Android Telefonlarınız İçin En Gerekli Uygulamalar

Android telefonlarınızda mutlaka bulunması gereken ve olmazsa olmaz uygulamaları sizler için belirledik ve bazı bonus uygulamaları inceledik.

Android Telefonlarınız İçin En Gerekli Uygulamalar

Günümüzde akıllı telefon yada tableti bulunmayan sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Bu nedenle mobil cihazların hayatımızdaki yeri çok büyük ve gittikçe büyümeye devam ediyor. Bu cihazlar üzerinde herşeyi yapabiliyorken farkında olmadan onlarca uygulama kullanıyoruz. Kimi zaman ihtiyaca yönelik araştırmalar sonucu, kimi zaman ise arkadaş tavsiyeleri ile yeni uygulamalar cihazımıza yükleniyor ve zaman içerisinde sağladığı yarar pozitif değilse silinip gidiyor. Silinip giden uygulalar dışında, bir de hiç vazgeçmediğimiz, daha doğrusu vazgeçemeyeceğimiz uygulamalar mevcut.

Farklı kullanım alan ve kategorilerinde bulunan çeşitli uygulamaları kullanmadan belki de akıllı cihazlarımızın ne işe yaradığını bile bilemeyebiliriz. Hal böyle olunca bizde sizler için her Android telefon ve tablette bulunması gereken uygulamaları tespit ederek açıklamaları ile birlikte sizlere sunuyoruz.

Sosyal medya platofrmları, pil tasarrufu, zil sesi ve duvar kağıtları, mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulamaları, medya oynatıcılar ve güvenlik uygulamaları bu arasından kullanabileceğiniz en yararlı ve büyük çoğunlukta ücretsiz olarak kaliteli servis veren uygulamaları seçmeye özen gösterdik. Dilerseniz hemen uygulamaları ve sizlerle paylaşma nedenlerimizi birer birer açıklayalım.

1) Facebook ve Facebook Messenger

Bildiğiniz üzere 1.5 milyara yaklaşan üye sayısı ile Facebook Dünya'nın en büyük sosyal medya platofrmu konumunda. Arkadaşlarımız ve akrabalarımız ile düşüncelerimizi, mutluluklarımızı, hissettiğimiz duyguları, resimleri, müzikleri ve video klipleri paylaşmamızı sağlayan Facebook'u neredeyse kullanmayan yok diyebiliriz. Bu nedenle Facebook ve Facebook Messnger uygulamaları her Android telefon ve tablette mutlaka bulunması gereken uygulamalar arasına giriyorlar. Facebook'un kendi uygulaması Facebook'u mobil cihazlarımız üzerinde daha efektif kullanabilmemizi sağlarken, Facebook Messenger uygulaması Facebook'agiriş yapmadan Facebook'daki arkadaşlarınız ile eğlenceli sohbetler gerçekleştirmenizi sağlıyor. Konuştuğunuz kişilerin profil resimlerini bulunduran ufak kutucukların ana ekranınıza gelerek çok daha kolay ve hızlı şekilde mesajlaşmanızı sağlayan uygulamayı daha önce denemediyseniz mutlaka denemeneizi tavsiye ederim.

2) Twitter

Facebook'un en büyük rakiplerinden biri olan Twitter'da özellikle son zamanlarda ülkemizdeki kullanım oranını oldukça arttırmış ve daha geniş bir kitleye hitap edecek şekilde yenilenmişti. Geçtiğimiz aylar içerisinde alınan yasal kararlar ile belirli bir süre kullanıma kapatılması Twitter'ı daha çok gün yüzüne çıkarmış ve bu sayede dikkatleri daha çok çekmiştir.

Oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip olan Twitter üzerinde de arkadaşlarınız ile neler hissettiklerinizi, ne dinlediğinizi yada ne giydiğinizi fotoğraf çekerek paylaşabiliyorsunuz. Facebook'a göre dha özel bir iletişim sistemi bulunan Twitter, kitleler tarafından daha etkin olarak kullanılan ve bu sayede bir çok kişiye aynı anda ulaşmanızı sağlayan başarılı bir sosyal medya platformudur. Twitter'da her Android telefonda mutlaka bulunması gereken uygulamalar listemize giriyor. Fakat sosyal medya ile aram iyi değil, Facebook'la Twitter'la işim olmaz diyorsanız aşağıdaki uygulamalara göz atmanızı öneriyorum.

3) Instagram

Facebook'un sahibi olduğu popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu da son zamanların en gözde sosyal medya platdormlarından biri haline geldi. Takipçileriniz ile en güzel anlarınızı resim çekerek paylaşabildiğiniz uygulamaya geçtiğimiz aylar içerisinde eklenen özel mesaj gönderimi sayesinde istediğiniz arkadaşlarınıza özel olarak fotoğraflar göndererek sadece onların görmesini sağlayabiliyorsunuz.

Paylaştığınız fotoğraflar üzerinde farklı efektler kullanarak daha etkili görünmesini sağlayan Instagram, arkadaşlarınızın kullanıcı adlarını etiketlemnize izin vererek onlarında ilgili oldukları resimleri görmesini sağlıyor. Fotoğraflar dışında 15 saniyelik kısa videolar da paylaşabildiğiniz platform üzerinde en eğlenceli anlarınızı tüm sevdiklerinizin görmesini sağlayabiliyorsunuz. Fotoğraf ve videoları beğenebilir yada yorum yapabilirsiniz.

200 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Instagram'ı da her Android cihazda bulunması gereken uygulamalar arasına ekliyorum.

4) Whatsapp

Facebook sahibi olduğu bir diğer uygulama. 2 ay önce Facebook tarafından satın alınan Whatsapp ödenen fiyatın yüksekliği nedeniyle internet üzerinde oldukça geniş yer buldu. Dünya üzerinden en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp, arkadaşlarınız ile pratik ve kolay bir şekilde iletişime geçebilmenizi sağlıyor.

Kişisel veya grup olarak sohbet etme imkanı bulabileceğiniz Whatsapp üzerinde fotoğraf, video, ses kaydı ve link paylaşımında bulunabilirsiniz. Kendini has sade bir yapıya sahip olan Whatsapp'ın Facebook tarafındna satın alınmasından sonra bir çok kullanıcı uygulamanın ücretli olmasından korkmuştu fakat şu ana kadar bu tür bir girişim hakkında bilgi açıklanmadı. Sağlamış olduğu servisi aynı kalite ile sürdürmeye devam eden uygulamayı ücretsiz olarak kullanarak arkadaşlarınız ile sürekli iletişim içinde olabilirsiniz. Uygulamanın tek olumsuz yönü ise, görüntülü ve sesli görüşme desteğinin bulunmaması diyebilirim. Eğer bu tür bir ihtiyaınız varsa alttaki Skype uygulamasını kullanabilirsiniz.

5) Skype

Arkadaşlarınız ile hem ücretsiz mesajlaşabilmek hem de görüntülü ve sesli görüşmeler gerçekleştirmek istiyorsanız Skype sizin için en ideal uygulama olacaktır. Ücretsiz olarak hizmet veren uygulama sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun tek bir dokunuş ile kişi listenizde bulunan arkadaşlarınızla görüntülü konuşmalar yaparak hasret giderebilirsiniz.

Görüntülü konuşma dışında anlık iletiler yazıp dosya paylaşımları yapabildiğinizz servis, aynı zamanda kullanıcıların birbirileri ile ekran paylaşımı yapmasına da olanak sağlamaktadır.

Skype'ın bir diğer artısı ise alacağınız Skype kredileri ile yurtdışı ve yurtiçi telefon numaralarını arayabiliyor olmanız. Bununla birlikte avantajlı paketlerden yararlanarak yurtdışında yaşayan akrabalarınız yada arkadaşlarınız ile düzenli olarak görüşebilirsiniz. MSN'in kapanarak tüm kullanıcılarının Skype'a aktarılmasıyla kullanıcı syaısında büyük bir artıl gerçekleşen programı mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

6) Foursquare

En gerekliler arasına girmelimi yoksa girmemelimi açıkcası kararsız kaldım. Fakat daha sonrasında arkadaşlarınızın nerede olduklarını öğrenmenizi ve nerede olduğunuzu onlara göstermenizi sağlayan uygulamanın bu listede yer almasına karar verdim. Bunun sebebi ise eski arkadaşlarınız ile görüşmüyor olsanız bile Foursquare sayesinde yakında olduğunuz farkederseniz onlarla iletişime geçerek görüşme gerçekleştirebiliyorsunuz. Nereden biliyorsunuz diye soracak olursanız, kendimde aynı durumu yaşadım.

Gittiğiniz yerlerde ''check-in' yaparak ben burdayım demenizi sağlayan uygulama aynı zamanda gittiğiniz mekanlar hakkında yorum yaparak diğer kullanıcılara öneriler vermeniz sağlıyor. Dolayısıyla eğer gerçekten göründüğü gibi kaliteli hizmet vermeyen bir restoran yada kafe için gerçek düşüncelerinizi yazarsanız, diğer kullanıcılarda yorumlarınızı okuyarak bu mekan hakkında direk olarak birinci kişi ağzından fikir sahibi olabilir.

Not: Buraya kadar olan uygulamalar sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarından oluşuyordu. Eğer sosyal medya ile alakam yok bu uygulamaların hiç biri benim işime yaramaz diye düşünüyorsanız, aşağıdaki uygulamaları edinerek cihazınıza indirebilirsiniz. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğum sosyal medya uygulamalarını da daha önce kullanmamış olsanız bile, mutlaka indirerek denemelisiniz.

7) AnTutu Battery Saver

Akıllı telefon ve tablet sahiplerinin belki de en çok dert yandığı konulardan birini çözmek için geliştirilen yararlı ve ücretsiz bir uygulama. Sizde cihazınızın şarjının hemen bittiğinden şikayetçi iseniz bu uygulamayı deneyerek dayanma süresini uzatabilirsiniz.

Uygulama özellikle geceleri siz uyurken telefon ve tabletlerinizin neredeyse pil kullanımı sıfıra indiriyor diyebilirim. Bunun dışında günlük kullanımdaki pil süresini uzatmak için ise gereksiz ve kullanmadığınız uygulamaları kapatan AnTuTu, bu sayede şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Eğer benzer bir uygulama kullanmadan bataryanız 2 gün dayanıyor ise, uygulama ile bu süre biraz daha artacaktır. Bununla birlikte kişisel olarak önerim, telefon ve tabletlerinize gerçekten kullanmayacağınız ve yararlanmayacağınız uygulamaları yükleseniz bile daha sonrasında silerek gereksiz pil ömrü tüketimini engellemnizdir. Bu sayede pilinizin ömrü çok büyük olmasa da, küçük artışlar sağlayacaktır.

8) Zedge

Android telefon ve tabletlerinizi kişiselleştirebileceğiniz ücretsiz bir duvar kağıdı ve zil sesi uygulamasıdır. Uygulama üzerindeki binlerce duvar kağıdı ve zil sesi arasında gezinti yaparak kendi zevklerinize göre istediğiniz içerikleri bulabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir çok kullanıcı duvar kağıtları ve zil seslerine önem vermese de, bir çok kullanıcı için cihazlarını kişiselleştirerek farklı göstermek oldukça büyük önem taşımamaktadır.

Binlerce seçenek arasında diğer kullanıcılar tarafından en çok oyu alan duvar kağıtları ve zil seslerini inceleyerek en çok beğendiklerinizi hemen cihazınıza indirebilirsiniz. Sade ve kullanımı kolay arayüzü ile önplana çıkan Zedge, modern tasarımı sayesinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

9) Tably

İnternet üzerinde gezinti yapmak için kullanabileceğiniz oldukça pratik kullanıma sahip ve hızlı bir internet tarayıcısı olan Tably, sahip olduğıu gelişmiş özellikler sayesinde internet deneyiminizi zenginleştirecektir.

Barkod okuyucu, internet sayfalarını kaydederek offline olarak okuma ve arama moturunu tek bir tuş ile değiştirme gibi farklı ve yararlı özelliklere sahip olan Tably üzerinde aynı anda birden çok sekme açarak farklı internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında gizli sekme açarak gireceğiniz internet sitelerinin takibini imkansız kılabilir ve tamamen kendinize özel bir internet gezintisi yapabilirsiniz.

Giriş ekranı üzerinde bir çok popüler ve yararlı internet sitesini size sunan mobil browser, aynı zamanda bu sayfaya sık sık kullandığınız siteleri de eklemenize olanak sağlamaktadır.

Bir internet tarayıcısından bekleyebileceğiniz tüm özelliklere sahip olan uygulama Türkçe dil desteği sayesinde rahat bir kullanım sunmaktadır. Eğer popüler internet tarayıcıları olan Chrome ve Firofeox yerine farklı ve gelişmiş bir tarayıcı denemek istiyorsanız, Tably'i ücretsiz olarak indirerek kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

10) avast! Mobile Security

Tehlikeli ve kötü amaçlı virüslere karşı Android telefon ve tabletlerinizi korumanız için mutlaka bir uygulama kullanmanız gerekiyor. Söz konusu güvenlik olunca kullanacağınız uygulamaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle yıllardır bilgisayarlarımızı virüslerden uzak tutmamızı sağlayan Avast'ın, avast! Mobile Security uygulamasınu kullanabilirsiniz.

Antivirüs ve çalınmaya karşı koruma sağlayan uygulama, güvenli URL kontrolü, güvenlik duvarı, uygulama tarama, güvenli SIM kart listesi, uzaktan erişim ve SIM kart kilitleme ve GPS ile uzaktan takip gibi gelişmiş özelliklere sahip. Mobil cihazlarınızın güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz ücretsiz uygulamaya güvenerek kullanabilirsiniz.

Uygulama sağladığı güvenlik dışında, cihazınızda çalışan uygulamaların ne kadar kaynak harcağını, CPU ve ssitem bilgilerini de size sunmaktadır.

11) MX Player

Android telefon ve tabletleriniz üzerinde farklı formatlara sahip tüm videoları izleyebilmek için kullanabileceğiniz en popüler medya oynatıcılardan bir tanesidir. Bilgisayarlarımızda kullandığımız GOM ve BS Player'ı nasıl biliyorsanız, MX Player'da Android platformu için aynı diyebilirim. Bir çok farklı formattaki videoyu oynatabilmenizi sağlayan uygulama cihazınızın işlemcisinde bulunan çoklu işlemci çekirdeklerinin her birini desteklemektedir.

Videoları oynatma dışında sunmuş olduğu farklı altyazı seçenekleri sayesinde okunabilirliği arttıran MX Player, cihazınızın sistem kaynaklarını çok fazla kullanmadan maksimum performans elde etmek için geliştirmiştir.

Eğer mobil cihazlarınız üzerinde sıklıkla videolar izliyorsanız, MX Player'da mutlaka bulunması gereken uygulamalar arasındadır.

12) El Feneri

Düzenli olarak kullanmayacağınız uygulamalardan biri olmasına rağmen, yeri geldiğinde en çok işinize yarayacak olan uygulamalardan biri olacak olan El Feneri, kesinlikle tüm Android telefon ve tabletlerde bulunması gerekiyor.

Elektrikleriniz kesildiğinde yada karanlık ortamlarda oldukça kullanışlı olan uygulama, basit olarka cihazınızın flaş ışığından yararlanıyor. Sade ve kullanımı kolay arayüzü sayesinde tek bir tuş ile açacağınız flaş ışığı sayesinde çevrenizi aydınlatabilirsiniz. Cep telefonlarımızı yanımızdan ayırmadığımızı düşünürsek, bu uygulama sayesinde aynı zamanda cebinizde bir el feneri de taşıyor gibi olacaksınız.

Açma/kapama tuşu dışında arayüz üzerinde ışığın gücünü ayarlayabileceğiniz bir tuş bulunuyor. Buradan gerekli ayarları yaparak el fenerini kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde ise yine kapama tuşuna basarak uygulamadan çıkış yapabiliyorsunuz.

Bonuslar

1) Spotify

Spotify, dünya üzerinde oldukça popüler olan bir müzik yayın servisi. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan servis, en son çıkan ve en yeni şarkılardan tutun, destek sağladığı ülkelerin yerel müziklerine kadar bir çok şarkı barındırıyor. Yakın zamanda türkiye pazarına da giriş yapan Spotify, geçtiğimiz günlerde tasarımını da değiştirerek kullanıcılarına daha iyi bir hizmet verebilmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını gösterdi.

En çok kullandığım uygulamalardan biri olan Spotify'ı, masaüstünüze indirebilir, tarayıcı üzerinden dinleyebilir ve mobil cihazlarınıza uygulamasını indirerek favori şarkılarınızı dinleyebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak kullanmak isteyen kullanıcılar bazı şarkıların aralarında reklam dinlemek durumunda kalıyor fakat aylık 9.99 TL karşılığında Premium üyelik satın alarak sınırsız ve reklamsız kullanabiliyorsunuz. Üstelik Premium üyeliğe sahip olduğunuzda offline mod desteği sayesinde istediğiniz şarkıları Android telefonlarınıza indirerek dilediğiniz zaman internet bağlantısına ihtiyaç duymadan dinleyebilirsiniz.

Tasarımıyla göz kamaştıran ve oldukça pratik bir kullanıma sahip olan Spotify, benim gözde uygulamalarımdan biri olarak müzik severlere önereceğim ilk bonus uygulamadır.

2) Shazam

Shazam'da Spotify gibi yine müzik severleri ilgilendiren bir uygulama. Bir kafede, arkadaşınızın evinde yada herhangi bir yerde duyduğunuz müziklere hşunuza gidiyorsa fakat isimlerini bulamıyorsanız, Shazam'ı kesinlikle denemelisiniz. Oldukça popüler olan uygulama dinleteceğiniz şarkıları tespit ederek ismini size gösterecek ve artı olarak dinleyebileceğiniz kaynaklar sunacaktır.

Eğer sık sık sevdiğiniz müzikler ile karşılaşıp isimlerini bulamıyorsanız, Shazam'da Android telefonlarınızda kesinlikle kullanmanız gereken uygulamalar arasındadır. Modern ve sade arayüzü sayesinde açtıktan sonra sadece şarkıları dinleterek bulmasını sağlamalı ve bulduktan sonra istediğiniz işlemleri yapmalısınız.

Yeni Twitter Profili Oluşturma Rehberi

YORUMLAR