En İyi Hayatta Kalma Oyunları

En başarılı hayatta kalma oyunları neler? Bu yazıda dünya çapında büyük beğeni toplayan video oyunlarını bir arada topladık.

En İyi Hayatta Kalma Oyunları

En başarılı hayatta kalma oyunları neler? Bu yazıda dünya çapında büyük beğeni toplayan video oyunlarını bir arada topladık. Hazırladığımız listeye göz atabilir ve birbirinden başarılı yapımları keşfedebilirsiniz.

Hayatta kalma (survival) türü, video oyunu sektörünün en popüler türlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla survival oyunları konusunda geniş bir yelpaze bulunuyor. Eğer survival türünde bir oyun oynamak istiyorsanız çok sayıda oyunun yer almasından ötürü kararsız kalmış olabilirsiniz.

Bu yazıda DayZ gibi hemen hemen herkes tarafından bilinen yapımlardan Grounded gibi nispeten daha az popülerliğe sahip olan oyunlara kadar pek çok oyunu sıraladık.

Hayatta Kalma Oyunları Listesi

 • Raft
 • Rust
 • DayZ
 • PUBG
 • SCUM
 • V Rising
 • Valheim
 • Minecraft
 • Unturned
 • Frostpunk
 • Grounded
 • RimWorld
 • The Forest
 • Starbound
 • Don't Starve
 • CRSED: F.O.A.D.
 • State of Decay 2
 • Project Zomboid
 • The Long Dark
 • Dead by Daylight
 • Sons Of The Forest
 • ARK: Survival Evolved
 • ARK: Survival Ascended
 • Outward Definitive Edition

En İyi Açık Dünya Oyunları - 2024
OYUN

En İyi Açık Dünya Oyunları - 2024

Açık dünya oyunları oynayarak uzun saatler boyunca eğlenceli zaman geçirmek isteyen oyuncular için birbirinden başarılı yapımların yer aldığı liste hazırladık.

En iyi hayatta kalma oyunları listesi hazırladık. Listede yer alan yapımların detaylarına aşağıdan bakabilirsiniz.

Raft

Çizgi film tarzında grafiklere sahip olan Raft isimli yapımda okyanusun ortasında hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Arkadaşlarla oynanacak oyunlar arayan oyuncular için de harika bir oyun olan Raft'te tek oyunculu ve çevrim içi eşli oyun modları mevcut.

Rust

Facepunch Studios tarafından geliştirilen ve yayımlanan Rust, en iyi hayatta kalma kalma oyunları arasında yer alıyor. Hayatta kalabilmek için diğer oyunculara karşı mücadele ederken aynı zamanda barınak inşa etmeniz, avlanmanız, su ihtiyacınızı gidermeniz ve soğuk gibi zorlukların üstesinden gelmeniz gerekiyor.

Rust Sistem Gereksinimleri Neler? Rust Kaç GB?
OYUN

Rust Sistem Gereksinimleri Neler? Rust Kaç GB?

Rust sistem gereksinimleri neler? Rust kaç GB? Bu ve buna benzer soruların yanıtını merak eden oyuncular için bir rehber hazırladık. İşte bilinmesi gerekenler!

DayZ

Zombi salgınının yaşandığı bir dünyada geçen DayZ, hemen hemen herkes tarafından bilinen oldukça popüler bir oyundur. Çok sayıda oyuncunun bir harita üzerinde hayatta kalmaya çalıştığı DayZ, özellikle arkadaşlarla birlikte oynandığında daha eğlenceli hâle geliyor.

PUBG

En iyi battle royale oyunları arasında bulunan PUBG'de uçaktan bir adaya atlayıp diğer oyunculara karşı mücadele etmeniz gerekiyor. Oyundaki amaç ise hayatta kalan son kişi olmaktır. İlk etapta üzerinizde herhangi bir silah ve teçhizat bulunmuyor. Bu nedenle adaya indiğinizde hızlı şekilde silah bulmanız büyük öneme sahiptir.

PUBG Sistem Gereksinimleri Neler? PUBG Kaç GB?
OYUN

PUBG Sistem Gereksinimleri Neler? PUBG Kaç GB?

PUBG sistem gereksinimleri neler? PUBG kaç GB yer kaplar? Bu ve buna benzer soruların yanıtını merak eden oyuncular için çok detaylı bir rehber hazırladık.

SCUM

Gamepires tarafından geliştirilen ve yayımlanan SCUM, 2018 yılının ağustos ayında erken erişim olarak oyuncularla buluştu. Çok ayrıntılı bir survival oyunu olan SCUM'da başarılı craft sistemi bulunuyor. Gerçekçi metabolizma sistemiyle dikkat çeken yapımda karlı dağlardan yeşil ormanlık alanlara kadar birçok ortam mevcut.

V Rising

2022 yılının mayıs ayında erken erişim olarak sunulan V Rising, açık dünya survival türündedir. Stunlock Studios tarafından geliştirilen ve yayımlanan oyunda bir vampiri kontrol ediyorsunuz. Karakter oluşturma imkânı sunan oyunda tek oyunculu modun yanı sıra çevrim içi mod da yer alıyor.

Valheim

Viking kültüründen esinlenen Valheim, 2021 yılının şubat ayında erken erişim olarak çıktı. Kaliteli grafiklere sahip olan oyunun çevrim içi modu 10 oyuncuya kadar destekliyor. Başarılı oynanış sistemiyle dikkat çeken yapım, özellikle arkadaşlarınızla birlikte daha eğlenceli olabilir.

Minecraft

Yıllardır popülerliğini devam ettirerek oldukça büyük bir başarının altına imza atan Minecraft'ta herhangi bir amaç bulunmuyor. Çok başarılı craft sisteminin yer aldığı oyunda hayal gücünüzün sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. Bazı işlemleri anında yapabilmenizi sağlayan Minecraft hileleri de mevcut.

En İyi Minecraft Modları
OYUN

En İyi Minecraft Modları

Minecraft modları indirmek isteyen kişiler için birbirinden başarılı modların yer aldığı bir liste hazırladık. İşte hazırladığımız listeye ilişkin detaylar!

Unturned

Zombi salgınının meydana geldiği bir dünyada geçen Unturned isimli yapımda tek oyunculu modun yanı sıra çevrim içi mod da mevcut. Uzun süre boyunca eğlenceli zaman geçirebileceğiniz oyunda otomobilden tanka helikopterden minibüse kadar pek çok aracı kullanabilmeniz mümkün.

Frostpunk

En iyi hayatta kalma oyunları arasında Frostpunk da bulunuyor. Bir şehri yönettiğiniz Frostpunk'ta hem halkı hem de alt yapıyı yönetmeniz gerekiyor. Dolayısıyla uygulanan strajiler büyük rol oynuyor. Isının oldukça büyük bir öneme sahip olduğu yapımda insanların mutlu olmasını sağlamanın haricinde çeşitli teknolojiler de geliştirebiliyorsunuz.

Grounded

Obsidian Entertainment tarafından geliştirilen Grounded'de karınca kadar küçük boyuta sahip karakteri kontrol ederek hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Karakterinizin hayatta kalabilmesi için yeterli miktarda yiyecek yemesi, su içmesi ve bazı böceklere karşı mücadele etmesi gerekiyor. Oyunda çok başarılı craft sistemi de bulunuyor.

RimWorld

Ludeon Studios tarafından geliştirilen ve yayımlanan RimWorld, 2018 yılının ekim ayında piyasaya sürüldü. Koloni simülasyonu ve hayatta kalma türlerindeki oyun, sahip olduğu detaylı oyun yapısıyla dikkat çekiyor. RimWorld, düşük sistem gereksinimli oyunlar arayan oyuncular için de harikadır.

The Forest

Dört yıl süren erken erişim sürecinin ardından 2018 yılında satışa sunulan The Forest'ta bir uçak kazası gerçekleşir. Adaya düşen uçaktan sadece Eric ve oğlu Timmy hayatta kalır ancak Timmy, yamyam mutant kabile tarafından kaçırılır. Oyunda LeBlanc'ın oğlunu bulmasına yardım ediyorsunuz.

The Forest Sistem Gereksinimleri Neler?
OYUN

The Forest Sistem Gereksinimleri Neler?

The Forest sistem gereksinimleri neler, fiyatı ne kadar, konusu nedir? İşte korku ögesine sahip olan hayatta kalma oyununa dair merak edilen soruların yanıtı!

Starbound

Starbound'da kontrol ettiğimiz karakter, farklı gezegenleri keşfetmek için macera dolu bir seyahata çıkar uzay gemisi ancak bilmediği bir gezegene çakılır. Dolayısıyla oyunda hayatta kalmaya çalışırken aynı zamanda yeni yerler de keşfedebilirsiniz. Düşük sistem gereksinimleriyle dikkat çeken yapımda craft sistemi de yer alıyor.

Don't Starve

Wilson isimli bir bilim insanını kontrol ettiğiniz Don't Starve'da vahşi doğada hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Elbette bu pek kolay olmuyor. Avlanabileceğiniz ve çiftçilik yapabileceğiniz oyunda çeşitli eşyalar elde edebilmek için kaynak toplamanız gerekiyor. Bu yapımı arkadaşınızla beraber oynamak istiyorsanız Don't Starve Together oyununu tercih edebilirsiniz.

CRSED: F.O.A.D.

Darkflow Software tarafından geliştirilen CRSED: F.O.A.D. 2019 yılının aralık ayında sunuldu. Ücretsiz olarak indirip oynayabileceğiniz CRSED: F.O.A.D. isimli yapımda çeşitli silahlar yer alıyor. Keyifli zaman geçirebileceğiniz oyundaki amaç ise hayatta kalan son kişi olmaya çalışmaktır.

State of Decay 2

Yayıncılığını Xbox Game Studios'un üstlendiği State of Decay 2, açık dünya hayatta kalma türünde bir yapımdır. Çok başarılı bir oynanış sistemine ve kaliteli grafiklere sahip olan oyun, zombi salgınının yaşandığı bir dünyada geçiyor. Undead Labs tarafından geliştirilen yapımda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Project Zomboid

İzometrik kamera açısına sahip Project Zomboid, tıpkı listedeki birçok oyunda gibi zombi salgının yaşandığı bir dünyada hayatta kalma çalışıyorsunuz. The Indie Stone tarafından geliştirilen yapım, 2013 yılında erken erişime açılmıştı ve şu anda hâlâ erken erişim sürecinde. Oyunu ister tek başınıza isterseniz arkadaşlarınızla beraber oynayabilirsiniz.

The Long Dark

En iyi haytta kalma oyunları listesinde The Long Dark da yer alıyor. Hinterland Studio Inc. tarafından geliştirilen ve yayımlanan The Long Dark isimli oyun 2017 yılında piyasaya sürüldü. Jeomanyetik felaket sonrasında geçen oyunda doğada hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Dead by Daylight

Dead by Daylight'ta toplamda 5 karakter bulunuyor. 1 oyuncu katili kontrol ederken 4 oyuncu ise katile yakalanmadan kaçmaya çalışıyor. Korku ve hayatta kalma türlerindeki oyun 2016 yılında çıktı ve popülerliğini sürdürmeye devam ediyor.

Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri Neler? Kaç GB?
OYUN

Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri Neler? Kaç GB?

Dead by Daylight sistem gereksinimleri neler? Hayatta kalma korku oyunu kaç GB kullanılabilir alana ihtiyaç duyuyor? Merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Sons Of The Forest

2023 yılının şubat ayında erken erişime açılan Sons Of The Forest'ta yamyam mutantların yer aldığı adada bir milyarderi bulmaya çalışıyoruz. Hayatta kalabilmek için barınak ve silah gibi araçlar oluşturmamız gerekiyor.

Sons Of The Forest Sistem Gereksinimleri Neler? Kaç GB?
OYUN

Sons Of The Forest Sistem Gereksinimleri Neler? Kaç GB?

Sons Of The Forest sistem gereksinimleri neler, fiyatı ne kadar, konusu nedir? İşte hayatta kalma korku türündeki oyuna dair merak edilen soruların cevabı!

ARK: Survival Evolved

Hayatta kalma oyunları arasında yer alan ARK: Survival Evolved, dinozorların yer aldığı bir dünyada geçiyor. Oyunda yaşamınızı devam ettirebilmeniz için açlık, su ve barınma gibi sorunları çözmeniz gerekiyor. Bu süreçte diğer oyunculara karşı da mücadele etmeniz lazım. Ayrıca bitki yetiştirebilir ve yapılar inşa edebilirsiniz.

ARK: Survival Ascended

En iyi dinozor oyunları arasında yer alan ARK: Survival Ascended, 2023 yılının ekim ayında erken erişime açıldı. Etkileyici grafiklere sahip olan oyun, Unreal Engine 5 ile geliştirildi. Açık dünya hayatta kalma oyununda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

ARK: Survival Ascended Sistem Gereksinimleri Neler? Kaç GB?
OYUN

ARK: Survival Ascended Sistem Gereksinimleri Neler? Kaç GB?

Kaliteli grafiklere sahip ARK: Survival Ascended sistem gereksinimleri neler? Açık dünya hayatta kalma oyunu kaç GB kullanılabilir alana ihtiyaç duyuyor?

Outward Definitive Edition

RPG açık dünya hayatta kalma oyunu Outward Definitive Edition, Nine Dots Studio tarafından geliştirildi. Fantastik bir evrende geçen yapımda etkileyici grafikler ve başarılı oynanış sistemi bulunuyor. Türkçe arayüz ve altyazı desteğinin yer aldığı yapımda uzun süre boyunca eğlenceli zaman geçirebilmeniz mümkün.

Beklenen GTA 6 Ne Zaman Çıkacak?
OYUN

Beklenen GTA 6 Ne Zaman Çıkacak?

GTA 6 ne zaman çıkacak? Bu soru, dünyanın en popüler açık dünya serisinin yeni oyununu merakla bekleyen oyuncular tarafından sorulan soruların başında geliyor.

Bu rehberde en iyi hayatta kalma oyunları listesi hazırladık. Sizce en başarılı hayatta kalma oyunu hangisi? Konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Minecraft

Minecraft

Minecraft, skin'leriyle öne çıkan popüler bir macera oyunu. Ücretsiz (bedava) ve full sürüm seçeneğiyle Minecraft dünyasına adım atın!

PUBG

PUBG

PC için PUBG, mobil için PUBG Mobile ve PUBG Mobile Lite, dünyanın en çok oynanan battle royale oyunu. Hemen şimdi yükleyin, rekabete katılın!

The Forest

The Forest

The Forest açık dünya tabanlı bir korku oyunudur.

Raft

Raft

Rengarenk grafiklere sahip olan Raft ile hayatta kalma deneyimi sizleri bekliyor.

Rust

Rust

Rust açık dünya tabanlı bir online FPS oyunudur

ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolved dinozorların yaşadığı ıssız topraklara konuk olduğunuz bir rol yapma oyunudur.

Valheim

Valheim

Valheim, Viking temalı hayatta kalma oyunu. Dünyanın en çok satan 2. oyunu Valheim, Steam'de!

State of Decay 2

State of Decay 2

State of Decay 2, Microsoft tarafından geliştirilen bir aksiyon oyunudur.

The Long Dark

The Long Dark

The Long Dark birinci şahıs kamera açısıyla oynanan bir hayatta kalma oyunudur

Starbound

Starbound

Starbound'da farklı gezegenleri keşfetmeye çıkıyoruz

SCUM

SCUM

SCUM, Devolver Digital tarafından yayınlanan ve gerçekçi olmasıyla ön plana çıkan aksiyon tabanlı hayatta kalma oyunu olarak Steam'deki yerini almaya hazırlanıyor.

ÜCRETSİZ
ARK: Survival Ascended

ARK: Survival Ascended

Üst düzey grafiklere sahip olan ARK: Survival Ascended'da, arkadaşlarınızla birlikte dinozorların arasında kabilenizi kurun ve hayatta kalın.

RimWorld

RimWorld

RimWorld, Steam üzerinden oynayabileceğiniz üs inşa etme ve hayatta kalma oyunudur.

Sons of the Forest

Sons of the Forest

Sons of the Forest, Endnight Games tarafından geliştirilmiş bir hayatta kalma ve korku oyunudur. Oyun The Forest serisinin devamıdır.

Project Zomboid

Project Zomboid

Project Zomboid izometrik kamera açısıyla oynanan bir zombi oyunudur

DENEME SÜRÜMÜ
Grounded

Grounded

Grounded Steam'de! Karınca boyunda olsaydınız tehlikelerle nasıl başa çıkabilirdiniz? Arka bahçede hayatta kalma mücadelesi vereceksiniz.

CRSED: F.O.A.D.

CRSED: F.O.A.D.

CRSED: F.O.A.D. ile hayatta kalma mücadelesi vereceksiniz.

ÜCRETSİZ
Unturned

Unturned

Unturned arkadaşlarınızla oynamaktan büyük keyif alacağınız bir online hayatta kalma oyunudur.

ÜCRETSİZ
Frostpunk

Frostpunk

Frostpunk, hayatta kalma ögeleri kullanan strateji oyunudur.

Dead by Daylight

Dead by Daylight

Dead by Daylight çok oyunculu olarak oynanan bir korku oyunudur

DayZ

DayZ

DayZ "hardcore" yapıya sahip olan açık dünya tabanlı bir MMO oyunudur

Outward Definitive Edition

Outward Definitive Edition

Outward Definitive Edition ile gerilim ve aksiyon yüklü bir dünya da hayatta kalmaya çalışacaksınız.

Don't Starve

Don't Starve

Don't Starve, Minecraft benzeri sandbox oyunlarının başını çeken bağımsız bir hayatta kalma oyunudur.

V Rising

V Rising

V Rising, oyuncuları gerilim dolu bir dünya da hayatta kalma temalı bir oynanışa götürecek.

YORUMLAR