıpkı Adobe Lightroom gibi basit düzenleme seçeneklerine sahiptir. Darkroom'da fotoğrafları düzenlemek için çok sayıda seçenek vardır. 

Darkroom, Lightroom ile karşılaştırıldığında oldukça iyi bir performans sergiliyor. Uygulama, bazı video düzenleme seçeneklerine de sahiptir. Darkroom'u indirmek ücretsiz ancak daha fazla filtre ve video düzenleme özelliklerine erişmek istiyorsanız bunun için bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. 

4. Pixelmator Photo

iPad için özel olarak geliştirilen Pixelmator Photo, çok başarılı bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Pixelmator Photo üzerinden renk doygunluğu, beyaz dengesi, renk tonu, ışık gibi seçenekleri ayarlayabilir ve daha pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Pixelmator Photo'da yapay zeka destekli düzenleme araçları da bulunuyor. Bu sayede düzenleme işlemi çok daha kolay hale geliyor.

Pixelmator Photo, Photoshop veya Affinity Photo gibi çok fazla seçeneklere sahip değil ancak fotoğraf düzenleme işlemleri konusunda yeniyseniz ve karmaşık bir uygulama istemiyorsanız Pixelmator Photo'yu tercih edebilirsiniz. Pixelmator Photo isimli programa belirli bir ücret karşılığında sahip olabilirsiniz.

5. Affinity Photo

Affinity Photo, sahip olduğu özellikler ve kullanıcı arayüzü ile birlikte çok başarılı bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Bir fotoğraf düzenleme uygulamasına her ay ücret ödemek istemiyorsanız Affinity Photo'yu tercih edebilirsiniz. Affinity Photo, 134,99 TL fiyat etiketine sahiptir. Sınırsız katman işlevine sahip olan Affinity Photo, sahip olduğu özellikler bakımından Photoshop'a oldukça benziyor. 

Modern tasarıma sahip olan Affinity Photo üzerinden fotoğraflarınızı düzenleyebilir, ince ayar yapabilir, gerçek zamanlı karışım modlarını kullanabilir ve daha birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Affinity Photo üzerinden PSD uzantılı dosyaları açabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

6. Snapseed

Yazılım devi Google tarafından geliştirilen Snapseed, dünya genelinde oldukça büyük bir popülerliğe sahiptir. Kullanıcı dostu arayüzü ile dikkat çeken program sayesinde cihazınızda yer alan fotoğraflar üzerinde çeşitli düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sahip olduğu başarılı arayüz sayesinde kolay bir kullanım sunan programı ücretsiz olarak indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Fotoğraflarınıza çeşitli düzenleme işlemlerini uyguladıktan sonra sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.

7. VSCO

Dünyanın en popüler fotoğraf düzenleme programlarından bir tanesi olan VSCO, sahip olduğu gelişmiş düzenleme araçları sayesinde fotoğrafların etkileyici bir görünüme sahip olmasına olanak tanıyor. Ücretsiz olarak sunulan uygulamanın ücretli abonelik planı da bulunuyor. Ücretli versiyonda çeşitli avantajlar sunuluyor.

8. Facetune 2

Çok popüler bir fotoğraf düzenleme programı olan Facetune 2'de çok sayıda özellik bulunuyor. Başarılı uygulama sayesinde fotoğraflarınıza etkileyici efektler ekleyebilirsiniz. Efektlerin yanı sıra dişlerinizi beyazlatabilir ve yüzünüzdeki sivilceleri, siyah noktaları ve lekeleri kaldırabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan uygulamayı indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

9. A Color Story

Fotoğraflarınızın üzerine efekt ve filtre uygulayabilmenize imkân tanıyan A Color Story, bu sayede fotoğrafların daha etkileyici bir görünüme sahip olmasını mümkün hale getiriyor. Modern arayüzü ile dikkat çeken program, çok basit bir kullanıma sahip. Böylelikle fotoğraflarınız üzerinde düzenleme işlemlerini herhangi bir zorluk yaşamadan yapabilirsiniz.

10. PicsArt

Çok büyük bir popülerliğe sahip olan PicsArt isimli uygulamada etkileyici efekt ve filtreler bulunuyor. Kullanıcı dostu arayüzü ile dikkatleri üzerinde toplayan uygulama üzerinden saç rengini değiştirebilme imkânı da bulunuyor.

PicsArts üzerinden fotoğraf kolajı oluşturabilir, fotoğrafların arka planını kaldırabilirsiniz. Programda ayrıca sticker ve yazı ekleme dahil birçok araç da mevcut. Programı indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

YORUMLAR